امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9981
تاریخ انتشار: 2:12 ب.ظ - جمعه 2015/01/30
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت‎الله مظاهری گفت: خداوند در سوره مبارکه نور می‎فرماید اگر رحمت و فضل خداوند نبود هیچ یک از شماها پاک نمی‎شدید، از خدا تهذیب نفس را بخواهیم، نمی‎خواهد دنبال استاد خصوصی باشیم بلکه به واجبات و مستحبات خودمان توجه نشان دهیم و از درگاه الهی خواستار این مطلب باشیم.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری رسا در اصفهان,  حضرت آیت‎الله حسین مظاهری، رییس حوزه علمیه اصفهان، شب گذشته در سخنرانی هفتگی خود که در مسجد حکیم اصفهان برگزار می‎شود، با اشاره به هدف خلقت انسان، مهم‎ترین هدف خلقت را رسیدن به مقام جانشینی خداوند برشمرد و اظهار کرد: از دیگر اهداف خلقت انسان عبودیت و رفتن به بهشت و استفاده از نعمت‎های الهی است.

وی افزود: برای دست یافتن به تهذیب باید درخت رذالت را از دل بکنیم و درخت فضیلت را بارور کنیم، خود و دیگران را از میوه‎های آن بهره‎مند کنیم، پیامبر اکرم(ص) به یارانشان که از جهاد با دشمن بازگشته بودند، فرمودند که بر شما باد جهاد اکبر و آن جهاد با نفس اماره و صفات رذیله است.

استاد درس خارج حوزه علمیه اصفهان به آثار مبارزه با نفس پرداخت و ابراز کرد: انسان با مبارزه با نفس اماره به جایی می‎رسد که به جز خداوند آن را نمی‎داند، این کار مشکلی است اما بر انسان واجب است که این کار را انجام دهد تا به خداوند برسد، همه پیامبران نام خداوند را بر زبان می‎آوردند.

وی بیان کرد: باید زمینه رحمت خداوند بر انسان را فراهم کنیم، البته خداوند توانایی و ظرفیت آن را به ما داده است، اصلا ما برای همین آمده‎ایم باید بدانید مبارزه با نفس جهاد اکبر است و البته ثواب بسیاری هم دارد، باید این اسب چموش را دهنه کنیم و سوار او شویم و با آن به مقام آدمیت برسیم.

حضرت آیت‎الله مظاهری ادامه داد: از نظر سختی بالاترین چیزها جبهه است، نماز و روزه مشکل است، از آن مشکل‎تر جهاد در برابر دشمن است و مشکل‎تر از آن این است که انسان به جبهه برود و در مقابل دشمن بایستد و پیروز شود و این شدنی است.

وی با اشاره به ماجرای فوت علامه طباطبایی و آخرین توصیه ایشان، خاطرنشان کرد: علامه طباطبایی دم مرگ به جوانان سفارش کرد توجه توجه، اولیا خداوند تا دم مرگ هم خود به توجه هم سفارش می‎کردند، انسان باید در تاریخ مطالعه کند تا این مطالب را بفهمد، خداوند در قرآن نیز به سیر در تاریخ توصیه کرده است.

رییس حوزه علمیه اصفهان ادامه داد: خداوند ۱۲۴ هزار پیامبر را برای ما فرستاده از بیرون و از درون نیز پیامبری قرار داده است تا به انسان بگوید که می‎شود که خود را پاک و مهذب کنید، مهم ترین چیز این است که بدانیم معلم اخلاق ما خداوند است.

وی گفت: انسان باید به درگاه خداوند توبه و راز و نیاز کند تا درخت رذالت را از درون بکند، خداوند در سوره مبارکه نور می‎فرماید اگر رحمت و فضل خداوند نبود هیچ یک از شماها پاک نمی‎شدید، از خدا تهذیب نفس را بخواهیم، نمی‎خواهد دنبال استاد خصوصی باشیم بلکه به واجبات و مستحبات خودمان توجه نشان دهیم و از درگاه الهی خواستار این مطلب باشیم.

حضرت آیت‎الله مظاهری خاطرنشان کرد: انسان اگر بخواهد می‎شود و می‎تواند، اگر نمی‎داند نخواسته است، اگر نشده نخواسته است، خدا به انسان اراده‎ای الهی داده که می‎تواند در جهاد اکبر پیروز شود و این اولین چیزی است که باید به آن توجه داشت.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها