امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9815
تاریخ انتشار: 5:37 ب.ظ - چهارشنبه 2015/01/28
چاپ این نوشته
Share
مقدمه منیه المرید

تحصیل راهی است روشن که از هر زاویه به آن نگاه کنیم نیکوست، اما این تحصیل شرایطی دارد، گاهی اسنان تحصیل میکند اما ثمره ای برایش ندارد که هیچ، اثرات منفی و مخربی نیز بر انسان میگذارد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث، شهید ثانی در همان ابتدای مباحث کتاب بزرگ منیه المرید محصلان را به دو دسته تقسیم میکند: دسته اول آنانکه  تحصیل میکنند و مشقت تحمل میکنند و روز به روز از خداوند دورتر میشوند دسته دوم آنانکه تحصیل میکنند اگه چه اندک اما همان آنها را به خدا نزدیک میکند.

بنابراین لازم دانسته شده که برای محصلین راهکارهایی که از طریق کتب و اساتید و احادیث و آیات استخراج شده را به سمعشان برسانیم تا حرکتی که در راه تحصیل انجام میشود، به سمت کمال باشد.

امام محمدباقر علیه السلام میفرمایند:
هیچ بنده ای عالم نیست ، مگر اینکه نسبت به بالا دست خود ، حسادت نورزد ، و زیردست خود را خوار نشمارد.
بحارالانوار ، دار احیاء الترا العربی ، ج ۷۵، ص (۱۷۳)

تواضع مساله ای است که از مبانی ارزش گذاری روی علم افراد است و امام معصوم و دریای علم فردی را که تواضع نداشته باشند از زمره علما خارج کرده اند، این روایات و این قبیل احادیث نشان دهنده مسائلی است که در کنار علم آموزی به علم و دانش اهمیت میبخشد.

لذا این همان چیزی است که شهید ثانی از بیان مطالب کتاب به آن میل دارد، اخلاق در کنار تحصیل آن قدر مهم است که علم بدون اخلاق را علم نمی نامند. اتفاقی که در مدارس ما باید بیفتد، احترام متقابل استاد و شاگرد و از این قبیل رفتارهای مبنتی بر حقوق طرفین، است، پازل گمشده تحصیل در دانشگاه ها و حوزه های علمیه ما همین است.

پس از این مقدمه کوتاه که دلیل و اهمیت مباحث اخلاقی را در علم آموزی نشان میدهد، شهید سراغ فصل اول و باب اول میرود که در یادداشت بعدی درباره آن سخن خواهیم گفت.

علی علیه السلام فرموده است: به هر نسبت که دانش آدمی زیادتر میشود توجه خود را بنفس خویش افزون میکند و برای نیل به سعادت و صلاح سعی و کوشش خود را بکار می اندازد.
علمی که انسان را متوجه خود نکند مطمئنا مسیری خلاف واقع را دارد، و این در مورد همه علوم است، امروزه دانشمندان هسته ما نیز نشان دادند اگر علم در جهت خودسازی باشد فرقی ندارد چه باشد، دانشمند عامل آنقدر برای دشمنان دین سنگین میشود که چاری از جز شهادت او را برای دشمنان دین باقی نمی گذارد.

پس فرقی ندارد چه رشته ای تحصیل میکنیم، علم باید انسان را از تلقین های نفسانی دور کند، شهید ثانی علمی که انسان را از خدا غافل کند را در زمره علوم محسوب نمیکند، لذا به خاطر بیهوده نشدن رنج و زحمت دانشمندان نکاتی را آورده که رعایت این نکات راه را برای هر دانشمندی به سمت بهترشدن خود و زندگی اش هموار خواهد کرد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها