امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9812
تاریخ انتشار: 4:56 ب.ظ - چهارشنبه 2015/01/28
چاپ این نوشته
Share
شرح روزانه "منیه المرید" در مباحث

خواندن کتاب منیه المرید برای طلاب لازم و حیاتی است، دریایی که شهید ثانی آن را برای همیشه مواج ساخته است تا هر کس که در ساحل این دریای با عظمت بنشیند از عظمت این دریا بهره مند شود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث،مرحوم حاج میرزا محمد حسن شیرازى قدس سره در مورد این کتاب فرمودند: چقدر شایسته است که اهل علم، مواظبت نمایند بمطالعۀ این کتاب شریف، و متأدب شوند به آداب مزبورۀ در آن.

سال ها پیش در حوزه های علمیه مرسوم بود حتما طلاب این کتاب را نزد استاد میرفتند، اما امروزه با توجه به خیلی از مسائل این ها در حوزه کم رنگ شده است که باید روز به روز بیشتر سراغ این کتاب رفت.

موضوع این کتاب چیست؟

کتابی در آداب تحصیل و تعلیم و تدریس و مباحثه و حجره نشینی و زندگی طلبگی است که کامل و گویا و مستند بیان شده است و زبانی شیوا دارد. کلامش نافذ است و تاثیر به سزایی در شخصیت بخشی به محصلان عزیز دارد.

نکته دیگر اینکه مطالعه این کتاب فقط مختص طلاب نیست بلکه دانشجوها هم با خواندن این کتاب میانبرهای بسیاری برای نمونه شدن پیدا خواهند کرد و فوق العاده گرانسنگ است.

ژاپن و منیه المرید

ژاپن کتاب منیه المرید شهید ثانی را که از بهترین کتاب‌های تربیتی – آموزشی مسلمانان است، اساسنامه آموزش و پرورش خود قرار داده و با بهره از مطالب ارزنده و کم نظیر آن انسان‌های اندیشور را در دل آموزش عالی خود پرورش می دهد و روایات مارا به اسم خودشان در کتابهای شناخت‌شناسی و رفتارشناسی می آورند.

مشکل طلبه های امروزی

قرار گرفتن در عصری که ملقب به عصر تکنولوژی است همان قدر که در راستای ترویج مضامین مختلف مفید و سریع است در انتقال فرهنگ غرب نیز پویا و پرتلاش است، لذا آنچه که میبینیم تاثیر پذیری بعضی حوزه های علمیه در شیوه آموزشی غربی هاست که نه تنها فایده ای در این سیستم احساس نشد بلکه روز به روز از کانون اصلی توجه حوزه را بیشتر خارج میکند.

لذا بر طلبه های مدارس علمیه واجب است مطالعه و عمل به کتابی چون منیه المرید، زیرا هم سعادت تحصیلی را به دست خواهد آورد هم فضا را برای پرورش انسانهای بزرگ در آینده میسر خواهد کرد.

پایگاه خبری مباحث و منیه المرید

این پایگاه روزانه به بخشی از مطالب این کتاب خواهد پرداخت تا ان شالله هم دوستان خدوم این پایگاه و هم طلابی که مهمان این پایگاه هستند از این مطالب بهره کافی را ببرند.

در نوشته های آتی به مرور مباحث غنی این کتاب خواهیم پرداخت، ان شاءالله …

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها