امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9793
تاریخ انتشار: 2:30 ب.ظ - چهارشنبه 2015/01/28
چاپ این نوشته
Share

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ضمن تشریح برنامه‌های کمیته بین‌الملل ستاد دهه فجر انقلاب اسلامی از برگزاری ویژه‌برنامه‌های فرهنگی در ۶۰ کشور جهان با محوریت مقابله با اسلام‌هراسی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قرآنی ایکنا ,  ابوذر ابراهیمی ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رئیس کمیته بین‌الملل ستاد دهه فجر طی نشست خبری که امروز، ۸ بهمن‌ در محل شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد، به تشریح ویژه‌برنامه‌های نمایندگی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به مناسبت سی‌و‌ششمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

ابراهیمی ترکمان گفت: بخش بین‌المللی جشن‌های دهه فجر بر عهده این سازمان است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ۶۰ کشور ۸۰ نمایندگی دارد که نمایندگان فرهنگی در طول ۱۰ روز به برگزاری جشن ملی دهه فجر اقدام خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های امسال ۱۲ هزار بسته فرهنگی به خارج از کشور صادر خواهد شد، گفت: همچنین در ۱۵ کشور نشست‌های تخصصی در تبیین اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی خواهیم داشت. این نشست‌ها در کشورهای ارمنستان، عربستان، آمریکا، مالزی، غنا، روسیه، مصر، عراق، قراقستان، قطر و ژاپن برگزار خواهد شد.
رئیس کمیته بین‌المللی ستاد دهه فجر ادامه داد: همچنین ۲۰ شخصیت علمی و دارای مطالعات مناسب به‌منظور برپایی نشست‌های تخصصی با محوریت تبیین اهداف و آرمان‌های امام خمینی(ره) به کشورهای اسپانیا، تونس، عراق، غنا، کویت، نیجریه، آمریکا، ارمنستان، پاکستان، ایتالیا، تازانیا، تونس چین، کرواسی، اندوزی، صربستان، ژاپن، تاجیکستان، افغانستان و لبنان اعزام خواهند شد.

ابراهیمی ترکمان همچنین خبر از برپایی ۱۵ نمایشگاه عکس و ۲۱ نمایشگاه کتاب در ۱۷ کشور به همین مناسبت خبر داد و تصریح کرد: این نمایشگاه‌ها در ۱۷ کشور لبنان، ارمنستان، کرواسی، تانزانیا، آمریکا، پاکستان، اسپانیا، بلغارستان، ایتالیا، صربستان، عراق، نیجریه، روسیه، کویت، قطر، مصر و اندونزی برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: در ۲۸ کشور نیز هفته فیلم جمهوری اسلامی برگزار خواهد شد. این برنامه در کشورهای قزاقستان، افغانستان، قطر، کویت، نیجریه، عراق، اسپانیا، ارمنستان، ایتالیا، بلغارستان، تانزانیا، تونس، چین، کرواسی، سوئد، صربستان، عراق، روسیه، آمریکا، مالزی، آذربایجان، سریلانکا، اتیوپی، آلمان، مصر، اندونزی، لبنان، هند و رومانی خواهد بود؛ نمایش فیلم‌ها همراه با زیرنویس و دوبله بوده و همواره به این صورت بوده است که در دو بخش نمایش داده می‌شده است، امسال نیز این برنامه برای دو طیف مخاطبان عمومی و همین طور اهالی سینمای آن کشورها نمایش داده می‌شود.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی از برگزاری نمایشگاه‌های هنری در ۳۷ کشور پاکستان، ترکمنستان، ایتالیا، بلغارستان، تاجیکستان، تونس، چین، کرواسی، ژاپن، سوئد، صربستان، عراق، غنا، قزاقستان، قطر، افغانستان، کویت، نیجریه، روسیه، آمریکا، اتریش، عمان، ازبکستان، بوسنی، تایلند، قرقیزستان، مالزی، لبنان، کنیا، مجارستان، نروژ، ترکیه، یونان، امارات، هند، رومانی و آذربایجان خبر داد و گفت: همزمان با آغاز دهه فجر، نمایشگاه آثار هنرمندان ایرانی در شاخه‌های مختلف نیز با این هدف برپا می‌شود، در این نمایشگاه ۱۳۷ هنرمند ایرانی به ۳۷ کشور مذکور اعزام و آثار هنری خود را به معرض نمایش می‌گذارند که به طور قطع این مسئله نیز می‌تواند در گسترش و بسط و شناخت هنرهای تجسمی ایران نقش زیادی داشته باشد.
همچنین ابراهیمی ترکمان از اجرای برنامه موسیقی سنتی در ۲۶ کشور خبر داد که به مناسبت فرارسیدن دهه پیروزی انقلاب اسلامی به اجرای برنامه‌هایی متنوع می‌پردازند و افزود: ۶۶ برنامه رادیو و تلویزیونی نیز توسط صدا و سیما تهیه شده و از شبکه‌های برون‌مرزی پخش خواهد شد که شامل ۲ هزار و ۲۹۰ دقیقه برنامه تلویزیونی و ۵ هزار و ۴۷۰ دقیقه برنامه رادیویی است.

وی ادامه داد: امسال تلاش شده است تا از همکاری کشورهای پذیرنده در برگزاری مراسم مربوط به دهه فجر استفاده شود و همچنین  NGOهای همسو با انقلاب اسلامی و ایرانیان و دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور نیز به عضویت این ستاد بین‌المللی درآمده‌اند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درباره گنجاندن برنامه‌های قرآنی در دهه فجر نیز اضافه کرد: از آنجایی که قرآن کریم زبان مشترک تمام مسلمان جهان است و مقام معظم رهبری نیز تأکیدشان همواره به جوانان اروپایی توجه به قرآن کریم بوده است، در دل برنامه‌هایی که در این دهه برگزار می‌کنیم، برنامه‌های قرآنی متعددی را نیز گنجانده‌ایم، با این حال اوج انجام ارائه برنامه‌های قرآنی ما در خارج از کشور در ماه مبارک رمضان است، ولی در دهه فجر نیز از داشتن چنین برنامه‌هایی بی‌بهره نخواهیم بود.

ابراهیمی ترکمان در پایان و در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در خصوص اینکه آیا اتفاقات اخیر فرانسه در اهانت به مقدسات اسلامی در محتوای برنامه‌ها بازتاب خواهد داشت، گفت: بله، یکی از موضوعات سمینارها و نشست‌ها در این ویژه‌برنامه‌ها مسئله اسلام‌هراسی خواهد بود. ما شاهد هستیم که غرب پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از اسلام یک دشمن فرضی ساخته است. یکی از وظایف برنامه‌های بین‌المللی ستاد بزرگداشت دهه فجر پرداختن به این مسئله خواهد بود و تلاش می‌کنیم آموزه‌های اصیل اسلامی را در خارج از کشور تبیین کنیم.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها