امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9733
تاریخ انتشار: 10:06 ق.ظ - چهارشنبه 2015/01/28
چاپ این نوشته
Share

در روزهای اخیر کتابی در برخی مراکز فرهنگی به صورت رایگان توزیع شده که دربردارنده شبهات و مطالب انحرافی است، کتابی که نه مجوز نشر دارد و نه هویت نویسنده آن مشخص است.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری رسا، در چند روز گذشته کتابی با نام «بازگشت به اسلام» در برخی از مساجد و مراکز علمی و فرهنگی به شکل رایگان پخش شده که مطالب مطرح شده در این کتاب و همچنین تفکرات نادرست نویسنده، ما را بر آن داشت که شناختی کوتاه از کتاب و مولف آن تدوین کرده و در اختیار اساتید و پژوهشگران و عموم مردمی که آن را مطالعه کرده اند قرار دهیم تا مقدمه ای باشد برای نقد و پاسخ به شبهاتی که توسط نویسنده یا نویسندگان کتاب مذکور مطرح شده است .
این کتاب همانطور که در آن ذکر شده نوشته منصور هاشمی خراسانی است لکن در سایت های رسمی و غیر رسمی و حتی در سایت منسوب به خود این شخص، هیچ گونه تصویر یا بیوگرافی از وی منتشر نشده است .
البته این احتمال وجود دارد که نویسنده ـ یا نویسندگان ـ از نام مستعار استفاده کرده باشد . همچنین با توجه به این که از الفاظ رایج حوزوی -مانند: آیت الله، حجت الاسلام و…- در معرفی نویسنده استفاده نشده و تنها به عنوان «حضرت» و «علامه» بسنده شده، احتمال می رود که این شخص تحصیلات حوزوی نداشته یا اینکه مکلی ـ غیر معمم ـ باشد .
نویسنده در صفحه ۱۲۵ کتاب، خود را شخصی حنیف ـ برگرفته از حضرت ابراهیم (ع) ـ و حق گرا و فارغ از تسنن و تشیع معرفی می کند و می نویسد: «همچنانکه من به طور حتم، یک شیعه یا سنی به معنای مصطلح نیستم ولی نمونه ای از یک مسلمان حق گرایم … »
بنابر ادعای نویسنده، نوشتن این کتاب در سواحل جیحون صورت گرفته یا پایان یافته است. با توجه به مکان چاپ (بَدَخشان، پامیر) و نام نویسنده (خراسانی)، این احتمال وجود دارد که نویسنده ساکن افغانستان باشد . (در قرون وسطی افغانستان، به نام خراسان شهرت داشت – دائره المعارف جهان اسلام، ج ۱ ص ۷۲ : ظاهرا اخیرترین و جامع ترین نام این سرزمین -افغانستان- همانا خراسان بوده است.)
از سوی دیگر ظهور خراسانی از علایم حتمی ظهور محسوب می شود و بنابر برخی روایات، خراسانی از بنی هاشم و هاشمی است؛ منصور نیز از صفات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفدا) شمرده شده است. اگر این نام را به عنوان نامی مستعار در نظر بگیریم، می توان ادعا کرد که نویسنده خود را همان سیدخراسانی می داند چنانکه در بخشی از خاتمه کتاب می نویسد: « …شنیدم که ندایی به باطل در غرب بلند شده است، پس خواستم که ندایی به حق در شرق بلند شود… چرا که حکومت تنها برای خداوند است و آن را به هرکس از بندگانش که خواهد، می سپارد و او کسی جز مهدی فاطمی را نخواسته… »
همچنین در طراحی صفحه سایت وی از پرچم های سیاه استفاده شده که بنابر روایات پرچم خراسانی می باشد و در گوشه ی سمت راست صفحه نیز شعار (البیعه لله) قرار داده شده که شعار حضرت ولی عصر(عج) هنگام ظهور است. خوانندگان گرامی می توانند با مراجعه به روایات در باب ظهور خراسانی به سر مطالب گفته شده پی ببرند .
کتاب «بازگشت به اسلام» فاقد مجوز نشر از وزارت ارشاد و فاقد شابک از خانه کتاب است و بنابر ادعای سایت منسوب به نویسنده هزینه چاپ و نشر این کتاب از سوی مومنین نیکوکار! تامین شده است و خرید و فروش آن جایز نیست .
اشکالات علمی فراوانی بر این کتاب وارد است؛ از مباحث توحیدی و عقاید گرفته تا مباحث مربوط به تقلید و همچنین مباحث مربوط به ولایت فقیه و تشکیل حکومت اسلامی .به عنوان مثال در صفحه ۴۸ و ۴۹ این کتاب، بحث تقلید از مراجع در فروعات دین زیر سوال رفته و سپس به اثبات عدم امکان ولایت مطلقه فقیه پرداخته است .
همچنین در صفحه ۱۲۵ تشکیل حکومت را نادرست دانسته و مدعی شده است که مسلمانان عراق، سوریه، افغانستان و ایران «بی گمان در ضلالتی آشکارند» و « تصرفات آنان در زمین و مرزبندی هایی که در آن می کنند، عدوانی است. ص ۱۲۶ »
در این کتاب روایتی از ائمه(ع) نقل نشده و نویسنده تنها به حجیت قرآن و خبر متواتری که از سوی رسول خدا(ص) صادر شده باشد، قائل است و خبر واحد را نیز حجت نمی داند .
چنانکه گفته شد این کتاب پر است از مغالطات و مطالب بی پایه و اساس و به اصطلاح شبهات آبکی که این مقال درصدد پاسخ گویی به آن ها نیست و در جای خود، اساتید و طلاب محترم به نقد و بررسی آن می پردازند.
از نکات قابل توجه اینکه هیچ گونه آدرس و شماره تماسی برای دفتر یا مرکز چاپ، در کتاب یا سایت منسوب به نویسنده ثبت نشده است و تنها نام «بَدَخشان، پامیر» را به عنوان مکان چاپ کتاب ذکر شده است .
گفتنی است بَدَخشان سرزمینی شامل پاره ای از شمال خاوری افغانستان و جنوب خاوری تاجیکستان اس و پامیر کوهستان بسیار بلندی در آسیای مرکزی است. قسمت اعظم این سرزمین متعلق به تاجیکستان و قرقیزستان و مابقی جزو افغاستان و پاکستان است .
حال سوال اینجاست؛ در حالی که داعش با عقاید انحرافی و نادرست خود در کشورهای منطقه در حال جنایت است انتشار و توزیع کتابی که اینچنینی چه اهدافی را دنبال می کند؟ و چه کسانی در ماورای این اقدام قرار دارند؟
یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری در سفر آخر خود به قم مطرح کردند، تمرکز دشمن بر مساله ساخت فرق و عرفان های نوظهور و به راه انداختن تفاسیر نادرست از دین است که در این مورد مراجع عظام تقلید نیز بارها هشدار داده اند. آیا انتشار این کتاب هم در راستای یک فرقه سازی جدید است؟
از سوی دیگر امروز دشمن با تمامی شبکه ها و سایت ها و وسائل تبلیغاتی خود در صدد برآمده تا اعتماد مردم از مراجع معظم تقلید را سلب و گفتار علما را غیر مستند، بدون دلیل، نشانه تقلیدزدگی و عوامیت جلوه دهد و به جای آن عقل فردی بشری یا ایسم های خودساخته یا صرف روایات بدون تحلیل و بررسی را ملاک قرار دهد. آیا انتشار کتابی چون بازگشت به اسلام و توزیع رایگان آن بین مردم در راستای این هدف نیست.

یادداشت از منصور هاشمی خراسانی

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها