امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9610
تاریخ انتشار: 8:52 ق.ظ - سه‌شنبه 2015/01/27
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند: احیا و نماز شب بهترین وسیله مهار شهوت و غضب است و طلاب و جوانان باید اهتمام ویژه‌ا‌ی به آن داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری «حوزه»، این مرجع تقلید در دیدار جمعی از اساتید و طلاب نخبه حوزه علمیه استان کرمانشاه  که در محل نمازخانه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزارشد، با تاکید بر جدیت طلاب در مسیر معرفت و علم آموزی بیان داشتند: علم نور است، اما برای دیدن این نور، چشم باز لازم است که آن را نیز علم به ما می دهد، یعنی علاوه بر اینکه علم نور است، طبق بیان قرآن و اهل بیت(ع) علم انسان را بصیر می کند.

ایشان با اشاره به عظمت عالمان از منظر قرآن کریم اظهار داشتند: عظمت علم به اندازه ای است که طبق بیان قرآن کریم مردم یا عالمند و یا نابینا؛ یعنی علم با برتری دادن به عالمان آنها را از دیگر افراد جامعه جدا می کند، اما باید بدانیم اگر به دنبال علم رفتیم و این نور را نیافتیم مشکل از درون ماست.

حضرت آیت الله جوادی آملی عالم شدن را مقدمه عاقل شدن دانستند و خاطرنشان کردند: علم و عالم شدن به نوبه خود هدف نیست، بلکه مقدمه عاقل شدن است، در حقیقت هدف از تلاش ها و مجاهدتها در راه علم و عالم شدن، عاقل شدن است، عالم باید عاقل شود تا بتواند از آیات الهی بهره ای ببرد.

ایشان ادامه دادند:عقل از منظر اهل بیت(ع) «عقال» کردن به معنای مهار کردن نیروی چموش و هم، خیال، شهوت و غضب است که مهار وهم و خیال، بر عهده عقل نظری و مهار شهوت و غضب، بر عهده عقل عملی است.

معظم له در پایان احیاء و نماز شب را بهترین وسیله مهار شهوت و غضب دانستند و طلاب به ویژه طلاب جوان را به این امر توصیه نمودند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها