امروز: چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9598
تاریخ انتشار: 2:24 ب.ظ - دوشنبه 2015/01/26
چاپ این نوشته
Share

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی با اشاره به اینکه در زمان های گذشته طلاب و علما، کتاب های کلامی را می خواندند و از نظر عقاید اسلامی از کتب دیگر بی نیاز می شدند، گفت: از شورای محترم مدیریت حوزه درخواست دارم که این دو کتاب را دوباره کتاب های درسی حوزه قرار دهند.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در دیدار با اساتید علم کلام حوزه علمیه، مطالب مهمّی درباره برنامه های تحصیلی و کتاب های درسی حوزه بیان کرد.

 

وی با توجّه به خدمات عالمان دین و فقهای بزرگ در طول تاریخ و دفاع آنان از کیان تشیّع و هویت اسلامی گفت: اساس تشکیل و تأسیس حوزه های علمی، فراگیری حقایق و مفاهیم قرآن کریم و مبانی محکم دینی از طریق روایات اهل بیت علیهم السلام توسط طلاب می باشد. محور تمام دروس حوزه ها از اول تا به امروز، قرآن کریم و روایات بوده و هست.

 

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به دو رکن اصیل قرآن و روایات اظهار داشت: آشنایی با علوم قرآن و علوم حدیث همیشه در حوزه های علمیه برای مجتهدین و فقها و طلاب، هدف و مقصد اصلی بوده و تمام سعی و تلاش آنها با تحمّل مشکلات زیاد و مشقت های طاقت فرسا، برای آموختن و یاد دادن این دو رکن اصیل بود، چون باور داشتند هر چه بخواهند در قرآن و روایات وجود دارد و تمام اشکالات و شبهات اعتقادی را می توان با شناخت دقیق از آنها جواب داد.

 

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به اینکه در زمان های گذشته طلاب و علما، کتاب های کلامی را می خواندند و از نظر عقاید اسلامی از کتب دیگر بی نیاز می شدند بیان داشت: یکی از آن کتاب ها، شرح باب حادی عشر و دیگری کتاب شرح تجرید بود که از کتاب های درسی حوزه ها بودند و اکثر آقایان اهل علم آنها را با دقّت می خواندند ولی متأسفانه الان این کتاب ها در حوزه کمتر خوانده می شوند.

وی تأکید کرد: حقیر از شورای محترم مدیریت حوزه درخواست دارم که این دو کتاب را دوباره کتاب های درسی حوزه قرار دهند و طلاب عزیز را ترغیب و تشویق نمایند تا آنها را خوانده و از آنها امتحان بگیرند؛ بحمدالله تعالی حوزه های ما کارهای خوب و مفید زیادی انجام می دهند و انتظار همه این است که بیشتر باید زحمت کشید و در این زمان حساس، به اسلام و مکتب خدمت نمود.

این مرجع تقلید با اشاره به خدمات علمای سلف و با ذکر خاطراتی از مجاهدت های آنان گفت: مرحوم آیت الله العظمی حائری و آیت الله العظمی آقای بروجردی اعلی الله مقامهما همیشه توصیه می کردند که طلاب عزیز با احادیث بیشتر آشنا باشند و از کتاب های حدیثی بیشتر استفاده نمایند. حیف است امروز به بعضی دروس اهمیت زیادی بدهیم ولی کتاب های روائی ما مهجور باشد.

 

وی در پایان این دیدار عنوان کرد: صاحب اصلی حوزه ها وجود مبارک حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف و ارواح العالمین له الفدا می باشند و آن حضرت از ما خیلی انتظار دارند. انشاء الله تعالی بتوانیم مقاصد عالیه اسلام را همیشه در نظر داشته باشیم و موجبات خوشنودی آن وجود مقدّس را فراهم کنیم. اینجانب از شما آقایان محترم اساتید بزرگوار تشکر می کنم و مزید توفیقات همگان را از خداوند متعال مسألت دارم.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها