امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9519
تاریخ انتشار: 11:52 ق.ظ - یکشنبه 2015/01/25
چاپ این نوشته
Share

مدیر انجمن سخن کاشان از مشفق کاشانی به عنوان غزل سرایی نام برد که در همه بخش های شعر تبحر و تخصص داشت و در حوزه شعر آئینی یکی از سرآمدهای روزگار بود.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری رسا ,  سیدعلی اصغر صائم کاشانی مدیر انجمن ادبی سخن کاشان شامگاه شنبه در مراسم آیین بزرگداشت استاد مشفق کاشانی در بقعه تاریخی خواجه تاج الدین شهرستان کاشان با اشاره به این که اشعار مشفق کاشانی از انواع صنایع ادبی برخوردار است گفت: اشعار مشفق کاشانی سرشار از صنایع ادبی از جمله، مجاز، ایهام، کنایه و استعاره است.

وی افزود: مشفق کاشانی شاعر آئینی کشور که توجه زیادی به شعر انقلاب داشت در جریان پیروزی انقلاب اسلامی نیز به جریان انقلاب پیوست و همراه با انقلاب و رهبر معظم انقلاب بود.

در ادامه ابوالفضل صدرائیه معاون استاندار و فرماندار کاشان نیز با اشاره به برگزاری باشکوه مراسم تشیع مشفق کاشانی گفت: در مراسم تشییع مشفق کاشانی و هنگام سخنرانی اساتید و بزرگان شعرادب و پارسی کشور در باب بندگی این شاعر آئینی کشور، من به عنوان یک کاشانی به خود می بالیدم که تمامی صحبت ها به جای اشعار ایشان  از ویژگی اخلاقی استاد مشفق کاشانی بود.

وی افزود: استاد مشفق کاشان افزون بر شعر و ادب پارسی، یکی از استادان برجسته شعر و ادب ایران بود که به معنای واقعی کلمه استاد تمام اخلاق بود که یکی از ویژگی ایشان با وجود کهولت سن در هر مجلسی پیش پای همه برمی خواست و عرض ادب داشت.

فرماندار کاشان در ادامه ضمن تسلیت به خانواده استاد مشفق کاشانی یادآور شد: باید قدر سرمایه خود را در زمان حیات آنها بدانیم چرا که برای داشتن چنین ستارگانی در آسمان شعرو ادب پارسی نیاز به سال ها انتظار و زحمت و تلاش است.

ابوالفضل صدارئیه در ادامه برای احداث خانه هنرمندان شهرستان کاشان و قطعه ای به نام قطعه هنرمندان در شهرستان کاشان با همکاری شهرداری کاشان قول مساعد داد.

علی مشربی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان نیز در این مراسم از اختصاص فضایی برای شاعران در مجتمع فرهنگی هنری در دست احداث شهرستان کاشان خبرداد و افزود: افزون بر این برای اختصاص قطعه ای برای هنرمندان به شورای اسلامی شهر و شهرداری کاشان پیشنهاد و به زودی قطعه ای برای هنرمندان کاشان اختصاص داده خواهد شد.

وی افزود: مراسم هفتمین روز درگذشت استاد مشفق کاشانی یکشنبه ۵ بهمن بعد از نماز و مغرب و عشاء با حضور خانواده استاد مشفق کاشانی در مسجد صادقیه شهرستان کاشان برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است آیین بزرگداشت عباس کی منش ملقب به مشفق کاشانی شاعر پیشکسوت معاصرکشور از سوی انجمن ادبی سخن کاشان با حضور خانواده مشفق کاشانی، شاعران، هنرمندان و مسؤولان شهرستان کاشان شامگاه شنبه در بقعه تاریخی خواجه تاج الدین شهرستان کاشان برگزار شد.

لازم به توضیح است، عباس کی منش متخلص به مشفق کاشانی در سال ۱۳۰۴ شمسی در شهر کاشان پا به عرصه هستی گذاشت و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در زادگاه خود سپری و تحصیلات دانشگاهی را تا اخذ درجه فوق لیسانس در دانشگاه تهران به پایان برد ، سرود زندگی، سراب آفتاب، آذرخش، آینه خیال، گزینه ادبیات معاصر، شب همه شب، هفت بند التهاب، پنجره ای به آفتاب، در صلای غم، تضمین ۱۲ بند محتشم کاشانی، سیرنگ از جمله آثار وی است،  مشفق کاشانی تاکنون حدود ۳۰ مجموعه شعر از آثار گذشتگان و شاعران معاصر در زمینه های مختلف را تصحیح و گردآوری کرده و در سال ۸۲ به عنوان چهره ماندگار شعر وادبیات پارسی معرفی شد ، وی شامگاه یکشنبه ۲۸ دی ماه در سن ۸۹ سالگی دارفانی را وداع گفت و در بهشت زهرای تهران در مقبره الشعرا در کنار سپیده کاشانی و مهرداد اوستا دفن شد./۱۳۰۷/پ۲۰۲/ب۴

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها