امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9281
تاریخ انتشار: 4:47 ب.ظ - چهارشنبه 2015/01/21
چاپ این نوشته
Share
محسن غلامی

در وصیت‌نامه شهدا همیشه توجه به روحانیون و اطاعت از روحانیت در زمینه های مختلف آمده است، اما نه هر روحانی‌ای و این نیاز به تبیین بیشتر دارد.

یادداشت از پایگاه خبری مباحثحجت الاسلام محسن غلامی – ابتدا یکی از وصیت‌نامه‌هایی که در آن توصیه به اطاعت از روحانیون شده را بررسی میکنیم، سپس خط و مشی مطلوب شهدا را بررسی می‌کنیم.
وصیت‌نامه شهید حسین برهانی
ای ملت بدانید امروز مسئولیتتان بزرگ و بارتان سنگین است و باید رسالتتان را که پاسداری از خون شهیدان است انجام دهید و تنها با اطاعت از روحانیت متعهد و مسئول که در راس آن ولایت فقیه می باشد و امروز سمبل آن امام بزرگوار امت قادرید این راه را ادامه دهید. (۱)

روحانی نباید اهل سکوت باشد
امام خامنه ای در رابطه با سکوت برخی روحانیون و هدفی که از این سکوت دارند میفرمایند:
سکوت و بی‌طرفی علما و روحانیون و حوزه‌های علمیه به هیچ وجه نمیتواند دشمنی دشمن را متوقف کند. بنابراین حرکت حوزه‌های علمیه، بی‌طرف نماندن حوزه‌های علمیه در قبال حوادث جهانی، در قبال مسائل چالشىِ ملی و بین‌المللی یک ضرورتی است که نمیشود از آن غافل شد. (۲)
باید سراغ روحانیونی رفت که اهل سکوت نباشند، گاهی برخی روحانیون فکر میکنند با سکوت کردن و حتی در برخی جاها با خالی کردن پشت ولایت فقیه میتوانند از دشمنی ها بکاهند، نه اینگونه نیست.
مردم بیدارند میبینند که اگر روحانی ساکت باشد چه اتفاقی می‌افتد، روحانی باید در تلاطم فتنه های دشمنان همیشه گرایش به حق داشته باشد و این گرایش به حق هم به گونه ای باشد که مردم حس کنند.

مردم به روحانیون دلبسته اند و این هم خوب است هم بد
جامعه و فراز و نشیب هایش نشان داده هرگاه در جامعه اسلامی تفرقه ای هم بود یک سرش همین روحانیت بود، مردم به روحانیون دلبسته اند، آنها را پیشگام میدانند و این ابر مسوولیت روحانیون را سخت تر میکند.
“نمونه‌‌اش در شروع مشروطیت بود که روحانیون پیشقدم بودند، از نجف تا ادامه‌ی روحانیت در همه‌ی بلاد، و اگر روحانیون نبودند، امکان نداشت استبداد سلطنتی قاجاری از بین برود – تا قضایای بعد از مشروطیت که مخالفتهای گوناگونی میشد. وقتی هم که عوامل روسها و بقیه‌ی دست‌اندازهای سیاسی در شهرها اخلال میکردند، باز روحانیون همه جا پیشقدم، حفظ کننده و مهار کننده بودند. حتّی اگر در یک قضیه‌ی سیاسی مردم هم دو دسته میشدند، در رأس این دسته هم روحانی بود و در رأس آن دسته هم روحانی بود؛ یعنی مردم دل به روحانیت میدادند.” (۳)

رسالت را باید از صاحبانش شناخت
شهدا در این راه نه تنها پیشگام بودند بلکه ثابت کردند با این راه به هدف هم میتوان رسید، هدفی که بارها و بارها امتحان شده و خیر و خوب بودن آن اثبات شده است.
اما نکته مهم این که این راه را در اطاعت از روحانیون متعهد یافتند و مارا به آن نصیحت میکردند، و جالب تر آنکه این راه را هم انحصار در این مطلب کرده اند.یعنی این طور نیست که از راه های دیگر هم بشود به این مسیر رسید، بلکه راه همین است و فقط از این مسیر باید به آن رسید.

تعهد رکن روحانیون پیشتاز است
تعهد همان اکسیری است که تفاوت ایجاد میکند، امروزه آنچه مردم از آن بیم دارند روحانیون انگلیسی است که اسلامی که می آورند همان است که غرب به دنبال آن است.
اسلامی که در آن تبری از ظلم و ستم کم رنگ باشد، منافق جلوه داشته باشد و خیلی مسائل دیگر که ریشه اش همین عدم تعهد است.
پس برای دنباله روی باید دید این روحانی آیا متعهد به ارزش های انقلاب و نظام است یا نه، اگر بود پشت سرش حرکت کنیم وگرنه از رفتن به مسیری که میرود خودداری کنیم.

منابع:
۱٫ صد وصیتنامه – پایگاه شهید آوینی
۲٫ بیانات در دیدار روحانیون استان سمنان – ۱۷/۸/۱۳۸۵
۳٫ بیانات در دیدار طلاب و فضلا و اساتید حوزه علمیه قم‌ – ۲۹/۷/۱۳۸۹

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها