امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9237
تاریخ انتشار: 9:16 ق.ظ - چهارشنبه 2015/01/21
چاپ این نوشته
Share

همه علوم مقدمه‌اند تا انسان به معرفت الله برسد علم خود منشا ترقی بشر نیست بلکه مقدمه منشا ترقی بشر است که آن منشا ترقی، معرفت‌ به‌حضرت باری تعالی است.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری مهر آیت الله قرهی از درس اخلاق خود مطلبی بیان کرده برای علاقمندان که در پی می آید.

هر کس در دنیا به مقامات بالا رسید از باب معرفت بوده ولاغیر؛ اما ناچاریم بیان کنیم خود این معرفت مقدمه ای می خواهد که این مقدمه در اصطلاح امروز بشر به نام علم است…آنها که از طریق جهل و زهد های خشک وبدون پایه و اساس علمی حرکت می کنندطبعا به بیراهه می روند.

همین مطلب علم باز خودش نیاز به یک مقدمه واجب و نه مقدمه فرع و مستحب بلکه یک مقدمه اصل و واجب دارد که اگر اصل نباشد تمام علوم از بین خواهد رفت و آن تزکیه است. اگر کسی خود را تزکیه نکند مسلما خود این علوم برای او حجاب می شود. «العلم حجاب الاکبر»، چون احساس می کند از دیگران برتر شده است، چون فکر می کند من چیزی را می دانم که عموم مردم آن را نمی دانند… یک غرور کاذبی به نام غرور علمی او را فرامی گیرد که این غرور علمی بدتر از جهالت است… چون جاهل ادعایی ندارد… اما آن کسی ک غرور علمی دارد تصور می کند که همه. چیز است و همه کس است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها