امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9234
تاریخ انتشار: 9:14 ق.ظ - چهارشنبه 2015/01/21
چاپ این نوشته
Share

هشتمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) با شرکت ۲۴۰۰ قاری و حافظ ممتاز قرآن در مرکز فرهنگی شهدای هفتم تیر«سرچشمه» واقع در سرچشمه تهران آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری مهر، در این مسابقات حدوداً یک‌هزار نفر از داوطلبان در بخش برادران و یک‌هزار و چهارصد نفر در بخش خواهران ثبت نام کرده‌اند که در مجموع حدود ۳۰۰ نفر در رشته حفظ کل قرآن، ۳۱۵ نفر در رشته حفظ ۲۰ جزء، ۵۸۰ نفر در رشته حفظ ۱۰ جزء، ۵۷۰ نفر در رشته حفظ ۵ جزء، ۳۵۰ نفر در رشته ترتیل خوانی و ۳۴۰ نفر در رشته قرائت قرآن شرکت دارند.

مرتضی نجفی قدسی مسئول دارالقرآن امام علی(ع) با اعلام این مطلب اظهار داشت: در این مسابقات که در رشته‌های حفظ کل، حفظ بیست جزء، حفظ ده جزء، حفظ ۵ جزء، قرائت و ترتیل خوانی قرآن کریم برگزار می‌شود، قاریان و حافظان ممتاز از سراسر کشور در دو مقطع سنی زیر ۱۶ سال و بالای آن و همچنین در دو گروه جداگانه خواهران و برادران در دو هفته پیاپی به رقابت می‌پردازند.

وی گفت: ثبت نام این دوره از مسابقات صرفاً به صورت اینترنتی بود و پس از اینکه به چهار هزار نفر از نخبگان قرآنی کشور پیامک برگزاری این مسابقات ارسال گردید، بلافاصله در مدت ده روز تعیین شده برای ثبت نام، بیش از ۲۴۰۰ نفر داوطلب شرکت در این مسابقات شدند.

نجفی قدسی افزود: در این مسابقات حدوداً یک‌هزار نفر از داوطلبان در بخش برادران و یک‌هزار و چهارصد نفر در بخش خواهران ثبت نام کرده‌اند که در مجموع حدود ۳۰۰ نفر در رشته حفظ کل قرآن، ۳۱۵ نفر در رشته حفظ ۲۰ جزء، ۵۸۰ نفر در رشته حفظ ۱۰ جزء، ۵۷۰ نفر در رشته حفظ ۵ جزء، ۳۵۰ نفر در رشته ترتیل خوانی و ۳۴۰ نفر در رشته قرائت قرآن شرکت دارند.

وی اضافه کرد: حضور شهرستانی‌ها در این مسابقات بسیار چشمگیر است و این مهم درحالی است که این دارالقرآن امکانی برای اسکان آنها ندارد و صرفاً برگزاری مسابقات و اهدای جوایز را برعهده دارد.

وی گفت: در این مسابقات در بخش خواهران ۴۵۵ نفر از شهرستان‌ها و ۹۴۵ نفر از استان‌های تهران و البرز حضور دارند و در بخش برادران نیز ۴۲۰ نفر از استان‌های البرز و تهران و حدود ۵۸۰ نفر از شهرستان‌ها حضور خواهند داشت.

نجفی قدسی اضافه کرد: به منظور تسهیل حضور داوطلبان در مسابقات، برنامه زمانبندی مسابقات بزودی در سایت دارالقرآن علامه طباطبایی (www.dqat.ir) اعلام خواهد شد ولیکن خواهران محترمه بدانند که به علت افزایش تعداد آنها، مسابقات خواهران یک روز زودتر از موعد مقرر یعنی از سی‌ام دی ماه آغاز خواهد شد و روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه یکم بهمن ماه ویژه داوطلبان تهران و کرج و پنجشنبه و جمعه ویژه داوطلبان شهرستانی خواهد بود.

وی افزود: مسابقات برادران نیز طی روزها هشتم تا دهم بهمن ماه برگزار خواهد شد که روز چهارشنبه هشتم بهمن ویژه استان‌های تهران و البرز خواهد بود و روزهای پنجشنبه و جمعه نهم و دهم بهمن ویژه داوطلبان شهرستانی از سایر استان‌های کشور برگزار خواهد شد.

نجفی قدسی درخصوص هیأت داوری این مسابقات نیز اظهار داشت: شش گروه داوری از اساتید برجسته قرآنی کشور، داوری مسابقات را در بخش برادران و همچنین شش گروه از نخبگان داوران خانم‌ها، هیئت داوری بخش خواهران مسابقات را تشکیل می‌دهند که به طور همزمان در شش نقطه و محل مرکز فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (یادمان شهدای هفتم تیر) واقع در میدان بهارستان، سرچشمه این مسابقات برگزار خواهد شد.

مراسم اختتامیه این مسابقات نیز شامگاه جمعه سوم بهمن ویژه مسابقات خواهران و شامگاه جمعه دهم بهمن ماه ویژه مسابقات برادران با حضور برخی شخصیت‌های کشوری و با تجلیل از نفرات اول تا سوم رشته‌های مختلف برگزار خواهد شد.

نجفی قدسی درخصوص جوایز این مسابقات نیز اعلام کرد: مجموع جوایز نفرات برتر این مسابقات به اضافه هدایای نقدی که به حافظان و قاریان و تالیان قرآن اهداء خواهد شد، بالغ بر سه میلیارد ریال است و احتمال افزایش آن نیز وجود دارد.

وی افزود:‌ جزئیات و اطلاعات تکمیلی مربوط به این مسابقات پیوسته در سایت دارالقرآن علامه طباطبایی درج خواهد شد و داوطلبان با اطلاع‌رسانی این سایت همراه باشند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها