امروز: چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9222
تاریخ انتشار: 9:01 ق.ظ - چهارشنبه 2015/01/21
چاپ این نوشته
Share

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: داشتنن شبکه‌ ماهواره‌ای مختص امام رضا(ع) یکی از اقداماتی است که در صورت تحقق آن می‌توان با تولید برنامه‌هایی با موضوع امام رضا(ع) و پخش آن در سراسر دنیا همگان را با کرامات این امام رئوف آشنا کرد.

به گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد صبح دیروز در نشستی با اعضای شورای سیاستگذاری سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) گفت: موضوع امام رضا (ع) به گونه‌ای است که به خودی خود انگیزه انجام فعالیت‌های معنوی را در درون افراد ایجاد می‌کند و بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) تاکنون اقدامات ارزنده‌ای در این مسیر انجام داده است بنابراین داشتن شبکه‌ای هم که مختص و ویژه امام رضا (ع) باشد یکی از اقداماتی است که در صورت ایجاد آن می‌توان با تولید برنامه‌هایی با موضوع امام رضا (ع) و پخش آن در سراسر دنیا همگان را با کرامات این امام معصوم آشنا کرد. این مقام مسئول اظهار داشت: با توجه به برگزاری دوازده دوره از این جشنواره باید تلاش کنیم تا در برگزاری دوره سیزدهم آن نقاط ضعف دوره‌های قبلی را ترمیم و نقاط قوت آن را تقویت کنیم. وی با اشاره به راهپیمایی‌های گسترده مردم در سالروز شهادت امام رضا (ع) در سال جاری به سوی مشهد مقدس ادامه داد: به طور کلی راهپیمایی امر پسندیده‌ای است ولی نباید به گونه‌ای عمل شود که راهپیمایی‌های ویژه اربعین و حضرت امام حسین (ع) را تحت الشعاع خود قرار دهد. جنتی گفت: امسال تعداد یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از مردم کشورمان به سمت نجف و کربلا راهپیمایی کردند و این آمار نسبت به سال گذشته حدود سه برابر افزایش داشته است، بنابراین برای تقویت اینگونه اقدامات معنوی باید زیرساخت‌های لازم در مرزهای کشوری فراهم شود زیرا اینگونه اتفاقات مانور بزرگی از سوی جامعه تشیع در جهان اسلام است.

وی با اشاره به تشکیل کارگروه‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف افزود: شکل‌گیری گروه‌های تخصصی در این جشنواره اقدام شایسته‌ای است که در حوزه‌های مختلف دست اندرکاران بهتر و مناسب‌تر می‌توانند کار خود را پیش ببرند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تشکیل مجمع خادمان رضوی اقدامی است که می‌تواند با تنظیم اساسنامه بر اساس تعهداتی به عضو گیری بپردازد. وی ادامه داد: کار ترجمه آثار و کتاب‌هایی با موضوع امام رضا (ع) اقدامی است که باید از سوی مرکز ساماندهی ترجمه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با هدف توسعه و ترویج فرهنگ رضوی صورت گیرد؛ تا حداکثر کتاب‌ها در این حوزه را ترجمه کنیم. جنتی با اشاره به توزیع قرآن در سطح بین المللی گفت: قرآن باید به زبان‌های مختلف ترجمه شود و در کشورهایی که به عنوان هدیه ارایه می‌شود فقط به زبان عربی نباشد و به زبان خود آن‌ها هم ترجمه شده باشد تا راحت‌تر بتوانند آن را بخوانند.

وی با اشاره به قدمگاه حضرت امام رضا (ع) ادامه داد: لازم است با پیگیری‌های رایزن فرهنگی در ترکمنستان شرایطی فراهم آید تا نمادی به صورت مجتمع فرهنگی در مرو ساخته شود زیرا آنجا با توجه به قدمگاه حضرت از اهمیت بسیاری برخوردار است. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نظام پیشنهادات موضوعی است که از اهمیت زیادی برخوردار است و لازم است در قالب طرحی در سایت جشنواره امام رضا (ع) بارگذاری شود تا افراد چه در داخل وزارتخانه و مجموعه ارشاد استان‌ها و چه خارج از وزارتخانه به صورت عمومی پیشنهادات مفید خود در این مورد را ارایه دهند و حتی برای بهترین و مفید‌ترین پیشنهاد در صورت عملیاتی شدن هدیه‌ای نیز در نظر گرفته شود. وزیر فرهنگ دولت تدبیر و امید ادامه داد: ارزیابی اثر بخشی و تاثیرات کیفی مجموعه اقدامات و فعالیت‌های جشنواره امام رضا (ع) از اهمیت زیادی برخوردار است و این اقدام باید در جهت بررسی ارتقای اخلاق و ارزش‌های دینی و افزایش عشق و علاقه به فرهنگ رضوی انجام پذیرد. جنتی با تاکید بر توجه به روستا‌ها در این حوزه افزود: در زمینه آموزش آیین و آداب زیارت در روستا‌ها باید تلاش کرد و مردم را در باب چگونگی زیارت مودبانه حضرت امام رضا (ع) و دیگر معصومین (ع) توجیه کرد.

* تأکید بر بومی‌سازی فعالیت‌های جشنواره امام رضا(ع) در خارج از کشور

در ادامه این نشست علی‌اصغر کاراندیش  با ارایه گزارشی از فعالیت‌های بخش‌ها و کارگروه‌های مختلف سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی امام رضا (ع) گفت: تنظیم و ارایه برنامه‌های مختلف برای تمامی سنین در طیف‌های گوناگون، تقویت جنبه مردمی جشنواره، استفاده از فضای مجازی برای معرفی سیره امام رضا (ع)، استفاده از کانون‌های فرهنگی مساجد و توجه به ترجمه آثار از جمله تاکیدات برای این دوره از برگزاری جشنواره امام رضا (ع) است.

وی پرهیز از سطحی نگری و آفت تکرار، توجه به نوآوری و خلاقیت، استفاده از محیط و اماکن متبرکه مانند امامزاده‌ها، جلب مشارکت مردمی، وحدت ملی و… را از دیگر موضوعات مورد تاکید در این دوره از برگزاری جشنواره برشمرد. در ادامه سید جواد جعفری مدیر عامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) گفت: جشنواره امام رضا (ع) علاوه بر نهادسازی و جریان‌سازی در دوره‌های گذشته خود، در این دوره از برگزاری به بومی‌سازی فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور، توجه و دغدغه‌مندی نهاد‌های کشور حول محور جشنواره امام رضا (ع) و… توجه کرده است. در ادامه این نشست برخی از اعضای شورای سیاستگذاری سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های بخش خود ارایه کردند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها