امروز: شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 9115
تاریخ انتشار: 9:49 ب.ظ - چهارشنبه 2015/01/14
چاپ این نوشته
Share

کارشناس مسائل اسلامی آسیای مرکزی گفت: تاجیکستان برای مقابله با نفوذ مراکز گسترش سلفی‌گری جهان یعنی عربستان سعودی، قطر و کویت از امکان و توان لازم برخوردار نیست.

«حسین اسوبعلی‌اف» کارشناس مسائل سیاسی و اسلامی منطقه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، نفوذ جریان‌های انحرافی و بخصوص سلفیت در تاجیکستان را نتیجه سیاست‌های اشتباهی دولت این کشور در جهت ایجاد «اسلام وابسته به خود» دانست. وی با اشاره به حکم دادگاه عالی تاجیکستان در رابطه به منع فعالیت سلفیت به عنوان سازمان افراطی در این کشور، گفت: صدور این حکم حاکی از نگرانی دولت تاجیکستان در رابطه با این موضوع است که طی ۶ سال گذشته نتوانسته کنترل کامل بر فضای دینی را تامین کند. چنانچه غیر این بود نفوذ سریع سلفی‌گری اتفاق نمی‌افتاد. این در حالی است که روحانیت رسمی تحت کنترل شدید مقامات قرار داشته و به نوعی مسئولیت کامل وضعیت مذهبی در کشور را به دوش دولت واگذار شده است.

اسوبعلی‌اف بر ۲ مشکل تاکید و تصریح کرد: مشکل اول به آن بر می‌گردد که احتمالا دولت تاجیکستان قادر به تامین توسعه دینی در مسیر صحیح نیست و دیگری اینکه روحانیت رسمی در حقیقت شریک مناسب در امر کنترل لازم بر وضعیت مذهبی کشور نمی‌باشد . وی ادامه داد: مشکل سوم خارج از چارچوب تعامل بین دولت و دین است، منظور وجود و فعالیت حزب نهضت اسلامی تاجیکستان می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه آنچه تاجیکستان را با سایر کشورهای آسیای مرکزی متمایز کرده وجود حزب نهضت به عنوان تنها حزب اسلامی منطقه است، گفت: این حزب از طریق فعالیت و اقدامات خود می‌بایست به لحاظ شدن منافع مسلمانان تاجیکستان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی مساعدت و تا حد زیادی به توسعه و شکل‌گیری محیط و وضعیت دینی کمک می‌کرد. با این منطق حزب نهضت اسلامی نیز باید در بحث مسئولیت مربوط به چگونگی شرایط دینی تاجیکستان خود را یکی از طرف‌ها می‌دانست. به گفته وی، اما در رابطه به این موضوع می‌توان این نتیجه را گرفت که یا مسلمانان کشور در سیمای حزب نهضت اسلامی ظرفیتی را که قادر به تضمین منافع آن‌ها در زندگی اجتماعی و سیاسی تاجیکستان باشد، سراغ نگرفتند و یا طی این مدت به این حزب امکان ندادند تا با جامعه مسلمان کشور همکاری انجام دهد.

بنابه گفته این کارشناس مسائل آسیای مرکزی، به طور طبیعی دولت تاجیکستان به ‌هیچ وجه علاقه‌مند نبود تا کنترل بر «ظرفیت قوی اسلامی» را که پشت سر خود طرفداران متعددی را دارد، در اختیار حزب نهضت اسلامی قرار دهد. حتی با وجود تقویت شدن جریان‌های افراطی در تاجیکستان و افزایش تهدیدات تروریستی برای این کشور، به نظر می‌رسد که مقامات تاجیک هرگز آماده سهیم کردن این حزب نهضت در امور مربوط به نظارت بر فضای مذهبی نمی‌باشد. حداقل اقداماتی که در راستای ایجاد موانع برای فعالیت این حزب طی سال‌ها و ماه‌های اخیر صورت می‌گیرد (تعطیلی دفاتر در مناطق، تعقیب و فشار روی اعضا، پخش کلیپ‌های علیه نهضت و…) این موضوع را تائید می‌کند.   این صاحب‌نظر مسائل سیاسی و اسلامی منطقه ادامه داد: در شرایطی که دولت تمام اهرم‌های نفوذ بر جامعه مسلمانان را در اختیار گرفته و به تدریج کنترل خود بر روحانیت را افزایش داد و از طرف دیگر زمینه برای فعالیت حزب نهضت را نیز محدود کرد، مسلمانان این کشور با یاس و ناامیدی مواجه شدند که از این فضا مراکز نسبتا قدرتمند نفوذ نظیر عربستان سعودی، کویت و قطر به نفع خود بهره‌برداری به عمل آوردند.

بنابراین رشد سلفیت در تاجیکستان و همچنین منطقه با بحث مورد اشاره مستقیماً ارتباط داشته و در مجموع در بستر سیاست‌ها و منافع کلان غرب قرار گرفته است. به اعتقاد اسوبعلی‌اف، حالا که سطح رشد سلفی‌گری و میزان نفوذ آن برای قدرت حاکم تاجیکستان نگران‌کننده شده دولت این کشور اقدام به منع فعالیت این جریان می‌کند. متاسفانه این اقدام دولت تاجیکستان تا حدود زیادی «دیرهنگام» به نظر رسیده و حکایت از آن را دارد که نخبگان حاکم این کشور مرتکب اشباه استراتژیک شده‌اند. یعنی ضمن کنترل کامل بر محیط دینی و محدود کردن نفوذ مخالفان اسلامی در داخل کشور، خود دولت راه برای نفوذ خارجی روی مسلمانان تاجیکستان را باز و از این طریق امکان گفت‌و‌گو و یا مخالفت را از سطح داخلی به سطح خارجی منتقل کرده است.

وی گفت: اکنون که بخشی از جامعه مسلمان کشور از مراکز قدرت داخلی تبعیت نمی‌کنند، محدود یا ممنوع کردن آنها تقریبا غیر ممکن شده است چرا که تاجیکستان نمی‌تواند خود را در برابر جهان خارج و اسلام منزوی نگاه دارد. معلوم است که تاجیکستان برای مقابله با نفوذ مراکز گسترش سلفی‌گری جهان – عربستان سعودی، قطر و کویت از امکان و توان لازم برخوردار نمی‌باشد. بنابراین صدور حکم ممنوعیت سلفیت در تاجیکستان هنوز دلیل بیمه شدن فضای دینی این کشور نبوده و ادامه سیاست‌ها و اشتباهات یادشده توسط دوشنبه، می‌تواند همچنان زمینه برای جلب بخشی از جامعه و به خصوص جوانان به گروه‌های افراطی و انحرافی را فراهم کند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها