امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 8917
تاریخ انتشار: 5:30 ب.ظ - جمعه 2015/01/9
چاپ این نوشته
Share

این کنفرانس انعکاس خوبی در رسانه ها داشت و توانست چهره واقعی اسلام را در قالب کنقرانس علمی به دانشجویان، اساتید دانشگاه و قشر نخبگان نروژ ارائه دهد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری حوزه، با رایزنی و برنامه ریزی مرکز اسلامی امام علی علیه السلام در اسلوی نروژ، کنفرانس سه جانبه ای با عنوان ” اسلام، محمد (ص) و قرن ۲۱″ در کلیسای گرونلند اسلو، نروژ در ۶ ژانویه ۲۰۱۵ برگزار شد.
این کنفرانس با توجه به تلاقی ایام عید کریسمس میلاد حضرت مسیح (ع)، سال نو میلادی ومیلاد پیامبر اکرم (ص) و همچنین هفته وحدت از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و از چند حیث حائض اهمیت بود؛ اول آنکه این کنفرانس به شکل بسیار کم سابقه در یک کلیسا برگزار شد که مدیریت آن کاملا با یک مرکز اسلامی بود و ثانیا این که سخنرانان آن هم متشکل از روحانیون و شخصیت های اهل تسنن، شیعه و مسیحی بود.
نکته قابل توجه دیگر این که به شکل کم سابقه ای اجازه قرائت رسمی قرآن در این کلیسا صادر شد.

سخنرانان این کنفرانس عبارت بودند از:
۱- کشیش دکتر تروند باکویگ Dr. Trond Bakkevig با عنوان “وحدت ادیان ابراهیمی، سه دین، سه دوست”
۲- علامه محمد اقبال فانی مدیر منهاج القرآن نروژ با عنوان ” اتحاد در برابر خشونت به نام دین”
۳- حجت الاسلام طاهر امینی گلستانی، از مرکز امام علی علیه السلام، استاد همکار جامعه المصطفی العالمیه و دبیر علمی کنفرانس با عنوان ” محمد (ص)، عیسی (ع) و اخلاق جهانی دین محور”
۴- حجت الاسلام شیخ محمود جلول معاون مرکز اسلامی توحید با عنوان ” اسلام و انسانیت”

هدف اصلی این کنفرانس ارائه دیدگاه تشیع اولا در خصوص اتحاد ادیان ابراهیمی بویژه اسلام و مسیحیت و همچنین اعتراض به خشونتهای دینی معاصر و جریان های سلفی بود.
این کنفرانس انعکاس خوبی در رسانه ها داشت و توانست چهره واقعی اسلام را در قالب کنقرانس علمی به دانشجویان، اساتید دانشگاه و قشر نخبگان نروژ ارائه دهد.
به گفته حجت الاسلام امینی گلستانی،دبیر علمی کنفرانس، یکی از نکات مثبتی که چنین نشستهایی دارد این است که علاوه بر روشنگری چهره ناب و حقیقی اسلام ومکتب اهل بیت علیهم السلام، رویکرد صلح مدارانه جمهوری اسلامی ایران و دیدگاه تقریبی رهبر فرزانه جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله خامنه ای را نیز در سرتاسرگیتی نمایان می سازد و شایان ذکر است که این هدف تاحد قابل توجهی محقق شده و دولتهای غربی اکنون به این واقعیت تا حد زیادی پی برده اند که شیعه در مقایسه با جریانهای فکری سلفی قطعا در پی رویکرد همزیستی مسالمت آمیز می باشد و اینکه جریانهای محکوم به شکست تکفیری با تزلزل جدی مواجه خواهد شد و لذا اینگونه نشست ها دینی گفتگو محور، پیامدهای مثبت سیاسی نیز داشته است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها