امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 8911
تاریخ انتشار: 11:13 ب.ظ - پنج‌شنبه 2015/01/8
چاپ این نوشته
Share

پیامبر خود فرمود من از همه پیامبران بیشتر سختی کشیدم، در این یادداشت بررسی میکنیم چه دلائلی و چه سختی هایی باعث شد این همه بر پیامبر سخت شود.

یادداشت اختصاصی پایگاه خبری مباحث – پیامبر خود فرمود من از همه پیامبران بیشتر سختی کشیدم، در این یادداشت بررسی میکنیم چه دلائلی و چه سختی هایی باعث شد این همه بر پیامبر سخت شود.

سختی های جهاد …
پیامبر هشتاد و سه بار جهاد را تحمل کرد و خود در بیست و هشت جهاد شرکت کرد که به آن غزوه میگویند، هیچ کدام از پیامبران این همه در جنگ و جهاد تحمیلی نبود.
غزواتی که پیامبر شخصا در مبارزات شرکت میکرد و در سختی های چکاچک شمشیرها برای هدایت بشریت میسوخت.
هجرت …
هجرت پیامبر از آن مسائلی بود که به پیامبر خیلی سخت گذشت، چه نوع خروج از مکه و چه نوع هجرت و چه سختی های بدو ورود به مدینه.
پیامبر همواره تهدید به قتل میشد و به همین خاطر علی در لیله المبیت جای پیامبر خوابید، در هجرت نیز پیامبر به غاری پناه برد و خداوند توسط لانه کبوتری کفار و اشراف قریش را شکست داد.
سنگ بر لب و دندان پیامبر میخورد و پیامبر را در کوچه و بازار مسخره میکردند.

تحریم اقتصادی

سه سال با سخت ترین شرایط، بیشترین تنهایی ها و مصیبت ها، سه سال که همه هستی اقتصادی را از پیامبر و جهان اسلام گرفت، پیامبر دو تن از مهم ترین یاوران خود را از دست داد، خدیجه و ابوطالب را از دست داد.
سال حزن نامیده شد سالی که پیامبر این همه مصیبت را متحمل شد، و آنقدر بر پیامبر گران تمام شد که آثار آن تا پایان عمر پیامبر با او بود.
استهزاء و تمسخر پیامبر
پیامبر همیشه متهم بود به دیوانگی، خیلی ها از سر کینه و دشمنی پیامبر را دیوانه خطاب میکردند و وقتی هنگام وحی پیامبر سجده میکرد به درگاه الهی میگفتند، محمد باز دیوانه شده است.
آنقدر تمسخر پیامبر شدید شد که خداوند برای دلداری پیامبر فرمود هیچ پیامبری نیامد مگر اینکه مورد تمسخر و استهزا قرار گرفت، و سخت تر این که پیامبر با این تمسخر ها برخوردی کاملا مهربانانه داشت.

دلسوزی پیامبر به اندازه همه بشریت …
آنقدر دلسوز بود که خداوند بارها به پیامبر میفرمود این همه خود را سختی مده، این نداها آنقدر مهم است که نشان از سختی بالای پیامبر برای هدایت بشر میدهد.
خداوند برای دلداری پیامبر و توصیه به این که ای پیامبر این همه خود را خسته نکن این چنین فرمود:
مردم را نباید با اجبار به هدایت وادار کرد اینان نمی خواهند ایمان بیاورند و کیفر خود را خواهند دید و پیامبران وظیفه ای جز ابلاغ روشن ندارند مشرکان بسیار لجوج بودند و در مقابل دعوت انبیاء گروهی از مردم کسانی بودند که دنبال دعوت رسولان رفتند و خدا هدایتشان کرد (فمنهم من هدی الله) گروهی بی راهه رفتند و گمراهی راهشان را گرفت ( و منهم من حقت علیه الصلاله ) این آیه تا حدی دستاویز جبری مسلک ها شده است که خدا هر که را بخواهد هدایت می کند

تحمل نفاق
پیامبر برای جا افتادن اسلام در میان مردم مجبور بود منافقین را در اطراف خود تحمل کند با اینکه از باطن آنها آگاه بود و این آنقدر بر پیامبر سخت میشد که روح و جان پیامبر را می آزرد.
به همین خاطر بارها و بارها تاکید میکرد که فاطمه را اذیت نکنید، علی را اذیت نکنید یا به خیلی از اصحاب سفارش میکرد که شما در مقابل علی نایستید ، گاهی هم میگفت چه سود که در برابر خدا و علی می ایستید.
تا آخرین روزها هم همین سفارش بود، و این به خاطر خطر بزرگ نفاق بود. شیوه برخوردپیامبر با حسن و حسین، این زمزمه را فریاد میزد که قرار است بدترین دشمنی ها در حق آل پیامبر شود.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها