امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 8348
تاریخ انتشار: 10:43 ق.ظ - سه‌شنبه 2014/12/16
چاپ این نوشته
Share
عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره):

عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره) ضمن اعلام عدم وابستگی حوزه‏ علمیه به دولت اظهار داشت: حوزه دولتی نخواهد شد و وابستگی به دولت را قبول نخواهد کرد لیکن حوزه در جهت تولید نیرو و فکر برای نظام می کوشد و برای رسیدن به اهداف نظام از تمام توان خود استفاده می کند.

به گزارش مباحث، حجت الاسلام و المسلمین قاسم روانبخش، عضو هیأت علمی موسسه امام خمینی(ره) در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا در تبیین چگونگی رابطه حوزه‏ و نظام اسلامی با اشاره به فعالیت های رهبر کبیر انقلاب، امام خمینی(ره) و چگونگی تأسیس نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: رابطه حوزه‏ و نظام اسلامی یک رابطه تنگاتنگ است چون این نظام برخواسته از حوزه‏ علمیه است و افرادی مانند رهبر معظم انقلاب، شهید بهشتی و شهید مطهری در دامان آن رشد و پرورش یافته اند.
حجت الاسلام و المسلمین روانبخش ادامه داد: نظام اسلامی مولود حوزه‏ است و حوزه‏ علمیه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از این دستاورد عظیم خود باید پاسداری و حفاظت کند و نگذارد که نظام توسط قلم های مسموم و سخنان ناروا و دگر اندیشانی که هدفی جز براندازی نظام اسلامی ندارد مورد آسیب قرار گیرد.
وی تهیه فکر و نیروی انسانی برای مسائل و مسئولیت های مهم نظام را وظیفه حوزه‏ عنوان کرد و اظهار داشت: نیروهای ساخته شده به وسیله حوزه‏ در عرصه های اجرایی، قضایی، سیاسی و فرهنگی فعالیت خواهند داشت و در این زمینه حساس هر چند می بایست از استقلال حوزه مراقبت شود لیکن نباید دچار بی مهری قرار گیرد.
این استاد حوزه‏ ادامه داد: حوزه دولتی نخواهد شد و وابستگی به دولت را قبول نخواهد کرد لیکن حوزه‏ در جهت تولید نیرو و فکر برای نظام می کوشد همان‏گونه که دانشگاه های کشور و مراکز علمی و فرهنگی قسمتی از این مسئولیت را بر دوش دارند و دولت هزینه هایی از این دانشگاه ها و موسسات را تقبل کرده و از آنها حمایت می کند، حوزه‏ نیز نباید مورد بی مهری مسئولان قرار گیرد.
حجت الاسلام روانبخش اضافه کرد: مقایسه رقم بودجه دانشگاه های کشور و مراکز علمی و فرهنگی با بودجه حوزه‏ قابل مقایسه نیست و این برای نظام اسلامی خجالت آور است، مرکز تولید فکر و انجام پژوهش در نظام اسلامی هر چند در حوزه‏ علمیه باشد باید مورد قدردانی و پشتیبانی قرار گیرد.
وی بر استقلال حوزه‏ تأکید کرد و گفت: البته هیچ‏گاه حوزه‏ استقلال خود را فدای حمایت اقتصادی دولت نخواهد کرد بلکه مسئولان نظام، دولت و مجلس باید توجه داشته باشند که اگر مرکزی به صورت رایگان فکر را تولید می کند با حمایت مالی بیشتر می تواند از جهت کمی و کیفی کار خود را گسترش دهد.
نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها