امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 8331
تاریخ انتشار: 2:45 ب.ظ - یکشنبه 2014/12/14
چاپ این نوشته
Share

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور به مناسبت هفته پژوهش پیامی صادر کرد.

به گزارش مباحث، به نقل از روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام و المسلمین محمودرضا جمشیدی، مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با صدور پیامی به مناسبت هفته پژوهش، گفت: پایه و ‌اساس حوزه‌های علمیه از دیرباز، بر استنباط، اجتهاد و فهم فقیهانه دین ومعارف ناب الهی استوار بوده است.

 

متن پیام به این شرح است:

پایه و ‌اساس حوزه های علمیه از دیرباز، بر استنباط، اجتهاد و فهم فقیهانه دین ومعارف ناب الهی استوار بوده است. علمای سلف صالح همواره با احساس تعهد، مسئولیت و امانتداری بر آن بوده‌اند تا آموزه‌های وحیانی را که با تبیین و تفسیر اهل بیت علیهم السلام بالنده شده‌، مورد واکاوی قرار دهند و اسلام ناب را در حدّ توان، با درجه خلوص بالا و به دور از پیرایه‌های جهل، بدفهمی، تحجر و برداشت‌های سلیقه‌ای از نسلی به نسل دیگر منتقل کنند. چنین همتی نه فقط دین را از خطر مهجوریت رهایی می‌بخشد، بلکه به همه جهانیان اثبات می‌کند اسلام عزیز، بر همه تغییرات و تحولات جامعه بشری در هر عصر و نسل احاطه داشته برهمه آرای بشری برتری دارد؛ چرا که آن برهان پروردگار و نور تابناکی است که روشنگر راه و هدایتگر بشر است.

 

این چنین است که امروزه به برکت تلاش‌ها و مجاهدت‌های علمی علمای محقق و اندیشمند حوزوی شاهد تموّج شکوهمندانه دریای بیکرانی از معارف دینی، پیش روی تشنگان حقیقت هستیم.

 

حقا که راز ماندگاری و طراوت آموزه‌های دینی، تحقیقات دینی علمای اندیشمند و پژوهشگر حوزوی است که سبب گردیده دانش دینی توسعه یافته وگوهرهای بیشتر و بیشتری از دریای معارف صید شود. حتی مروجان، مبلغان و معلمان معارف دینی هم از این چشمه‌سارها بهره‌مند و سیراب شده، توانسته‌اند احکام و معارف شریعت نبوی را برای طبقات و سطوح مختلف مردم تبیین و عرضه کنند.

 

پس اگر چنین است باید همگان بر این عزم استوار باشیم که مهارت‌های پژوهشی و شیوه‌های تحقیقات دینی را به طلاب جوان، این میراث‌داران آینده معرفت‌آموزی دینی بیاموزیم تا برای بردوش‌گرفتن مسؤولیت و رسالت سترگ خود مهیا و مجهز باشند. از این رو معاونت‌ پژوهش مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران در راستای تحقق شعار راهبردی «هر طلبه، یک پژوهشگر» که از سال ۱۳۹۰ سرلوحه اقدامات اساسی و زیربنایی پژوهشی در حوزه‌های علمیه خواهران قرار داده و گام‌های اساسی «فرهنگ سازی پژوهشی» و «پژوهشگری نوین» را در سال‌های ۹۱ و ۹۲ برداشته، اکنون و در آستانه هفته پژوهش سال ۹۳، گام بلند دیگری از آن را با عنوان «مهارت‌ورزی پژوهشی» به عنوان شعار سال در نظر گرفته است. با این آرزو که با همت بلند همه همکاران گرامی پژوهشی در مدارس و مدیریت‌های ستادی و عزم و شوق و شور طلاب عزیز، مسیر تجهیز و آمادگی برای حضور در عرصه تکاپوی تحقیقاتی پیموده شود و جبهه تلاش و تکاپوی پژوهشی برای یک خیزش فراگیر در سال‌های آینده به سمت تولید علوم اسلامی و توسعه تحقیقات دینی آماده گردد.

 

توفیق بی پایان همه جهادگران عرصه علمی و فرهنگی را در دفاع و گسترش اسلام ناب محمدی از درگاه قدس ربوبی مسألت دارم».

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها