امروز: شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7402
تاریخ انتشار: 6:57 ب.ظ - پنج‌شنبه 2014/10/23
چاپ این نوشته
Share

سیزدهمین پیش نشست همایش، بین المللی اندیشه های علامه طباطبایی در المیزان با رویکرد حکمت سیاسی و اجتماعی علامه طباطبایی در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

به گزارش مباحث به نقل از خبرگزاری حوزه، دکتر مرتضی یوسفی راد در این همایش گفت: این سوال پس از دوران مشروطه ایجاد شد که آیا اسلام توان پاسخگویی به سوالات و نیازهای  روز در حوزه سیاسی و اجتماعی رادارد.

وی افزود: پس از ظهور فیلسوفان نسل جدید در عصر پهلوی دوم، دفاع جدی از اسلام و قابلیت های اسلامی درخصوص پاسخگویی اسلام به نیازهای جامعه ایجاد شد.

یوسفی راد بیان داشت:  علامه طباطبایی به خوبی توانسته است با رویکرد فلسفی دین را تببین کند و از آن در حوزه های مختلف علمی و فلسفی دفاع کند و درعین  حال که از نوصدراییان است در عرصه های تفسیری هم توانایی های استثنایی داشتند.

این استاد دانشگاه  گفت: ایشان در دستگاه فلسفی خود به مفهوم برابری در زندگی سیاسی و اجتماعی می پردازند؛ برابری اگر چه توسط فلاسفه اسلامی ما بیان شده بود که بیشتر آنها به عدالت پرداخته بودند، ایشان این مفهوم رامی پروانند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: نحله های فکری جهان در تفکرات مارکسیستی و لیبرالیستی به مفهوم برابری پرداختند که هرکدام از طرف خود به تفسیر آن می پردازند.

وی گفت: مرحوم علامه رویکرد جامعیت اسلام را بیان می دارد و در مقوله عدالت آن را تبیین می کند؛ علامه اسلام را فلسفه زندگی مطرح می کنند؛ ایشان با رویکرد کلامی در بحث عدالت وارد می شود و متفاوت از ادبیات فیلسوفان گذشته ما در چیستی عدالت ایشان از بحث حسن عقلی در بحث کلامی وارد می شود.

یوسفی راد خاطرنشان کرد: علامه، عدالت را به معنی وضع شی حسن ونیکو در یک جایگاه شایسته می داند؛ عدالتی که  علامه آن را متفاوت با عدالت رویکرد غربی و مارکسیستی بیان می کند، با اعتدال عینیت می یابد.

وی گفت: یک پایه اصلی استدلال علامه حکمت و پایه دیگر اعتدال و شریعت است که در جایگاه فلسفی ایشان هم حکمت و هم شریعت جایگاه خاصی دارند.

یوسفی راد خاطرنشان کرد: جهت گیری ایشان در عرصه معاصر ورود ایشان به عدالت اجتماعی است، زیرا نظریه استخدامی که مرحوم علامه مطرح کردند، به اقتضای ماهیت استخدامی ایشان است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها