امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7357
تاریخ انتشار: 3:15 ب.ظ - چهارشنبه 2014/10/22
چاپ این نوشته
Share

کارشناس مذهبی با بیان این‌که بدون طهارت نمی‌توان به نام اهل‌بیت(علیهم السلام) دست زد، بیان داشت: بدن فرد نباید بدون وضو یا غسل با نام ائمه اطهار(علیهم السلام) همانند آیات قرآن تماس بگیرد.

به گزارش مباحث به نقل از خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام افتخاری، سشنبه شب درجمع زائران مسجد مقدس جمکران گفت: امام حسین(علیه السلام) دارای ویژگیهایی هستند که سایر ائمه اطهار(علیهم السلام) ندارند، البته این به معنای تفاوت میان مقام اهل‌بیت(علیهم السلام) نیست.

وی افزود: حرم سیدالشهدا(علیه السلام) دارای احکام مشترک و ویژه‌ای است، برای نمونه از احکام مشترک آن می‌توان به حرمت ورود جنب به حرم یا نجس کردن آن اشاره کرد؛ اگر نجاستی در مسجد یا حرم اهل‌بیت(علیه السلام) ریخت شود باید افراد فورا آن آب کشیده و تطهیر کنند.

کارشناس مذهبی با بیان این‌که ثواب نماز خواندن در حرم اهل‌بیت(علیهم السلام) از نماز فرادی در مسجد بیشتر است، اظهار داشت: البته ثواب نماز جماعت مسجد نسبت به نماز فرادای حرم ائمه اطهار(علیهم السلام) بیشتر است؛ مسجد الحرام و مسجد النبی نیز از این موضوع استثنا بوده و دارای ثواب ویژه‌ای هستند.

وی تصریح کرد: حرم امام حسین(علیه السلام) یک ویژگی خاص دارد که حرم دیگر اهل‌بیت(علیهم السلام) این ویژگی را ندارند، همانند این‌که فرد می‌تواند نماز خود را در حرم حسین بن علی(علیه السلام) کامل و شکسته بخواند، در مدینه، مکه و کوفه نیز فرد مختار است که نماز خود را کامل یا شکسته بخواند، البته گفته شده شکسته خواندن بهتر است.

حجت‌الاسلام افتخاری با بیان این‌که بدون طهارت نمی‌توان به نام اهل‌بیت(علیهم السلام) دست زد، بیان داشت: بدن فرد نباید بدون وضو یا غسل با نام ائمه اطهار(علیهم السلام) همانند آیات قرآن تماس بگیرد؛ برخی پلاک‌هایی دارند که نام خدا، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و امام(علیه السلام) بر روی آن نوشته شده و برگردن خود می‌اندازند،‌ این افراد باید توجه داشته باشند که این پلاک‌ها بدون وضو به بدنشان نخورد چرا که حرام است.

وی یادآور شد: افراد برای این‌که گرفتار حرام نشوند می‌توانند از چسب‌های شیشه‌ای یا لاک‌های بی رنگ روی پلاک‌ها زده و آن را بر گردن خود بیندازد تا در صورت تماس با بدن گناه نباشد؛ ‌گاهی بر روی پیراهن‌های مشکی نام امام حسین(علیه السلام) و یا دیگر اهل‌بیت(علیهم السلام) نوشته شده است که فرد نباید به این نام‌ها بدون وضو دست بزند یا حداقل مانعی ایجاد کند تا دست فرد مستقیم با نام اهل‌بیت(علیهم السلام) تماس نداشته باشد.

کارشناس مذهبی بیان کرد: برخی نیز انگشتر‌هایی دارند که روی آن نام اهل‌بیت(علیهم السلام) نوشته شده است که دست زدن به این نوشته‌ها بدون وضو حرام است؛ فرد در این صورت یا باید وضو بگیرد و یا این‌که چسب و یا لاک بی رنگ روی نوشته بچسباند تا دست فرد به صورت مستقیم با آیات قرآن یا نام اهل‌بیت(علیهم السلام) تماس نداشته باشد.

وی افزود: فرد نباید به پارچه‌ها و مکان‌هایی که نام امام حسین(علیه السلام) نوشته شده بدون وضو دست بزند؛ همچنین نباید بدون وضو به کاشی‌هایی که نام خدا، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل‌بیت(علیهم السلام) نوشته شده دست بزنند،‌ در این صورت باید یا از دستکش و یا دیگر موارد استفاده کند.

 حجت‌الاسلام افتخاری گفت: همچنین تماس مستقیم بدن بدون وضو به نام اهل‌بیت(علیه السلام) که بر روی تابلو فرش‌ بافته شده حرام است، همچنین بر مهرهای که نام اهل‌بیت(علیهم السلام) بر روی آن نوشته شده نباید بدون وضو دست زد.

وی یادآور شد: همچنین برخی غذاهای نذری می‌پزند که نام اهل‌بیت(علیهم السلام) را بر روی آن نوشته شده است، فرد قبل از خوردن این غذا یا باید وضو بگیرد و یا نام را اهل‌بیت(علیهم السلام) را محو کند سپس غذا را بخورد.

کارشناس مذهبی بیان داشت: گاهی در کتاب‌ها، مجلات، اطلاعیه‌ها، جزوات و پارچه‌ها نام اهل‌بیت(علیهم السلام) نوشته شده است که نباید اینها را زیر دست و پا انداخت و یا بدون وضو دست زد؛ برای از بین بردن کاغذها باید آنها را بازیافت کرد، ولی پارچه‌ها را می‌توان در خاک دفع کرد، اگر آلودگی محیط زیست ایجاد نمی‌کند می‌توان کاغذهایی که نامه مقدس بر روی آن است را به آب روان انداخت.

وی تأکید کرد: برخی از نهادها  و ارگان‌ها دارای دستگاه کاغذ خورد کن هستند که کاغذ را ریز ریز می‌کند، در این صورت اگر هیچ حرفی از نام مقدس باقی نماند اشکالی ندارد، ولی اگر اجزای نام‌های مقدس باقی بماند اشکال دارد که باید آنها را نیز از بین برد.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها