امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7347
تاریخ انتشار: 1:00 ب.ظ - چهارشنبه 2014/10/22
چاپ این نوشته
Share
عبدالحسین خسروپناه در گفت‌وگو با ایکنا:

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با تأکید بر جامعیت شخصیت آیت‌الله مهدوی کنی، گفت: ایشان با توجه به این‌که شاگرد قرآن بود، سعی کرد این جامعیت دینی را در خود تحقق ببخشد و حفظ کند.

به گزارش مباحث به نقل از ایکنا، رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، ضمن عرض تسلیت به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران و همه قرآن‌دوستان و قرآن‌پژوهان به مناسبت درگذشت مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی، گفت: آیت‌الله مهدوی کنی شخصیت بسیار جامعی بود و رفتن ایشان واقعاً ضایعه‌ای برای نظام جمهوری اسلامی است و زمان زیادی باید بگذرد تا شخصیتی مانند ایشان در حوزه‌های علمیه تربیت شود.
آیت‌الله مهدوی‌کنی شاگرد قرآن بود
وی با تأکید بر جامعیت شخصیت مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی، گفت: ایشان شخصیت جامعی بود و ابعاد مختلفی داشت. ایشان به عنوان یک متدین، یک عالم دین و یک قرآن‌شناس، همان‌طور که قرآن از یک جامعیت برخوردار است، ایشان هم با توجه به این که شاگرد قرآن بود، سعی کرد سعی کرد این جامعیت دینی را در خود تحقق ببخشد و حفظ کند.
خسروپناه افزود: ایشان علاوه بر عبودیت و بندگی خدا و آن ابعاد اخلاقی که در شخصیت خود داشت، به ابعاد و ساحت‌های مختلف سیاسی و اجتماعی هم توجه داشت و سعی کرد در عرصه سیاسی و اجتماعی هم دینداری خود را نشان بدهد.
مهم‌ترین بعد دینداری سیاسی آیت‌الله مهدوی کنی
وی خاطرنشان کرد: مهمترین بعد دینداری مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی در عرصه سیاست تبعیت از ولایت فقیه بود که هم در دوران رهبری امام خمینی(ره) و هم در دوران رهبری مقام معظم رهبری کاملاً در رفتار ایشان آشکار بود.
راه‌اندازی دانشگاه امام صادق(ع) با هدف تربیت مدیران عالم و وارسته
رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به تأسیس دانشگاه امام صادق(ع) از سوی آیت‌الله مهدوی کنی، بیان کرد: ایشان این دانشگاه را در اوایل انقلاب و به منظور تربیت مدیران عالم و وارسته نظام تأسیس و راه‌اندازی کرد که این امر نشان از دغدغه‌مندی ایشان برای لایه‌های زیرین و مبنایی انقلاب داشته است.
خسروپناه با اشاره به سرفصل‌هایی که در دانشگاه امام صادق تدریس می‌شد و عناوین رشته‌های این دانشگاه، گفت: رشته‌هایی هم که آیت‌الله مهدوی کنی در دانشگاه امام صادق(ع) راه‌اندازی کرد علوم انسانی بود، اما عناوین آن‌ها و سرفصل‌های آن‌ها محدود به علوم انسانی سکولار نبود، تا جوان‌های متدین را جذب کند و آن‌ها را سکولار یا بی‌دین تحویل جامعه بدهد، بلکه رشته‌ها و عناوینی تعیین شد که بر اساس آن‌ها دانشجویان هم با علوم انسانی مدرن به صورت تخصصی آشنا شوند و هم علاوه بر آن با معارف اسلامی و قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هم آشنایی تخصصی پیدا کنند. لذا عناوین رشته‌ها مدیریت و معارف اسلامی، اقتصاد و معارف اسلامی و از این دست بود.
دانشگاه امام صادق(ع) حاصل یک تصمیم اجرایی با پشتوانه علمی و حکیمانه بود
خسروپناه با بیان این که دانشگاه امام صادق(ع) حاصل یک تصمیم اجرایی با پشتوانه علمی و حکیمانه بود، اظهار کرد: راه‌اندازی دانشگاه امام صادق(ع) با چنین شکل و قالبی از سوی مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی بر اساس یک تئوری بود، لذا دانشجویانی که در آن جا درس می‌خواندند اولاً باید مسلط به زبان عربی و انگلیسی یا فرانسوی می‌شدند که بتوانند به منابع اصلی مراجعه کنند. هم زبان عربی را آموزش می‌دیدند که بتوانند به منابع اسلامی مراجعه کنند و هم زبان انگلیسی را آموزش می‌دیدند برای این که بتوانند به منابع اصلی علوم انسانی مراجعه کنند.
وی افزود: هدف از این کار این بود که دانشجویان هم آخرین دستاوردهای علوم انسانی را بدانند و هم معارف اسلامی را؛ تا اگر جایی بعضی از اندیشه‌های مدرن با معارف اسلامی تعارض دارد متوجه بشوند و تلاش کنند با رویکرد اسلامی نظریه‌پردازی کنند.
ورود نظری و عملی آیت‌الله مهدوی کنی به اسلامی‌سازی علوم انسانی
وی با اشاره به کمیت و کیفیت پژوهش‌ها، پایان‌نامه‌ها و کتب تولید شده در دانشگاه امام صادق(ع)، گفت: مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی در واقع نظراً و عملاً وارد تحول علوم انسانی شد و یک علوم انسانی قرآنی و یک علوم انسانی مبتنی بر آموزه‌های اسلامی را به دانشجویان منتقل کردند.
خسروپناه ضمن این که این کار را کاری بسیار ارزشمند دانست، افزود: نمی‌خواهم بگویم که تمام راه در اسلامی‌سازی علوم انسانی همین است و جز این نیست، ولی خود این گامی که برداشته شد و سال‌ها اجرا شد، کار بسیار مفید، مؤثر و موفقی بود. در واقع ایشان یک فضل تقدمی نسبت به دیگران دارند که در این راه قدم‌هایی برداشتند. نکته مهم این است که ایشان هم یک نظریه در این باب داشت مبنی بر این که به هر حال باید علوم انسانی با معارف اسلامی پیوند بخورد و هم عملاً این را اجرا کرد و دانشگاهی تأسیس کرد و انصافاً دستاوردهای خوبی را هم تحویل جامعه داد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها