امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7341
تاریخ انتشار: 2:00 ب.ظ - چهارشنبه 2014/10/22
چاپ این نوشته
Share

آیت الله ‘عبدالله جوادی آملی’ خطاب به اعضای مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم گفت: دین به وسیله عالمان حوزوی محفوظ است، مردم با صدای روحانیت بر می خیزند؛ اگر خوب کار نکنید، دشمن داعش سازی خواهد کرد.

به گزارش مباحث به نقل از ایرنا، این مرجع تقلید روز سه شنبه در دیدار با این اعضا افزود: طلاب نباید خوش باور باشند ولی باید در متن جامعه قرار گیرند و خوب کار کنند.

وی گفت: به همین خاطر باید به مسایل جهان نیز آگاه باشیم و بدانیم صهیونیست و آمریکا چه کار کرده و چه افرادی را تربیت می کند، باید دور دست را دید، البته حوزه از این جهت بصیرت و آشنایی پیدا کرده و کل جهان را رصد می کند.

وی افزود: وظیفه نخست مسوولان حوزه، تربیت افرادی برای آینده حوزه است، زیرا این حوزه باید کسانی را تربیت کند که در آینده بتوانند مرجعیت دین، تألیف و تدریس کتاب های مختلف دینی را بر عهده گیرند؛ البته در کنار آن، باید نیازهای داخلی مانند تربیت امام جمعه، امام جماعت، مبلغ برای مدارس، دانشگاه ها و مجامع عمومی را نیز در نظر داشته باشند.

این مرجع تقلید خاطر نشان کرد: حوزه علمیه قم از برجسته ترین حوزه های علمیه جهان تشیع است که این موقعیت نعمتی برای همه ماست؛ این حوزه به برکت تلاش امام راحل، علما و شهدا به این عظمت و شکوه رسید که همه ما باید قدردان این نعمت باشیم.

وی بیان کرد: در برابر هر نعمتی مسولیتی نیز وجود دارد و حوزه علمیه قم باید جهانی فکر کند، و اگر ملی و منطقه ای هم عمل کرد حتما باید فکر آن جهانی باشد.

آیت الله جوادی آملی بیان کرد: ما باید در هر مقطع و هر شکل در فعالیت خود یک سید مرتضای کوچک باشیم زیرا اگر صرفا به دو سال درس خواندن طلاب بسنده کنیم اتلاف وقت صورت گرفته است زیرا حوزه نباید عمر فروشی کند.

وی گفت: چرا حوزه علمیه نباید بتواند پس از صد سال کتابی مانند کفایه یا رسائل بنویسید؟ در حوزه های علمیه باید بتوان افراد مستعد و با استعداد را شناسایی کرد،افراد دارای استعدادهای ضعیف، متوسط و قوی هستند، افرادی که استعداد ضعیف و متوسط دارند باید به کارهایی همانند تبلیغ، امام جماعتی و دیگر مسائل بپردازند.

این مرجع تقلید بیان کرد: افراد قوی نباید در کارهای معمولی خود را محصور کنند بلکه این افراد باید سنگربان و مرزبان حوزه باشد و این استعداد برای او مسوولیت آور است؛ حوزه های علمیه مستعد پرورش مرجع، مؤلف، محقق و پژوهشگر و ائمه جماعات است .

وی با ذکر این مطلب که طلاب مستعد، بذر آینده حوزه هستند، خاطر نشان کرد: وظیفه شناسایی این افراد نیز وظیفه مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم است، سید مرتضی نیز چنین می کرد و با مدیریت خود اموال وقفی را به قطب فرهنگی مبدل کرد.

آیت الله جوادی آملی فعالیت حوزه علمیه نجف را الگویی خوب برای کار علمی در حوزه دانست و گفت: باید تلاش کنیم تا سید مرتضی شویم، امامت و رسالت نیست که بگوییم نمی شود، همه که نباید منبر بروند، اگر فردی استعداد بالا ندارد معذور است ولی فرد مستعد وظیفه دارد، خوشبختانه امروز سطح علمی ارتقا یافته است و دروازه های علم باز است که باید از این شرایط به خوبی استفاده کنیم.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها