امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7338
تاریخ انتشار: 11:43 ق.ظ - چهارشنبه 2014/10/22
چاپ این نوشته
Share

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی گفت: این آستان بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام است لذا کارکردهای موثری در ترویج فرهنگ رضوی دارد و موقوفات را از طریق ادارات با تخصصهای مختلف مدیریت می کند.

به گزارش مباحث به نقل از ایرنا، حجت الاسلام ‘عبدالرضا اصغری’ که سه شنبه در جمع خبرنگاران در مشهد سخن می گفت اظهار داشت: ۴۳ درصد مساحت شهر مشهد موقوفه حضرت رضا(ع) است.

وی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی متشکل از کارشناسان دانشگاهی و حوزوی در آستان قدس شکل گرفت که با بررسی موقوفات بیش از ۱۰۰ نیت را استخراج و در ۲۵ فصل سازماندهی کرد.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی افزود: بر این اساس وظایفی به معاونت امور حقوقی و موقوفات آستان قدس محول شد که شامل شناسایی و احیای موقوفات، تثبیت مالکیت موقوفه از طریق سنددار کردن موقوفات، پیگیری عمران و ایجاد درآمد پایدار و ارزش افزوده برای موقوفات، حفاظت از حقوق موقوفات و تضمین و استیفای موقوفه است.

وی گفت: هم اکنون بیش از ۸۵ درصد موقوفات حضرت رضا(ع) دارای سند مالکیت است و پارسال نیز ۳۴ سند برای ۱۲ هزار و ۶۸۵ هکتار زمین موقوفی صادر شد.

اصغری همچنین با اشاره به خطوط قرمز در حوزه موقوفات حضرت رضا(ع) اظهارداشت: ‘فروش موقوفه، هبه و بخشش موقوفه و رهن دادن عین موقوفه’ از جمله این خطوط است.

وی رعایت اصل امانتداری، اصل غطه و مصلحت وقف در تمامی فعالیتها، حفاظت و صیانت از عین موقوفات، رعایت اصل نیات واقفان در هزینه کرد عواید و درآمدهای موقوفات را از اصول حاکم بر موقوفات برشمرد.

او با بیان اینکه موقوفات به دو دسته موقوفات عام دارای مصارف خاص و مطلقه و موقوفات خاص(اولادی) تقسیم می شود گفت: هر سال دو نوع بودجه موقوفاتی شامل ‘فردی موقوفات’ و ‘موقوفاتی تجمیعی’ برای آستان قدس رضوی نوشته می شود.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی افزود: درآمد موقوفات شناور است و بودجه موقوفی قابل پیش بینی نیست بلکه تحققی است به این معنا که باید درآمد بیاید و هزینه های مورد نیاز آن موقوفه برای عمران، صیانت و حفاظت کسر و سپس درآمد خالص استخراج شود.

وی با بیان اینکه بودجه موقوفاتی مبتنی بر عملکرد دو سال قبل است گفت: بیشترین موقوفات آستان قدس رضوی مربوط به روشنایی و سوخت حرم، دارالشفا و بیمارستان وابسته، اطعام و سوگواری است.

حجت الاسلام اصغری افزود: برای تامین برخی هزینه ها مانند میهمانسرای حضرت، فرش، تعمیرات و ساخت فضاهای زیارتی مسقف، بخش موقوفات دارای مصرف خاص جوابگوی آنها نیست و نوعا این هزینه ها از موقوفات مطلقه تخصیص می یابد.

* دولت باید سالانه ۴۰۰ میلیارد ریال مال الاجاره به آستان قدس بپردازد

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی گفت: شماری از زمینهای موقوفی در اجاره نهادهای دولتی است لذا دولت باید سالانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد ریال مال الاجاره به آستان قدس رضوی بپردازد.

وی افزود: تا سال ۱۳۸۸ دولت پذیرفته است بدهی تصرفات زمینهای موقوفی توسط نهادهای دولتی را بپردازد اما سالهای بعد از آن را اعلام کرده که هر نهادی که به زمین نیاز داشته باشد باید خود حق و حقوق موقوفه را بپردازد.

حجت الاسلام اصغری بیان کرد: بر اساس اعلام دولت بعد از سال ۱۳۸۸هر نهادی که نیاز به زمین در زمینهای موقوفی داشته باشد باید نخست حق و حقوق موقوفه را تعیین تکلیف کرده تا زمین مورد نظر به آن نهاد واگذار شود.

وی گفت: هر سال کمیسیون پیگیری مطالبات آستان قدس رضوی از دولت، میزان طلب این آستان را بابت تصرفات وزارتخانه ها مورد بررسی قرار می دهد و پس از اینکه وزارتخانه ذیربط بدهی خود را پذیرفت میزان حق و حقوق موقوفه در کمیسیون به نامی نرخگذاری تعیین و به وزارتخانه اعلام می شود.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی افزود: پس از رای هیات دولت درباره میزان بدهی به آستان قدس رضوی، این بدهی را در قالب واگذاری سهام شرکتهای خود در چارچوب اصل ۴۴ قانون اساسی می پردازد یا این مبلغ در بودجه سالانه دولت قرار می گیرد که باید به صورت نقدی پرداخت شود.

وی با بیان اینکه رقم مطالبات امسال آستان قدس رضوی از دولت در هیات دولت هنوز تصویب نشده است گفت: تصرفات به تدریج پیگیری می شود و نحوه پرداختش مشخص نیست، در بودجه امسال دولت نیز مبلغی در نظر گرفته شده اما هنوز تخصیص نیافته است.

او همچنین با اشاره به اینکه آستان قدس مشاوره لازم را به زائرانی که قصد انجام وقف دارند ارائه می کند گفت: ‘مدیریت موقوفات’ با ادارات متعدد در محل بازار مرکزی مشهد وجود دارد و کارشناسان آن به ارباب رجوع مشاوره می دهند و همچنین درصدد راه اندازی ‘دفتر اطلاع رسانی وقف’ در حرم امام رضا(ع) نیز هستیم.

* آستان قدس رضوی از پرداخت عوارض شهری معاف است

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی همچنین گفت: برابر با ماده ۲۶ و تبصره سوم این ماده از ‘قانون عوارض نوسازی و عمران شهری’ مصوب سال ۱۳۴۷ موقوفات عام از جمله آستان قدس رضوی از پرداخت عوارض نوسازی معاف هستند.

وی افزود: اخیرا با تصویب ‘قانون مالیات بر ارزش افزوده و قانون تجمیع مالیاتها’ شهرداریها ادعا کردند که با قانون مالیات بر ارزش افزوده معافیت موقوفات عام از پرداخت عوارض نوسازی لغو شده است.

اصغری گفت: معاون مالی شهرداری مشهد اخیرا طی مصاحبه ای اعلام کرد بر اساس نظریه مدیرکل قوانین مجلس شورای اسلامی معافیت آستان قدس از پرداخت عوارض لغو است.

وی ادامه داد: اما این نظریه مشورتی بوده و هنوز قانونی نشده است.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی گفت: اخیرا آستان قدس رضوی از طریق سازمان اوقاف و امور خیریه مساله معافیت آستان قدس از پرداخت عوارض شهری را در مجلس شورای اسلامی مورد پیگیری قرار داد تا عوارض بر زمینهای موقوفاتی که عام المنفعه است لغو شود.

وی افزود: آستان قدس رضوی تنها نهادی است که از ردیف بودجه دولتی هیچ اعتباری دریافت نمی کند و از محل برکات موقوفات مدیریت می شود لذا در نظر گرفتن عوارض، مالیات و اینگونه عناوین بر موقوفات، دیگر درآمدی برای مدیریت آستان قدس باقی نمی گذارد.

اصغری ادامه داد: نامه ای به تاریخ ۱۴/۲/۹۳ از سوی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه خطاب به رییس مجلس شورای اسلامی نوشته و به معاونت قوانین در مجلس ارجاع داده شد زیرا این معاونت تنها مرجعی است که می تواند اعلام کند که کدام قانون نسخ شده و کدام قانون نسخ نشده است.

معاون امور حقوقی و موقوفات آستان قدس رضوی افزود: معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۱۹ شهریور ماه امسال در نامه ای خطاب به رییس مجلس با ارائه ادله محکم و قانونی اعلام کرد که اصل املاک و زمینهای موقوفات عام از قبیل مساجد، اماکن مقدسه و موقوفات عام المنفعه در ماده ۲۶ و تبصره ۳ مشمول تبصره ۳ ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده و تجمیع عوارض مصوب سال ۱۳۴۷ نمی شود.

وی گفت: بر اساس اعلام معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی، آستان قدس از پرداخت عوارض شهری معاف است لذا شهرداری مرجع تشخیص قانون نیست که صراحتا آستان قدس را مکلف به پرداخت ۱۰۰ میلیارد ریال بدهی مربوط به عوارض نماید.

۷۴۸۹/۶۶۰

انتهای پیام /*

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها