امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7315
تاریخ انتشار: 1:04 ب.ظ - سه‌شنبه 2014/10/21
چاپ این نوشته
Share
مدیر حوزه کاشان

مدیر حوزه علمیه کاشان با تاکید بر این که تحول ضرورت امروز و فردای حوزه است، پیشنهاد داد: اتاق فکر تحول با حضور بزرگان، نخبگان و مسئولان ارشد حوزه به منظور ایده پردازی و تعیین خط و مشی های تحولی تشکیل گردد.

به گزارش مباحث به نقل از خبرگزاری حوزه، حجت الاسلام والمسلمین رضا محمد نظری، با تاکید بر این که سخن از تحول در حوزه، سخن از مهم ترین اقدام و ضرورت امروز و فردای حوزه های علمیه است، اظهارداشت: تحول از جمله موارد و اقداماتی است که باید به صورت مرتب در هر مجموعه و حتی به صورت فردی مدنظر قرار گیرد، چرا که حرکت بدون تحول، گام گذاشتن در مسیر تکرار و اشتباه است.

وی با تاکید بر این که امروز ضرورت تحول در حوزه های علمیه از هر زمان دیگری احساس می شود، افزود: بعد از انقلاب اسلامی ایران چون جهان با یک مکتب جدید ربرو شد، لذا بیشتر وقت ما صرف معرفی انقلاب و اسلام ناب گردید و نتوانستیم با نیازهای روز خود را همگام ساخته و در حوزه تحول اساسی انجام دهیم.

*ضرورت تحول متناسب با اهداف و سیاست ها

مدیر حوزه علمیه کاشان با تاکید بر این که امروز در حوزه باید در همه ابعاد متناسب با اهداف، سیاست ها و نیازهای روز متحول گردد، ادامه داد: باید به بررسی نقاط قوت و ضعف در حوزه پرداخته و با تقویت نقاط قوت و کاستن از ضعف ها تحول  بنیادی را ایجاد کرد.

وی با ارائه پیشنهاد راه اندازی “اتاق فکر تحول در حوزه”، ابراز داشت: امروز باید در حوزه های علمیه کشور اتاق فکری با حضور بزرگان، نخبگان و مسئولان حوزوی تشکیل گردد تا ضمن ایده پردازی و تعیین خط و مشی های تحولی حوزه، بر نحوه اجرای برنامه ها نیز نظارت داشته باشد.

*تحول آموزشی؛ اولویت اول تحول در حوزه

حجت الاسلام والمسلمین محمدنظری خاطرنشان کرد: در زمینه تحول قطعا مباحث آموزشی از اولویت های اولیه است، چرا که پافشاری بر برخی از کتبی که از سال ها پیش و مطابق با نیازهای آن روز در حوزه تدریس می شد، آسیب بزرگی است.

*لزوم تحول در عرصه تبلیغ

مدیر حوزه علمیه کاشان یادآور شد: عرصه تبلیغ از دیگر عرصه هایی است که باید تحول در آن جدی صورت گیرد، چرا که امروز شبهات و سئوالات شرعی بسیار گسترده شده و با زمان های قدیم متفاوت است، از طرفی دشمنان در حال شبهه افکنی برای ناکارآمد نشان دادن دین هستند، لذا در این شرایط باید با تمام قوا به علوم روز مجهز شده و به این گونه سئوالات پاسخ محکم فقهی داد.

*اقدامات تحولی حوزه کاشان

وی در ادامه اشاره ای هم به اقدامات و برنامه های تحولی حوزه علمیه کاشان کرد و گفت: در حوزه علمیه کاشان اقدامات بسیاری علاوه بر سرفصل های ابلاغی مرکز مدیریت حوزه های علمیه در حال انجام است که برنامه ریزی برای ارتقا سطح علمی اساتید، بالا بردن کیفیت امتحانات، یکسان سازی واحدهای آموزشی و نظم بخشی به کلاس ها از جمله این اقدامات تحولی است.

*تحصیل بیش از ۱۵۰۰ طلبه در ۱۱ مدرسه

مدیر حوزه علمیه کاشان در پایان با تاکید بر این که در مبحث تحول نیازمند انقلابی عمیق از سطح به عمق هستیم، خاطرنشان ساخت: هم اکنون در حوزه کاشان بالغ بر هزار و ۵۰۰ طلبه در ۱۱ مدرسه علمیه و دو مرکز تخصصی، مشغول تحصیل هستند.

انتهای پیام ۱۸/۳۱۳

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها