امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 7236
تاریخ انتشار: 1:00 ب.ظ - دوشنبه 2014/10/20
چاپ این نوشته
Share
آیت الله العظمی جوادی آملی

حضرت آیت الله جوادی آملی تصریح کردند:سخنرانان و مداحان، عظمت حسین‌بن‌علی(ع) را نشان دهند، نباید روش و کاری که از جلال و شکوه اهل بیت (ع)بکاهد انجام دهند و سخن بی سند بیان کنند.

ابه گزارش مباحث به نقل از خبرگزاری حوزه، ین مرجع تقلید در جمع طلاب و فضلای حوزه، اظهارداشتند: ذات مقدس رسول خدا(علیه و علی آله آلاف التحیه و الثناء) فرمود: اگر خدا خواست از دشمن خودش انتقام بگیرد، به دست ولیّ خود انتقام می‌گیرد، اگر خواست از دشمنِ ولیّ خود انتقام بگیرد ، به دست دشمنِ دشمن انتقام می‌گیرد.

ایشان ادامه دادند: توضیح این بیان این است که یک وقت کسی با دین خدا درگیر است، خدا، امام و امثال امام را ماموریت می‌دهد که بیایید، نظام طغیان و طاغوت را براندازید، و امام و امثال امام نیز این کار را هم می‌کنند؛ چرا که اینها اولیای الهی‌ و شاگردان اهل بیت و معصومین (ع)هستند، لذا خدا به اینها توانی می‌دهد که بتوانند دشمن را سر جای خود بنشانند. اما یک وقت است دشمنی به دوستی حمله می‌کند، مانند عراق که به ایران حمله می‌کند، در این صورت لازم نیست عراق را اولیای الهی سر جایش بنشانند، دشمن عراق، عراق را سر جایش می‌نشاند، که همین کار را هم کردند.

معظم له در ادامه به جنایت های گروه های تکفیری به خصوص داعش اشاره کردند و گفتند:

اگر این تکفیری ها و سلفی ها و داعش و القاعده و مانند آنها، با دین الهی درگیر شوند، خداوند به وسیله ولیّ‌ای از اولیای الهی، اینها را سر جای خود می‌نشاند و اگر با ولیّ‌ای از اولیای الهی درگیر شوند، خداوند بالاخره آنها را به وسیله دشمنانشان سر جایشان خواهد نشاند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که ” بدترین نقص این است که انسان گرفتار آز و طمع باشد ” اذعان داشتند:حضرت رسول فرمود: خدا اگر به کسی خواست خیر دهد، آن روح بی نیازی را در درون جان او جاسازی می‌کند، او دیگر بی نیاز است. ذلّت همین است که انسان هر چه را ببیند، بخواهد. انسان باید از ذات اقدس الهی بخواهد که در بند هوس نباشد.

ایشان با اشاره به آیات نورانی سوره مبارکه حشر خاطرنشان کردند:پیامبر گرامی اسلام فرمودند: شما با خدا رابطه داشته باشید و اختلافات خود را کنار بگذارید، کینه ی کسی را نداشته باشید، نگویید من بهتر از او هستم.

 این مرجع تقلید تاکید داشتند:کینه، زمینه اختلاف و تفرقه می‌شود؛ اگر این کینه نبود و این اختلاف نبود، ما دیگر، نه در عراق داعش داشتیم، نه در سوریه و نه در جای دیگر.

معظم له در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به نزدیکی ایام محرم، مداحان و ذاکرین اهل بیت(ع) را به رعایت عظمت و جلال خاندان عصمت و طهارت توصیه اکید کرده و بیان داشتند:ما باید حواسمان جمع باشد؛ جریان حسین‌بن‌علی(ع)، جریان محرم، تاسوعا، عاشورا، عزاداریها، بخشهای سنتی آن سر جایش محفوظ است، هم سخنرانان ما، هم مداحان ما، عظمت و جلال و شکوه حسین‌بن‌علی(ع) را نشان بدهند.

حضرت آیت الله جوادی آملی ادامه دادند: مداحان کاری که از عظمت اهل بیت (ع)کم ‌کند، انجام ندهند، این سفارش حسین‌بن‌علی است، بگذارید کربلا با جلال و شکوه شناخته شود، حرفها، قصه‌ها، داستانها، روشها و منش‌ها که از جلال کربلا، جمال کربلا، عظمت کربلا، استقلال کربلا، حریّت و آزادیخواهی کربلا کم کند این حرفها را نزنید. در صحنه عاشورا و در آن موقعیت خطیر حسین‌بن‌علی به اهل بیت خود فرمود: کاری کنید در این سفر که عظمت و حیثیت شما محفوظ باشد. لذا مداحان و ذاکرین نباید روش و کاری که از جلال و شکوه اهل بیت بکاهد انجام دهند و حرف و سخن بی سند بیان کنند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها