امروز: شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 5982
تاریخ انتشار: 12:00 ب.ظ - یکشنبه 2014/08/24
چاپ این نوشته
Share
آیت الله آملی لاریجانی:

رییس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه «رمز وحدت، اقتدار، استقلال و پیشرفت ایران» ولایت فقیه و شخص مقام معظم رهبری است اظهار کرد: امروز میلیون ها مسلمان در سراسر جهان به جمهوری اسلامی دلگرم هستند و از حمایت‌های معنوی ایران بهره‌مند می‌شوند که رکن رکین این عظمت و سربلندی ولایت فقیه است.

گزارش پایگاه خبری مباحث  به نقل از  خبرگزاری رسا، آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با ابراز خرسندی از موفقیت آمیز بودن عمل جراحی مقام معظم رهبری گفت: بر اساس گزارش پزشکان و عیادتی که شخصاً ساعاتی پس از جراحی از مقام معظم رهبری داشتم، حال ایشان خوب است و امیدواریم که خداوند متعال هرچه زودتر شفای عاجل، سلامت، دوام عمر و توفیقات مستدام به ایشان عنایت فرماید.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با توجه به برگزاری اجلاس مجلس خبرگان رهبری در هفته گذشته، بیان مشکلات کشور از زبان خبرگان ملت و همچنین برخی راهکارها و پیشنهادها در این اجلاس را یادآور شد و اظهار کرد: اعضای مجلس خبرگان که منتخب مستقیم ملت در استانها هستند، محل رجوع مردم به شمار می‌روند و دغدغه آنان را در بخشی از اظهارنظرهای خود منعکس می‌کنند.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه « بیان مشکلات، بخشی از راه حل است» افزود: ما پس از آنکه مشکلات را همانطور که وجود دارد منعکس کردیم می‌توانیم به دنبال راهکار باشیم.

 

رئیس قوه قضاییه یکی از مهمترین دغدغه های خبرگان را مسائل فرهنگی کشور معرفی کرد و گفت: دغدغه‌های فرهنگی در کلام مقام معظم رهبری و دلسوزان نظام نیز مکرر بیان شده است زیرا برخلاف برخی تحلیل‌های مارکسیستی از انقلاب اسلامی مردم ایران، این انقلاب یک انقلاب دینی است.

 

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه « مباحث فرهنگی برای ما اصالت دارد و دغدغه فرهنگی، دغدغه اصلی انقلاب است» افزود: بر این اساس باید توجه کنیم آنچه در باب فرهنگ می‌گوییم و همچنین آنچه در مقام عمل اجرا می کنیم، مطابق با ارزش های اصیل انقلاب و ارزش های دینی باشد.

رئیس دستگاه قضا وضع حجاب را بخشی از دغدغه های فرهنگی دانست و تصریح کرد: دغدغه دلسوزان انقلاب درباره وضع حجاب، صرفاً به دلیل مسئله پوشش نیست، بلکه گاهی پوشش آشکارکننده مسائل دغدغه آفرین دیگری است، زیرا ممکن است زیربناهای فرهنگی یک ملت مورد تهاجم قرار گرفته باشد که این تهاجم خود را در وضع حجاب بروز می‌دهد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه مشکل کشورهای غربی فقط وجود حجاب در کشور نیست اظهار کرد: این مقدار هزینه ای که صرف شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و راه‌اندازی سایت های اینترنتی مستهجن می‌شود، صرفاً برای مبارزه با حجاب نیست، بلکه همانطور که مقام معظم رهبری از سالهای پیش مطرح کردند، این تدارک برای یک تهاجم واقعی است.

رئیس قوه قضاییه با انتقاد از برخی سیاست های « متناقض و ناقص» فرهنگی، اظهارنظرهایی مانند اینکه رفع معضل بدحجابی، فقط کار علمی می‌خواهد را مقرون به صواب ندانست و تاکید کرد: این را همه می‌دانند که نمی‌توان با زور و اکراه اعتقادات را درست کرد، همچنین کسی تردید ندارد که امور فرهنگی به پیوست فرهنگی و توجیه و تبیین نیاز دارد، اما نباید به اشتباه گمان کنیم که بحث علمی کل مشکل را حل می‌کند.

 

آیت الله آملی لاریجانی برنامه‌ریزی درباره امور فرهنگی از قبیل حجاب، اینترنت، کتاب، فیلم و غیره را نیازمند طراحی یک بسته سیاستی جامع و چندجانبه دانست و اظهار کرد: در این بسته هم باید رویکردهای تبیینی و تحلیلی در نظر گرفته شود هم بحث‌های علمی و فنی باشد و هم مجازات برای متخلفان از قانون گنجانده شود.

رئیس قوه قضاییه اشتباه دیگر را بی توجهی به «خاستگاه ارزشی» دستورالعمل های علمی دانست و گفت: مسئله مهم آن است که نسخه‌های کدام جامعه‌شناسی یا روان‌شناسی می‌خواهد مشکل فرهنگی جامعه ما را حل کند؟ آیا آن روان شناسی‌ یا جامعه‌شناسی که مبتنی بر خاستگاه ارزشی کاملاً متفاوت با هنجارهای دینی است، می‌تواند حلال مشکلات ما باشد؟

 

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه نباید فریب برخی الفاظ « زیبا و فریبنده » را خورد، افزود: علم بدون پذیرش مجموعه ای از ارزش‌ها، هنجارها و به تعبیر غربی «نرم‌ها» که شکل دهنده رفتار اجتماعی ما هستند، نمی‌تواند مشکلات را حل کند. در جمهوری اسلامی که بر مبنای حاکمیت اسلام بنا شده است، دانشی می‌تواند به رفع معضلات فرهنگی کمک کند که پیوست ارزشی آن هنجارهای دینی باشد.

رئیس دستگاه قضا گفت: در هر نظام ارزشی، به هر اندازه که تبیین علمی و کار فرهنگی صورت گیرد باز هم کسانی پیدا می‌شوند که حاضر به تمکین ارزش ها نیستند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نباید با تاکید بر یک جنبه از دیگر ابعاد غافل شویم زیرا برای نفوسی که به راه کج می‌روند مجازات لازم است، اظهار کرد: حجاب، استفاده از اینترنت، ممیزی کتاب و دیگر امور فرهنگی قانون هایی دارد که نباید تضعیف شوند؛ بنابراین برخورد با متخلفان در همه وجوهش باید سرلوحه کار دستگاه‌های اجرایی، قضایی و انتظامی کشور باشد.

آیت الله آملی لاریجانی با توجه به حاکمیت ارزش های الهی بر کشور اظهار امیدواری کرد که مسئولان در امور فرهنگی هماهنگ سخن بگویند و در چارچوب قانون اساسی و قوانین عادی راه حلی جامع برای مشکلات کشور پیدا کنند.

 

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش بحث مبارزه با تروریسم را که این روزها بر سر زبان ها افتاده است، مانند مسئله حقوق بشر از عبارت های « زیبا و فریبنده» ارزیابی کرد و افزود: غرب با ادعای مبارزه با تروریسم وارد افغانستان شد اما آیا تروریسم واقعاً در این کشور ریشه کن شد؟ همه می‌دانند که طالبان زاییده حمایت های آمریکا و غرب است .

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه «ایران کشوری است که در صحنه عمل با تروریسم مقابله می‌کند» گفت: این روزها آمریکا ادعا می‌کند که ۴۰ کشور را برای مبارزه با داعش دور هم جمع کرده است، اما وزارت امور خارجه این کشور با کمال پررویی می‌گوید که ایران جزو این ائتلاف نیست؛ این در حالی است که ایران افتخار می‌کند جزو دروغگویانی که ادعا و عملشان یکی نیست، نباشد.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه برخی کشورهای این ائتلاف داعش را در سوریه خلق کردند و در عراق نیز برخی از متحدان آنها از داعش حمایت می‌کنند افزود: چه کسی به داعش سلاح و پول داده است تا خود را اداره کند؟ مگر پشتوانه این گروه دولت های هم پیمان غرب و آمریکا در منطقه نیستند؟

آیت الله آملی لاریجانی در تشریح علت مخالفت امروز برخی از این دولت ها با داعش و سردادن شعار مبارزه با تروریسم از سوی آنها گفت: اگر این گروه به پیروزی می‌رسید، غربی‌ها مشکلی با آن نداشتند اما از آنجا که این گروه تروریستی در سوریه و عراق با شکست مواجه شده است اکنون این خوف در غرب به وجود آمده که تروریست‌ها به کجا منتقل خواهند شد. در واقع معضل آمریکایی‌ها و اروپایی ها این است که بسیاری از اعضای داعش که از این کشورها آمده‌اند اکنون به کجا باید برگردند و خداوند به این صورت از ظالمان انتقام می گیرد.

رئیس قوه قضاییه این اظهارنظر که ایران جزو ۴۰ کشور ائتلاف نیست را سخن «بسیار سخیف» توصیف کرد و گفت: مشخص است کشوری که سالها به مقاومت در منطقه کمک واقعی کرده است با کشوری که از سال ۱۹۴۸ از یک رژیم تروریست دولتی حمایت می‌کند سنخیتی ندارد که در یک جمع قرار گیرد.

آیت الله آملی لاریجانی تصریح کرد: بحث مبارزه با تروریسم در غرب مثل بحث حقوق بشر به سیاستی دوگانه و نفا‌ق آمیز تبدیل شده است اما جمهوری اسلامی در این زمینه مسیر روشنی دارد چون اهداف روشنی را که برخاسته از انقلاب اسلامی، کتاب و سنت است دنبال می‌کند. جمهوری اسلامی حمایت از ظالم را جایز نمی‌داند و حمایت از مظلوم را سرلوحه کار خود قرار داده است.

 

رئیس دستگاه قضا با یادآوری این تناقض که از یک سو «تشیع عقلانی اعتدال‌گرا» محکوم می شود و مورد تحریم قرار می‌گیرد و از سوی دیگر کشورهایی که پشتوانه بدترین و خشن‌ترین و متعصبانه‌ترین اعتقاد هستند مورد حمایت قرار می‌گیرند گفت: همه می دانند داعش و طالبان را چه کسی خلق کرده است. دولت های غربی می‌خواهند چهره اسلام را بر اساس عملکرد داعش و بوکوحرام نشان بدهند، در حالیکه همه می‌دانند که شیعه و تشیع، عقلانی‌ترین و معتدل‌ترین چهره اسلام است.

/ پایان خبر /
نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها