امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 5839
تاریخ انتشار: 6:30 ب.ظ - سه‌شنبه 2014/09/9
چاپ این نوشته
Share
معاون تهذیب حوزه خبر داد

معاون تهذیب حوزه های علمیه از شرکت بیش از ۱۷ هزار طلبه جوان در طرح “میثاق طلبگی»، در استان های مختلف کشور خبر داد.

گزارش پایگاه خبری مباحث  ،حجت‌الاسلام‌والمسلمین هادی حسینخانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه با اشاره به فعالیت‌ها و اقدامات تحولی معاونت تهذیب حوزه‌های علمیه، اظهار داشت: این معاونت دوره‌های متعددی را در زمینه‌های اخلاق و مشاوره بصورت فردی و خانوادگی در طول تابستان، برای طلاب سراسر کشور برگزار می کند.

*فعالیت های فرهنگی

وی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی معاونت تهذیب، ابراز داشت: برگزاری چهار دوره طرح مطالعاتی آثار شهید مطهری در شاندیز مشهد و همچنین اجرای طرح مطالعاتی مبانی اندیشه اسلامی، برپایی کارگاه نشریات اسلامی و تمدن سازی اسلامی در شهر دماوند از مهمترین فعالیت های این بخش می باشد.

*تربیت مدرس نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با بیان این که دوره‌های تربیت مدرس نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه را با موفقیت در قم برگزار کرده ایم، ادامه داد: همچنین دوره تربیت مربی قرآن کریم را بهصورت متمرکز برای طلاب سراسر کشور، در استان‌های همدان و فارس و دوره حفظ و معارف قرآن کریم را در شهرستان ملایر به مرحله اجرا درآوردیم.

* ضیافت ملکوت

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینخانی خاطرنشان ساخت: از دیگر برنامه های معاونت تهذیب «حوزه»، برگزاری سه دوره تربیت اخلاقی تحت عنوان “ضیافت ملکوت” برای طلاب سراسر کشور، در مدرسه حضرت ولی‌عصر(عج) بناب بود.

وی در ادامه به برگزاری اردوهای خانوادگی طلاب در استان اردبیل اشاره و تصریح کرد: دو دوره تربیت و اخلاق در نیمه اول شهریورماه در اردبیل با موضوعات ارتقا دانش خانواده، ارائه برنامه‌های سبک زندگی اسلامی و رویکرد فرزند پروری برگزار شد که دوره دوم آن نیز در چهارمحال بختیاری برگزار می گردد.

*دوره های مهارت افزایی

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه یادآور شد: دوره‌های مهارت افزایی مدیران و اساتید با موضوع “تربیت اخلاقی” و  دوره مدیریت غرایض، تحصیلی و ازدواج نیز برای طلاب در مشهد مقدس برگزار شد.

حجت‌الاسلام حسینخانی با اشاره به برنامه های تهذیبی مدیریت های استانی حوزه، گفت: مازندران، آذربایجان شرقی، اردبیل و کاشان، دوره‌های قرآنی را به اجرا درآوردند تا زمینه‌ای برای ارتقا تربیت اخلاقی و پر شدن اوقات و فراغت طلاب در تابستان باشد.

* “مشق عشق” منتشر می شود

وی در ادامه بابیان این که کتاب «مشق عشق» بزودی توسط معاونت تهذیب حوزه‌ منتشرمی شود، خاطرنشان کرد: این کتاب با موضوع رابطه با خانواده، سبک زندگی اسلامی و خاطرات خانوادگی علمای بزرگ حوزه علمیه در زمینه‌های سبک زندگی و تحصیلی آنان با نام «مشق عشق» در فصل پاییز منتشر خواهد شد.

*تولید نرم افزار

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه ادامه داد: همچنین تولید نرم‌افزاری‌هایی در موضوعات خانوادگی در دست اقدام است که اولین نرم‌افزار آن با نام “افلاکیان” که مجموعه سفارش‌های تربیتی و اخلاقی است، در مشهد مقدس رونمایی شد.

*اجرای گسترده طرح “میثاق طلبگی”

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسینخانی همچنین با اشاره به شرکت بیش از ۱۷ هزار طلبه جدیدالورود در «طرح میثاق طلبگی» ابراز داشت: این طرح با بهره‌گیری از اساتید برجسته در مراکز استان‌ها به اجرا درآمد، به عنوان مثال این طرح تهذیبی با شرکت بیش از ۱۲۰۰ طلبه از سوی حوزه علمیه استان قم در شهرستان تفرش برگزار شد.

وی، طرح میثاق طلبگی را تبیین چشم‌اندازی برای طلاب آماده ورود به حوزه‌های علمیه عنوان کرد و افزود: این طرح در استان‌های مازندران، ایلام، همدان و هرمزگان بصورت متمرکز برگزار شد.

*امضای تفاهم نامه

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با مرکز خدمات حوزه‌های علمیه، خاطرنشان ساخت: با توجه به این تفاهم‌نامه، طلابی که ملبس به لباس مقدس روحانیت می گردند، به‌اتفاق خانواده به مشهد مقدس اعزام خواهند شد. تا به امروز دو مرحله اعزام‌ داشته ایم و سومین مرحله آن نیز از ۱۸ تا ۲۱ شهریورماه، در مجتمع فرهنگی تربیتی ولایت برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینخانی افزود: در قالب این طرح، طلاب علاوه بر زیارت مضجع نورانی حضرت علی بن موسی‌الرضا(ع)، در دوره‌هایی نیز با حضور کارشناسان حوزوی شرکت می کنند.

*تدوین طرح “تربیت بنیادی توحیدی در مدارس”

وی با اشاره به تدوین طرح “تربیت بنیادی توحیدی در مدارس”، تصریح کرد: این طرح در سال جاری بصورت آزمایشی در برخی مدارس کشور به اجرا درخواهد آمد که امیدواریم بتوانیم آن را در سال‌های آینده عملیاتی کنیم.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه یادآور شد: طرح تربیتی “رقیب” برای رسیدگی به امور طلاب در مراکز استانی اجرا می‌شود که درسی میان درس اخلاق عمومی و درس کلاسی است. در این طرح، طلاب پایه‌های بالاتر که دارای رتبه اخلاقی و تحصیلی بهتری هستند، به ‌عنوان سرگروه برای طلاب جدیدالورود انتخاب می شوند.

*اعزام اساتید اخلاق

حجت الاسلام والمسلمین حسینخانی در پایان با اشاره به اعزام اساتید اخلاق به استان ها و شهرستان ها، بیان داشت: امسال اعزام اساتید اخلاق با موضوعات مرتبط استانی صورت خواهد گرفت که نسبت به سال‌های گذشته از ساماندهی خوبی برخوردار خواهد شد.

انتهای پیام

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها