امروز: جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶
کد خبر: 5824
تاریخ انتشار: ۱:۴۳ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
چاپ این نوشته
Share

وزارت ارشاد فقط مکلف به اعلام تخلفات نشریات به مراجع قضایی است

گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری قوه قضائیه  “میزان” ،معاون قضایی دادستان کل کشور و دبیر کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت: نه تنها وزارت ارشاد بلکه هیات نظارت برمطبوعات هم نمی تواند راسا دستور مسدود سازی نشریات الکترونیکی را که از آن مرجع مجوز دریافت نکرده اند، صادر کند.

عبدالصمد خرم‌آبادی در گفت وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری میزان در پاسخ به این سئوال که معاون وزیر ارشاد اعلام کرده سایت های خبری فاقد پروانه را در راستای اجرای ماده ۷ قانون مطبوعات مسدود می‌کنند، آیا ماده مذکور چنین اجازه ای را به وزارت ارشاد داده است یا خیر؟ افزود: ماده ۷ قانون مطبوعات انتشار نشریه بدون پروانه را ممنوع و جرم اعلام کرده است اما اجازه مسدود سازی چنین نشریه ای را به وزارت ارشاده نداده است.

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی افزود: براساس ماده ۱۲ قانون مطبوعات، وزارت ارشاد مکلف است تخلفات نشریات را جهت پیگرد قانون به مراجع قضایی اعلام کند بنابراین صرف اعلام جرم جهت پیگرد قانونی جزء وظایف ارشاد است و با عنایت به اینکه وزارت ارشاد در این خصوص مدعی محسوب می شود نمی تواند حکم قضیه را خود صادر کند.

خرم آبادی بیان کرد: نه تنها وزارت ارشاد بلکه هیات نظارت برمطبوعات هم نمی تواند راسا دستور مسدود سازی نشریات الکترونیکی را که از آن مرجع مجوز دریافت نکرده اند، صادر کند.
وی اضافه کرد: هیات عمومی دیوان عدالت اداری در رای شماره ۹۱۱۰۰۹۰۹۰۵۸۰۰۴۳۸ مورخ ۲۷ /۶/ ۹۱ ، اعلام کرده است «هیات نظارت بر مطبوعات صلاحیت فیلتر و توقیف خبرگزاری ها و نشریات الکترونیکی را که از آن هیئت پروانه فعالیت دریافت نکرده اند ندارد.»

بر اساس این گزارش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی روزهای گذشته اقدام به فیلتر کردن تعدادی از سایت های خبری که مدعی شده اند از هیات نظارت بر مطبوعات مجوز ندارد، کرده است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها