امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 5128
تاریخ انتشار: 11:30 ق.ظ - پنج‌شنبه 2014/08/28
چاپ این نوشته
Share
در دیدار اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم مطرح شد

خطاب به اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین اظهار داشتند: باید وحدت ارتباط و هماهنگی بین اساتید را حفظ کرد به طوری ‌که در سال حداقل یک بار مجمع واحدی تشکیل داده و زیر نظر مراجع فعالیت های خود را برنامه‌ریزی کنند.

گزارش پایگاه خبری مباحث به نقل از خبرگزاری حوزه،حضرت آیت‌الله مکارم‌شیرازی در این دیدار  که عصر امروز در دفتر معظم له در شهر مقدس مشهد برگزارشد، خطاب به اعضای هیئت رئیسه مجمع عمومی جامعه مدرسین اظهار داشتند: باید وحدت ارتباط و هماهنگی بین اساتید را حفظ کرد به طوری ‌که در سال حداقل یک بار مجمع واحدی تشکیل داده و زیر نظر مراجع فعالیت های خود را برنامه‌ریزی کنند.

این مرجع تقلید با ابراز خرسندی از تشکیل مجمع عمومی جامعه مدرسین  ادامه دادند : جامعه مدرسین با تشکیل مجمع  عمومی موقعیت و جایگاه  خود را تثبیت  نمود به خصوص این‌که  اعضا و هیات مدیره از میان همین اساتید انتخاب شده است که دارای وجاهت هستند.

ایشان افزودند: نقطه ثقل مجمع  عمومی، باید دروس  رسمی حوزه‌ باشد و با پالایش متون آن، محتوای دروس پربارتر شود.

این مرجع تقلید با اشاره به ترس دشمنان از قدرت نفوذ علمای شیعه به خصوص مرجعیت در میان مردم تصریح کردند: وحشت دشمنان به ویژه  بعد از جریان عراق و نقش پررنگ حوزه علمیه و مرجعیت در جهت‌دهی به مردم، بیشتر شده است؛ لذا باید مواظب  توطئه های آنان باشیم.

معظم‌له تاکید کردند: علت مخالفت دشمنان با شیعیان این است که در همه زمینه ها حرف اول را می‌زنند؛ بنابراین باید از مخالفت‌های درونی پرهیز کرد.

سنت مباحثه حفظ شود

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با اظهار تاسف از وضعیت معیشتی و زندگی طلاب که منجر به فاصله گرفتن آنان از درس و بحث می‌شود تاکید کردند: مباحثه سنت حسنه حوزه‌های علمیه است، باید در حوزه‌ها حفظ شود و تحت تاثیر مسایل معیشتی قرار نگیرد.

ایشان تاکید کردند: اساتید حوزه باید طلاب را به مطالعه، تدریس و مباحثه تشویق کنند تا حوزه به خودکفایی برسد.

نفوذ دشمنان با خالی شدن شهرستان‌ها از وجود عالمان دین

این مرجع تقلید، خلا وجود روحانیون و علمای شاخص در شهرستان‌ها را مشکل جدی عنوان کردند و افزودند: با رحلت عالمان شاخص و با نفوذ در استان‌ها، جایگزینی برای آنان قرار نمی‌گیرد و خالی شدن شهرستان‌ها از وجود عالمان برجسته، زمینه نفوذ بیشتر دشمنان را فراهم می‌کند؛ بنابراین باید با تشویق اساتید خوب جهت حضور در استان‌ها از نفوذ دشمنان جلوگیری کنیم.

فرقه‌های نوظهور معضلی جدی

معظم‌له وجود فرقه‌های نوظهور در مناطق حاشیه‌ای و مرزی کشور را معضلی جدی دانسته و تاکید کردند: باید با ساخت مساجد، خانه‌های عالم و حسینیه‌ها از فعالیت و تحرکات این گروه‌ها جلوگیری شود.

ضرورت فراگیری زبان های خارجی

ایشان نقش تبلیغ در خارج از کشور را برای تبیین معارف الهی ضروری دانسته و افزودند: تاسیس مدارس علمیه در خارج از کشور جهت تربیت طلبه بومی ما را در رسیدن به اهدافمان کمک می‌کند؛ لذا حضور عالمان و مبلغان توانمند و زبان‌دان در خارج از کشور از تاثیربسزایی برخوردار خواهد بود.

 خاطرنشان می‌شود، در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین فرخ‌فال رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین، گزارشی از روند شکل‌گیری وجلسات تشکیل شده این مجمع را ارائه نمود و خواستار پشتیبانی و حمایت‌های بیشتر مراجع عظام تقلید از این مجمع شد./پایان خبر/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها