امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 505
تاریخ انتشار: 12:56 ب.ظ - سه‌شنبه 2013/12/10
چاپ این نوشته
Share

رئیس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی صبح امروز با حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش مباحث، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی امروز سه‌شنبه، ۱۹ آذرماه در دیدار رئیس و اعضای شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شخصیت و سوابق فرهنگی رؤسای سه قوه و همچنین اکثریت اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌ عنوان دردمندان عرصه فرهنگ گفتند: بر همین اساس از این شورا انتظار می‌رود اهتمام و تلاش بیشتری برای برجسته کردن موضوع فرهنگ در جامعه و رساندن آن به جایگاه واقعی به خرج دهد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فرهنگ و ارزش‌های فرهنگی، هویت و روح یک ملت است، خاطرنشان کردند: فرهنگ، حاشیه و ذیل اقتصاد و سیاست نیست، بلکه اقتصاد و سیاست، حاشیه و ذیل فرهنگ هستند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با اشاره به تأکیدهای قبلی مبنی بر لزوم وجود پیوست فرهنگی برای همه موضوعات و مسائل مهم در عرصه‌های مختلف افزودند: برخی اوقات ممکن است، تصمیم‌گیری‌ها و مصوّبات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و حتی علمی تبعات منفی فرهنگی در جامعه به‌وجود آورد که دلیل آن نبود پیوست فرهنگی است.

ایشان تأکید کردند: برای فعالیت‌های فرهنگی، برنامه‌ریزی ضروری است و نمی‌توان انتظار داشت که فرهنگ کشور اعم از فرهنگ عمومی، فرهنگ نخبگان و فرهنگ دانشگاهی به خودی خود پیش برود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی از این نکته وارد موضوع لزوم نظارت و هدایت دولت در مورد مسائل فرهنگی شدند و خاطرنشان کردند: دستگاه‌های مختلف در قبال جریان فرهنگ عمومی کشور مسئولند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای هدایت و نظارت در مسائل فرهنگی را همچون مراقبت باغبان از گل‌های زیبا دانستند و گفتند: کندن علف‌های هرز در یک بوستان به معنای رشد گل‌ها و استفاده طبیعی آنها از آب و نور و هواست.

ایشان حساس بودن و مقابله با مسائل مخرّب فرهنگی را از وظایف نظارتی حکومت دانستند و افزودند: همه ما در قبال مسائل فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور مسئولیت شرعی و قانونی داریم.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه فرهنگ همواره متکی به حضور مردم است، افزودند: سپردن مسائل فرهنگی به مردم، نافی وظیفه نظارتی و هدایتی دولت نیست و حضور حکومت و دولت در عرصه فرهنگ نیز به معنای سلب حضور مردم نیست.

چرا بر ارزش‌های والای فرهنگ خود، اصرار نداشته باشیم؟

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای با اشاره به برخی اظهارات غیر مسئولانه در خصوص لزوم آزادی‌های فرهنگی همچون غرب، خاطرنشان کردند: چرا هنگامی که غربی‌ها بر مسائل غیر معقول و انحرافی همچون اختلاط زن و مرد با عنوان تساوی زن و مرد یا سبک زندگی خود با عنوان پیشرفت و تجدد لجاجت دارند، ما بر ارزش‌های والای فرهنگ خود، اصرار نداشته باشیم؟

جایگاه و اهمیت شورای عالی انقلاب فرهنگی دومین نکته‌ای بود که رهبر معظم انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند و گفتند: شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از ابتکارات با برکت امام خمینی(ره) بود که عالی‌ترین و بهترین مرکز فرهنگی کشور است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، حضور مسئولان ارشد و همچنین حضور چهره‌های تأثیرگذار علمی و فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی را مهم‌ترین نقطه قوت این شورا دانستند و تأکید کردند: همین مسئله موجب می‌شود که موضوع فرهنگ کشور، تابع بالا و پایین شدن جریانات سیاسی نباشد و حرکت فرهنگی کشور ضمن برخورداری از ثبات از روزمرگی خارج شود.

ایشان افزودند: یکی از مسائل مهم در شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که اعضای شورا، جایگاه و تأثیرگذاری آن را به‌عنوان مرکز اصلی سیاستگذاری فرهنگی کشور باور داشته باشند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی از ورود به جزئیات پرهیز کند

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضور مستمر اعضاء و تعطیل نشدن جلسات شورا را بسیار ضروری برشمردند و افزودند: شورای عالی انقلاب فرهنگی به مسائل زیرساختی و اساسی بپردازد و از ورود به جزئیات پرهیز کند.

ایشان سومین نکته خود را به ضمانت اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی اختصاص دادند و گفتند: مصوبات شورا حتماً اجرا شوند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضور رئیس قوه مجریه، رئیس قوه مقننه و قانونگذاری و وزرا و مسئولان را ضمانت اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی دانستند و خاطرنشان کردند: اسناد بسیار مهم و خوبی همچون نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادی در آموزش و پرورش، سند دانشگاه اسلامی، و سند راهبردی نخبگان باید اجرایی و عملی شود و خودِ شورا نیز بر نحوه اجرای آنها نظارت داشته باشد.

واقعیتی به نام تهاجم فرهنگی، چهارمین نکته‌ای بود که رهبر انقلاب توجه اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به آن جلب کردند.

ایشان با اشاره به سخنان چهره‌های فرهنگی و سیاسی کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی درباره تهاجم فرهنگی آمریکا علیه سایر فرهنگ‌ها افزودند: واقعیتی که سال‌ها قبل آن را گوشزد می‌کردم، هم‌اکنون عینیات انکارناپذیری یافته است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سپس یک واقعیت دیگر را مورد اشاره قرار دادند: «فعالیت حداقل صدها رسانه صوتی، تصویری، مکتوب و اینترنتی در جهان با هدف مشخص تأثیرگذاری بر ذهن و رفتار ملت ایران».

ایشان برخی بازی‌های رایانه‌ای و اسباب‌بازی‌های وارداتی را از جمله مصداق‌هایی خواندند که در ترویج رفتار و سبک زندگی غربی در ذهن کودکان، نوجوانان و جوانان ایرانی تأثیرگذاری می‌کند.

ضرورت برخورد حکیمانه با مقوله تهاجم فرهنگی

رهبر معظم انقلاب کار و ابتکار را اساس برخورد حکیمانه با مقوله تهاجم فرهنگی دانستند و تأکید کردند: باید با تلاش مبتکرانه به مقابله با این مقوله پرداخت که در این زمینه، مسئولیت صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار سنگین است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در همین زمینه به وزارت ارشاد توصیه مؤکد کردند: تولید کتاب، ترجمه کتاب‌های مفید، تولید فیلم‌های سینمایی جذاب با تکیه بر ظرفیت‌های بالای ساخت فیلم، تولید بازی‌های رایانه‌ای مفید، ترویج بازی‌های پرتحرک و تولید اسباب‌بازی‌های معنادار و جذاب را در دستور کار قرار دهد.

رهبر معظم انقلاب، رصد و شناخت دقیق پدیده‌های نوظهور تهاجم فرهنگی را قبل از ورود به ایران ضروری دانستند و خاطرنشان کردند: دیر فهمیدن و دیر جنبیدن مشکل‌آفرین است، بنابر این باید به موقع و حکیمانه برخورد کرد.

ایشان در تبیین برخورد حکیمانه خاطرنشان کردند: گاه باید از نفوذ پدیده‌ها، کاملاً جلوگیری کرد، اما برخی پدیده‌ها را می‌توان پذیرفت و یا اصلاح کرد.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به‌عنوان آخرین نکته در بحث تهاجم فرهنگی، انفعال و موضع دفاعیِ صرف در مقابل فرهنگ مهاجم را بدترین و خسارت‌بار‌ترین نوع برخورد خواندند و خاطرنشان کردند: مواضع تهاجمی نیز در برخی موارد، لازم است، اما به هر حال در هر شرایط باید حکیمانه و با فکر عمل کرد.

ایشان سپس در پنجمین نکته از سخنان خود، رئیس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را به توجه کامل به ضرورت استمرار پیشرفت علمی در دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی فراخواندند.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای شتاب فراوان علمی کشور و پیشرفت‌های علمی یک دهه اخیر را واقعیت مبارکی خواندند که مخالفان ایران نیز به آن اذعان کرده‌اند.

ایشان با یادآوری سخنان رئیس‌جمهور در همین زمینه، همه مسئولان کشور به‌ ویژه وزیران آموزش عالی و بهداشت و درمان را موظف کردند همه تلاش خود را به‌کار گیرند تا چرخه پیشرفت علمی کشور کند نشود و هر روز توسعه و سرعت بیشتری یابد.

امواج نشاط‌آفرین «ما می‌توانیم» را تقویت کنید

ایشان افزودند: واقعیتی به نام «ما می‌توانیم» در روح جوانان کشور موج می‌زند، این امواج نشاط‌‌آفرین را تقویت کنید، تا به یاری پروردگار رسیدن کشور به قله‌های علمی و مرجع شدن علمی ایران و برپایی تمدن نوین اسلامی، تحقق یابد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی یک توصیه بسیار مهم دیگر هم داشتند و آن اینکه: دانشگاه‌ها به هیچ دلیلی جولانگاه جریان‌های سیاسی نشود، چرا که این کار جلوی رشد و شتاب علمی را می‌گیرد.

ایشان خاطرنشان کردند: همچون گذشته، اعتقاد داریم جوان به‌ ویژه جوان دانشجو موتور محرک تحولات سیاسی اجتماعی است، اما این مسئله با تبدیل دانشگاه به محل جولان جریان‌های سیاسی کاملاً متفاوت است.

ششمین نکته سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابراز یک نگرانی شدید و دغدغه عمیق بود: «نگرانی از بی‌توجهی به زبان فارسی و تهاجماتی که به این زبان می‌شود».
ایشان با انتقاد از کاربرد تعابیر بیگانه در مواقعی که لغت فارسی وجود دارد، افزودند: متأسفانه کار به جایی رسیده است که برخی از به کار نبردن اصطلاحات فرنگی احساس خجالت می‌کنند و نام‌ها و تعابیر بیگانه در مسائل مختلف و حتی در مسائل مربوط به کودکان و نوجوانان در حال گسترش است.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای تأکید کردند: شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن مقابله حکیمانه با هرگونه تضعیف و معارضه با زبان عمیق و زیبای فارسی، برای تقویت، گسترش و تحکیم زبان فارسی در همه زمینه‌ها، تلاش ملموس و مجدانه‌ای انجام دهد.

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در ادامه سخنانشان، وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه علوم انسانی را یادآور شدند و افزودند: شورا به‌ عنوان اساسی‌ترین کار، به تدوین مبانی علمی و فلسفی تحول علوم انسانی اقدام کند.

رهبر معظم انقلاب در آخرین نکته، ضرورت توجه به آسیب‌های اجتماعی و علل فرهنگی آن را خاطرنشان کردند و افزودند: ریشه‌یابی و بررسی راه حل‌های مسائلی همچون طلاق، فسادهای مالی و بزهکاری مورد توجه شورا قرار گیرد.

ایشان در زمینه مسائل اجتماعی، افزایش سن جمعیت کشور را خطری واقعی برشمردند و افزودند: مسئولان مقابله با کاهش جمعیت جوان کشور را جدی بگیرند و برای آن راه حل‌های به موقعی ارائه دهند.
رهبر معظم انقلاب در این دیدار، همچنین یاد مرحوم دکتر حسن حبیبی را گرامی داشتند.

قبل از سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، رئیس‌جمهور شورای عالی انقلاب فرهنگی را بالاترین نهاد سیاستگذاری فرهنگی کشور خواند و گفت: اگر دولت قصد داشت بهترین مشاوران فرهنگی را برگزیند، نمی‌توانست بهتر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی را انتخاب کند.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به مصوبات بسیار موفق شورا به‌ ویژه درخصوص تولید علم و فناوری تأکید کرد: دولت مصمم است اقدامات مجدانه‌ای را برای تکمیل چرخه علم و فناوری در کشور و تولید ثروت از علم و افزایش قدرت ملی انجام دهد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر عزم دولت برای اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: از جمله اسناد شورا، سند مربوط به نخبگان است که دولت برای اجرایی شدن آن و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام خواهد کرد.

وی یکی از رویکردهای دولت را تهیه پیوست فرهنگی برای مسائل اجرایی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دانست و با اشاره به اهتمام دولت برای صیانت از باورهای دینی و اخلاقی افزود: ما معتقدیم باورهای دینی باید در کنار عقلانیت و اعتدال، از افراطی‌گری و خرافه‌گرایی و شعارزدگی فاصله بگیرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به نقش مردم در مسائل فرهنگی و همچنین وظیفه نظارتی شورای عالی انقلاب فرهنگی، موضوعات نهاد خانواده و آموزش و پرورش را دارای اهمیت ویژه برشمرد و تأکید کرد: اصلاح فرهنگ عمومی جامعه از طریق فرهنگ‌سازی در خانواده‌ها و مدارس امکان‌پذیر است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها