امروز: دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 5015
تاریخ انتشار: 2:00 ب.ظ - چهارشنبه 2014/08/6
چاپ این نوشته
Share
مرمت مسجد در کاشان

سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری کاشان از شروع مرمت مسجد، مدرسه آقابزرگ کاشان برای پنجمین سال پیاپی در قالب طرح بازسازی مدارس علمیه خبر داد.

گزارش مباحث به نقل از پایگاه خبری کاشان حامی،مهران سرمدیان با اعلام مطلب فوق افزود: مرمت مسجد آقابزرگ با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی شروع شده است.
وی افزود: این مسجد -مدرسه، یکی از زیباترین مساجدتاریخی و بدون شک در زمره بهترین آثار معماری ایران است، طرح گودال باغچه و شیوه معماری خاص این بنا که مطابقت کامل با آب و هوا و اقلیم کاشان دارد جلوه و منظر و فضاسازی خاص و منحصر به فردی ایجاد کرده که در مساجد دیگر ایران کمتر نظیرآن را می یابیم.
به گفته وی، بنیانگذار این مسجد حاج محمد تقی خانبان است که آن را در حدود سال های ۱۲۵۰تا ۱۲۶۰هجری قمری جهت برپایی نماز و مجالس درس و بحث داماد خود ملا مهدی نراقی ملقب به آقا بزرگ بنا کرده است.غالب بنا از جمله گنبد آن (که جزء بزرگترین گنبد های آجری است)با آجر ساخته شده و اصرار بر به کار بردن آجر خالص و نشان دادن احجام و تناسبات اصلی و معمارانه در بنا نکته قابل توجهی است که ایجاد یک نوع خلوص وبی آلایشی خاصی در بنا نموده است .طبقه تحتانی حیاط مسجد (گودال باغچه)اختصاص به مدرسه داشته و حجره هایی پیرامون آن ساخته شده اند.
سرپرست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری کاشان سبک سازی و برداشتن لایه های فرسوده بام درآوردن بندهای فرسوده گچی،استحکام بخشی بام ها و اجرای اندود نهایی روی آن،اجرای کف فرش با آجر سنتی،تراشیدن اندود کاهگل فرسوده، نماسازی بدنه ها،مرمت درب ورودی و ساماندهی پیشخوان وردوی اصلی بنا را از اقدامات مرمتی این مسجد،مدرسه تاریخی برشمرد.
یادآور می شود مسجـد و مـدرسـه آقـابـزرگ در تاریخ ۱۳۳۰/۹/۱۱ به شماره ۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها