امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 484
تاریخ انتشار: 3:31 ق.ظ - سه‌شنبه 2013/12/10
چاپ این نوشته
Share

مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: نظام آموزشی دانشگاهی به دلیل تمرکز بر رشد علمی و کم توجهی به مسائل معرفتی و تربیتی، نتوانسته نیازهای دانشجویان را در مسائل معرفت دینی برآورده سازد و حوزه علوم اسلامی با هدف برطرف کردن این نیاز به میدان آمده است.

به گزارش مباحث، حجت‌ الاسلام عباسعلی حیدری، مسؤول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان، درباره نام‌نویسی از دانشجویان در طرح حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان اظهار داشت: این حوزه فعالیت خود را از بهمن‌ماه سال ۱۳۹۰ در دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز کرد و امسال نیز برای ترم بهمن ۹۲ از دانشجویان علاقه‌مند و توانمند به مباحث معارف اسلامی در این دانشگاه نام‌نویسی به عمل می آورد.

تربیت افسران جنگ نرم مد نظر رهبری از نتایج حوزه علوم اسلامی است

وی درباره اهداف حوزه علوم اسلامی گفت: جذب نخبگان دانشجویی با استعداد از نظر اخلاقی و علمی، اصلی ترین ملاک پذیرش دین پژوهان در این مرکز است و تلاش بر این است که فضای معنوی و دینی، توأم بانشاط علمی باشد و آموزش دین بر اساس تعالیم مکتب اهل بیت(ع) به صورتی که دین پژوهان این مرکز بتوانند در برابر شبهات و فتنه‌ها مصون بمانند از اهداف مهم این حوزه علوم انسانی در دانشگاه است.

حجت الاسلام حیدری تصریح کرد: تقویت ایمان و غیرت دینی و رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس از راه ایجاد فضای سالم اعتقــادی، اخـــلاقی، ارائــه آمـوزه‌ هـا و الگـوهای علمی، اصلاح و ارتقای مستمر و توسعه برنامه‌ ها و محتوای آموزشی‌، پژوهش محـور کــردن آمـوزش‌ها، کارآمد کردن برنامه‌ها و دروس، تاسیس دوره‌های آموزشی جدید در راستای اهداف و بر اساس نیاز سنجی از جامعه و تـنظـیم و تقویت مستمر ارتباط با سایر مراکز علمی و دینی نیز از اهداف تأسیس حوزه است.

 

حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان، نیاز تربیتی و معرفتی دانشجویان را برطرف می کند

وی با تأکید بر تأثیر دانشجو در فرهنگ جامعه خاطرنشان کرد: نظام آموزشی دانشگاهی کشور به دلیل تمرکز بر رشد علمی و کم توجهی به مسائل زیر بنایی معرفتی و تربیتی، نتوانسته نیازهای دانشجویان را در مسائل معرفت دینی برآورده سازد؛ از این رو حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان با هدف برطرف کردن این نیاز ضروری به میدان آمده است.

کلاس‌های حوزه علوم اسلامی در ایام پایانی هفته و بدون تداخل با کلاس های دانشگاه برگزار می‌شود

وی در عناوین دروس حوزه علوم اسلامی خاطرنشان کرد: تاکنون چهار دوره دین پژوهی برای علاقه‌مندان برگزار شده است و دین پژوهان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در ۶ ترم تحصیلی، در مجموع نزدیک به ۶۰ واحد درسی با موضوعات انسان شناسی، راهنماشناسی، فرجام شناسی، حدیث شناسی، تاریخ و سیره معصومین، فقه، اخلاق، کلام اسلامی، احکام و فلسفه آن، جریان شناسی فکری فرهنگی، نظام سیاسی و حکومت دینی(ولایت فقیه)، تدبر در قرآن، اندیشه امام ورهبری، نظام خانواده و سایر مباحث مربوط به حوزه معارف دینی را توسط اساتید مجرب حوزه و دانشگاه فراگیری می کنند.

وی در همین ارتباط افزود: در مرکز علوم اسلامی که کلاس‌های آن در روزهای پایانی هفته و بدون تداخل با کلاس های دانشگاه برگزار می شود، آغاز تحصیل در ابتدای هر ترم هم زمان با شروع ترم های تحصیلی دانشگاه است و پیش از شروع امتحانات پایان ترم دانشگاه خاتمه می یابد.

حوزه علوم اسلامی دانشگاه برای علاقمندان برنامه های فوق العاده در نظر گرفته است

استاد حوزه و دانشگاه در مورد طرح های پژوهشی در این کلاس ها افزود: همچنین درکنارکلاس های این حوزه، دین پژوهان با راهنمایی استادان خود، به تمرین فنون مقاله نویسی می پردازند که در این بخش تاکنون بیش از ۳۰ عنوان مقاله دینی و معرفتی به همت دین پژوهان تولید شده است.

وی با اشاره به برنامه های دیگر حوزه علوم اسلامی گفت: برگزاری کارگاه های آموزشی همچون آموزش چون طب اسلامی، فن مناظره ومغلطه شناسی، برگزاری نشست های سیاسی، برگزاری سیر مطالعاتی-پژوهشی مشکات از دیگر فعالیت های جانبی پیش بینی شده برای دین پژوهان در حال تحصیل در حوزه علوم اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان است.

وی خاطرنشان کرد: انجام فعالیت های پژوهشی، برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی، طرح تدبر در قرآن، برگزاری مراسم های معنوی و روضه حضرت سید الشهدا(ع) از برنامه های دیگر این حوزه است.

توانایی گذراندن دروس دانشگاه و حوزه به صورت همزمان از شرایط نام نویسی است

وی اشتغال به تحصیل در مقطع کارشناسی به بالا در یکی از مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم،تحقیقات و فناوری و یا فارغ‌التحصیل از این مراکز را یکی از شرایط نام نویسی عنوان کرد و گفت: متدین به دین مبین اسلام و مذهب شیعه اثنی عشری، سپردن تعهد اخلاقی جهت حضور منظم در برنامه‌ ها و کلاس های آموزشی و توانایی گذراندن دروس دانشگاه و حوزه به صورت هم زمان را از شرایط لازم برای حضور دانشجویان در این حوزه است و دانشجویان باید قبل از ثبت نام به این شرایط توجه اشته باشند.

وی در پایان سخنانش گفت: دانشجویان علاقه مند می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی حوزه علوم اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان نسبت به نام نویسی اولیه اقدام کنند.

قابل ذکر است، حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان که از سال ۱۳۷۷ در مراکز بزرگ دانشگاهی تهران و استان های مختلف کشور فعالیت می‌کند، تلاش می کند تا افزون بر ایجاد محیطی علمی و پژوهشی، فضایی سرشار از ایمان، اخلاص، نشاط و پویایی را به وجود آورد تا زمینه حرکت به سوی تعالی و تکامل و بالندگی جامعه دانشگاهی کشور فراهم شود.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها