امروز: سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱
کد خبر: 3623
تاریخ انتشار: 9:35 ق.ظ - سه‌شنبه 2014/06/17
چاپ این نوشته
Share
گزارش لحظه‌به‌لحظه از عراق

در روزهای اخیر داعش تحرکاتی را در مناطقی از شمال و شمال غرب عراق آغاز کرده و به مدد تسلیحات رسیده از برخی کشورهای منطقه مناطقی از عراق را به اشغال خود در آورده است. متعاقب تحرکات داعش، ارتش عراق مناطقی را از این گروه بازپس گرفته است.

به گزارش مباحث،در روزهای اخیر داعش تحرکاتی را در مناطقی از شمال و شمال غرب عراق آغاز کرده و به مدد تسلیحات رسیده از برخی کشورهای منطقه مناطقی از عراق را به اشغال خود در آورده است. متعاقب تحرکات داعش، ارتش عراق مناطقی را از این گروه بازپس گرفته است. جدیدترین اخبار سیاسی و امنیتی عراق به همراه اخبار روزهای قبل و از زمان آغار تحولات در این خبر قابل دسترس است.

آمریکا ۲۷۵ نظامی به بغداد اعزام می کند/ابوالولید : مردم عراق منتظر اخبار خوش باشند

تاکید سرلشگر ابوالولید بر اساس بودن شایعه اسارتش از سوی داعش و دیدار دو مقام آمریکایی با نخست وزیر عراق از جمله خبرهای مربوط به عراق است.

سرلشگر ستاد محمد ابوالولید که فرماندهی نبردها در نینوی را برای سرکوب تروریستهای تکفیری و بعثی های صدامی برعهده دارد، از ورود کمکهای نظامی برای نیروهایش در منطقه تلعفر خبر داد و تاکید کرد نیروهایی که وی فرماندهی شان را برعهده دارند، از مرحله دفاع به مرحله هجوم غافلگیرکننده منتقل خواهند شد.

دیدار دو مقام بلندپایه آمریکایی با نوری المالکی

خبر دیگر اینکه یک رسانه عراقی گزارش داد دو مقام بلندپایه آمریکایی دوشنبه شب در بغداد با نوری المالکی نخست وزیر عراق دیدار کردند که با هدف بررسی اوضاع کنونی عراق انجام شد.

قرار بود که اوباما با تیم امنیت ملی آمریکا درباره چگونگی تعامل با بحران عراق تشکیل جلسه دهد.

اوباما : ۲۷۵ نظامی خود را برای حمایت از سفارتمان به بغداد اعزام کردیم

رئیس جمهوری آمریکا که تا کنون هیچ اقدام جدی برای مبارزه با تروریستها در عراق انجام نداده، از اعزام ۲۷۵ نظامی به بغداد برای حمایت از سفارت آمریکا خبر داده است.

 پاکسازی المقدادیه و هلاکت ۷ تروریست/ داعش با بعثی ها هم به بن بست خورد

یک منبع امنیتی در دیالی از هلاکت هفت تروریست داعشی از جمله سه تک تیرانداز و انهدام پنج خودرو آنها در شهر المقدادیه در شمال شرقی بعقوبه خبر داد.

داعش با بعثی ها هم به بن بست خورد

خبر دیگر اینکه یک رسانه انگلیسی از بروز اختلافات و شکاف میان داعش و بعثی های صدامی خبر داد و تاکید کرد ائتلاف این گروهها به زودی متلاشی خواهد شد و نتایج خونینی خواهد داشت.

۳۰ تروریست داعش در شمال تکریت به هلاکت رسیدند

یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین امروز سه شنبه از هلاکت ۳۰ تروریست تکفیری در شمال شهر تکریت خبر داد.

این منبع امنیتی به المسله گفت ۳۰ تروریست داعش در عملیات امنیتی در بخش شمالی شهر تکریت به هلاکت رسیدند.

 ارتش عراق و گردانهای دفاع مردمی منطقه العظیم را از لوث داعش پاکسازی کردند

یک منبع امنیتی در استان دیالی از پاکسازی منطقه العظیم از وجود تروریستهای داعش در عملیات مشترک ارتش و نیروهای دفاع مردمی خبر داد .

این منبع به المسله گفت گردانهای دفاع مردمی و ارتش عراق با همکاری یکدیگر، منطقه العظیم را از وجود تروریستهای داعش پاکسازی کردند.

  تازه ترین موفقیت ارتش عراق/دو منطقه فلوجه از اشغال داعش آزاد شد

یک منبع امنیتی در استان الانبار تاکید کرد نیروهای لشگر ششم ارتش عراق، مناطق الشورتان وابراهیم بن علی فلوجه را از لوث  تروریستهای داعش پاکسازی کردند.

عملیات آزادی دو منطقه الشورتان و ابراهیم بن علی با مشارکت نیروهای لشگر ششم ارتش عراق و همکاری عشایر انجام شد.

۰۱:۵۲  آثار باستانی عراق در معرض نابودی/بغداد از یونسکو درخواست کمک کرد

وزیر گردشگری و باستانی عراق رسما از یونسکو و دیگر سازمانهای بین المللی خواست از آثار باستانی شهر موصل و دیگری مناطقی که در معرض حملات تروریستی قرار دارند، حمایت کنند.

لواء سمسم وزیر گردشگری و باستانی عراق خواستار حمایت یونسکو و دیگر سازمانهای بین المللی از آثار باستانی عراق در موصل و دیگری مناطقی شد که در معرض حملات تروریستی قرار دارند.

درخواست این مقام عراقی پس از آن مطرح شد که سرکردگان گروه تروریستی تکفیری داعش به مزدوران خود دستور دادند تمام کلیساها را در مقابل دیدگان مردم موصل تخریب کنند.

تاکید سازمان ملل بر ارتکاب جنایات جنگی از سوی داعش

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تاکید کرد داعش و گروههای همدست آن مرتکب جنایات جنگی در عراق می شوند.

ناوی پیلای تاکید کرد تقریبا این مسئله قطعی است که داعش و گروههای همپیمان آن مرتکب جنایات جنگی در عراق با اعدام دسته جمعی صدها غیرنظامی در طول پنج روز گذشته شده اند.

هتاکی تروریستهای تکفیری به مراقد پیامبران/ربوده شدن خادمان اماکن مقدس

تروریستهای تکفیری که برای هیچ چیزی به جز عقاید انحرافی و گمراه کننده خود ارزشی قائل نیستند، به مراقد مطهر حضرت یونس و حضرت دانیال علیهما السلام اهانت کردند.

شبکه المیادین گزارش داد تروریستهای داعش، مراقد حضرت یونس و حضرت دانیال علیهما السلام در موصل را بست.

این شبکه افزود تروریستهای داعش، تمام خادمان این دو مرقد را ربودند.

 سرلشگر ابوالولید :جنگنده های ارتش عراق تلفات سنگینی به داعش در تلعفر وارد کردند

فرمانده یگان ویژه شهر تلعفر از تلفات سنگین تروریستهای داعش در شهر شیعه نشین تلعفر خبر داد.

سرلشگر ستاد ابوالولید در گفتگو با المسله، اظهار داشت جنگنده های ارتش تلفات و خسارتهای سنگینی به تروریستهای داعش در تلعفر وارد کردند و اوضاع امنیتی و انسانی در شهر بسیار خوب است

السیسی خواستار مقابله با تروریسم در عراق شد

رئیس جمهوری مصر بر ضرورت مقابله با گروههای افراطی و تروریستی در عراق تاکید کرد

  هتک حرمت زنان توسط داعش در موصل و درخواست کمک زنان

قاسم عطا سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق :ما مجددا از اقلیم کردستان می خواهیم که مظنونین موجود در کردستان از جمله احمد الدباش، علی حاتم السلیمان و رافع الرفاعی را تحویل دولت مرکزی دهد زیرا این افراد با حضور در شبکه های تلویزیونی علیه نیروهای امنیتی و روند سیاسی موضع گیری می کنند و به دنبال ایجاد فتنه طایفه ای هستند.

همچنین هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق در جمع سفیران برخی کشورهای اروپایی در بغداد بر عزم کشورش برای گرفتن فرصت از تروریستها برای خودنمایی سخن گفت و از مواضع برخی کشورها در حمایت از عراق تمجید کرد.

از سویی دیگر یک منبع امنیتی اعلام کرد: تروریستهای داعش پنج زن را در موصل مورد هتک حرمت قرار داده اند و زنان موصلی از نیروهای امنیتی برای نجات این فاجران کافری که آنها را مجبور به جهاد نکاح می کنند کمک خواسته اند.

زنان موصلی بیان کرده اند که داعشی ها جاهل با ثبت اسامی زنان آنها را مجبور به جهاد نکاح مطابق جدول زمانی با داعشی هایی تونسی، چچنی ،سعودی و دیگر تابعیت ها می کنند.

  استفاده از نام داعش در موصل ۸۰ ضربه شلاق در پی خواهد داشت

یک منبع امنیتی در نینوی اعلام کرد: گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام با صدور آنچه سند مدنی نامیده می شود هر فردی که نام اختصاری این گروه یعنی داعش را  در موصل بر زبان آورد هشتاد ضربه شلاق می زند.

همچنین از سوی دیگر یک منبع امنیتی اعلام کرد: نیروهای امنیتی امروز پیشرویهای گسترده ای در تلعفر به دست آورده اند و بیش از ۳۰۰ نفر از داعش را به هلاکت رسانده اند و تروریستهای داعش در حال عقب نشینی از این منطقه پس از تحمل تلفات سنگین هستند.

 ترکمن های عراق در تلاش برای ایجاد نیروی مسلح هستند

ارشاد صالحی از رهبران جبهه ترکمن های عراق از تلاش ترکمن های عراق برای مسلح شدن خبر داد.

وی در مصاحبه اب با حریت گفت: ما مصمم به ایجاد نیروی مسلح مختص به خودمان هستیم. مردم ما موظف به دفاع از خود هستند.

ارشاد صالحی تاکید کرد: ما کرکوک را جزء اقلیم کردستان نمی دانیم و حضور نیروهای پیشمرگه در این شهر موقتی خواهد بود.

جان کری: حمله هوایی یکی از گزینه ها علیه داعش است

“جان کری” وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با یاهو نیوز گسترش تروریسم در عراق را برای کل منطقه خطرناک دانست. وی گفت: این یک چالش برای تمام منطقه و به طور واضح تهدیدی برای موجودیت عراق است.

وی همچنین از امکان به کارگیری هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا برای شناسایی و بمباران مواضع داعش در عراق خبر داد.

رایزنی ایران و انگلستان درباره تحولات عراق

منابع خبری انگلستان از گفتگوی تلفنی ویلیام هیگ وزیر خارجه انگلیس با محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان درباره چگونگی ریشه کن کردن تهدیدات داعش در عراق خبر دادند.

از سویی دیگر جان کری وزیر خارجه آمریکا از احتمال اعزام هواپیماهای بدون سرنشین به عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش خبر داد.

همچنین گزار شها حکایت از درگیری تروریست ها بر سر اموال غارت شده و اعدام یک افسر عراقی در مقابل دیدگان زن و فرزندش از سوی داعش احکایت دارند.

 ناو آمریکایی برای مداخله احتمالی در عراق وارد خلیج فارس شد

ناو آمریکایی با ۵۵۰ نظامی برای مداخله احتمالی در عراق امروز وارد آبهای خلیج فارس شد.

از سویی دیگر روزنامه تایمز چاپ انگلیس با اشاره به وضعیت کنونی در شمال عراق مدعی شد اکنون زمان بسیار مناسبی برای عملی شدن رویای تشکیل کشور کردستان است. طبق این ادعا ایجاد یک کشور کرد در مناطق شمالی عراق می تواند عامل مهمی برای ایجاد استقرار و ثبات در مرزهای ترکیه باشد.

 وابستگی به گروه داعش شرعا حرام است

دار الفتوی مصر امروز با صدور فتوایی اعلام کرد که پیوستن و هر نوع وابستگی به گروه تروریستی داعش از نظر شرعی حرام است.

این مرکز در ادامه افزود: گروه داعش برای نابودی کشور و تخریب چهره اسلام تلاش می کند. اقدامات تروریست های داعش در سوریه در راستای منافع دشمنان اسلام است و کشتار و ویرانی به همراه دارد.

زنان استان نینوا در معرض هتک حرمت از سوی داعش قرار دادند

سازمان دیدبان حقوق بشر امروز در گزارشی اعلام کرد که زنان استان نینوا در شمال عراق در معرض تجاوز و هتک حرمت از سوی عناصر تروریستی داعش قرار دارند. در این گزارش نسبت به وضعیت زنان استان نینوا پس از اشغال بخش هایی از آن توسط گروه داعش هشدار داده شده است.

در این گزارش آمده است که اشغال شهر موصل و بخش هایی از استان نینوا و ایجاد دادگاه هایی شرعی توسط داعش، زنان عراقی ساکن استان نینوا را تهدید می کند و این زنان نگران هستند از سوی تروریست های داعش در معرض تجاوز قرار گیرند.

 ورود خودروهایی با پلاک سعودی به داخل عراق/تکذیب خبر حمله به “ابوالولید”

جبار الموسوی رئیس کمیته امنیتی در شورای استان ذیقار اعلام کرد: بر اساس اطلاعات دقیقی که به ما رسیده است تعدادی از افراد مسلح با خودروهایی که شماره پلاک سعودی دارند در منطقه صحرایی در منطقه خضر المای و منطقه الخامسه همرز با کویت و عربستان مشاهده شده اند که در حال جمع آوری اطلاعات در این مناطق بودند.

از سوی دیگر ابو الولید فرمانده عملیات نینوا ضمن تکذیب هر سوء قصدی علیه خود از ادامه مبارزه خبر داد و افزود: ظرف ساعات آینده تلعفر را آزاد خواهیم کرد.

تکذیب حمله به فرودگاه بغداد/هلاکت ۲۰۰ داعشی هنگام رژه نظامی در فلوجه

وزارت حمل و نقل عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: فرودگاه بین المللی بغداد به شکل عادی در حال فعالیت است و اخباری که از توقف پروازها در این فرودگاه منتشر شده، کذب محض است.

 از سوی دیگر نیروهای امنیتی از کشته شدن ۲۰۰ تروریست در الصقلاویه در شمال فلوجه که در حال برگزاری رژه نظامی بودند خبر دادند.

در همین حال شبکه الفرات نیوز از پاکسازی کامل منطقه الظلوعیه در استان صلاح الدین برافراشته شدن پرچم عراق بر بالای ساختمان شورای شهر آن اشاره کرد.

آزاد سازی برخی مناطق در استان بابل/ قدردانی اهالی تلعفر از ارتش

“فلاح الراضی” رئیس کمیسیون امنیت در شورای استانداری استان بابل اعلام کرد که ارتش عراق به همراه نیروهای مردمی موفق شد که برخی از مناطق این استان را از وجود داعش پاکسازی کند.

الراضی گفت: نیروهای داوطلب مردمی پا به پای ارتش با عوامل داعش مبارزه کردند و توانستند مناطق “الفارسیه”، “المویلحه” و “عبد ویس” را از سیطره داعش خارج کرده و کنترل امور را در این مناطق به دست گیرند.

از سوی دیگر به دنبال انتشار خبر تسلط ارتش بر شهر تلعفر در استان نینوی در نزدیکی مرز سوریه، ساکنان این شهر از تلاشهای ارتش قدردانی کردند.

 داعش کلیساها را در موصل تخریب می کند/ هلاکت ۵۰۰ تروریست در الانبار

منابع عراقی از دستور گروهک داعش برای ویرانی همه کلیساها در موصل خبر دادند.

از سوی دیگر رشید فلیح فرمانده عملیات الانبار اعلام کرد: نیروهای طی عملیاتی در مناطق مختلف الانبار ۵۰۰ داعشی را به هلاکت رساندند.

 مشارکت زنان عراقی برای نبرد با داعش

یکی از نمایندگان فراکسیون وفا ملی در پارلمان عراق، اعلام کرد که هزاران نفر از ساکنان استان “ذی قار” در جنوب عراق برای مقابله با داعش داوطلب شده اند.

وی همچنین خاطر نشان شد که تعداد زیادی از زنان عراقی نیز برای مقابله با داعش داوطلب شده اند.

این منبع همچنین تأکید: مراکز جذب داوطلب به صورت شبانه روزی و بدون وقفه در حال فعالیت هستند و همچنان مردم به این مراکز مراجعه می کنند.

 بسته شدن فرودگاه بین المللی بصره تکذیب شد

شورای استانداری بصره امروز در بیانیه ای اعلام کرد که فرودگاه بین المللی بصره به فعالیت خود ادامه می دهد و هیچ مشکل فنی یا امنیتی وجود ندارد.

این شورا در ادامه بیانیه خبر بسته شدن فرودگاه بصره را تکذیب کرد. برخی رسانه ها اعلام کرده بودند فرودگاه بین المللی بصره به دلایل امنیتی بسته شده است.

آغاز عملیات گسترده در منطقه “راوه” در غرب عراق علیه داعش

منابع آگاه در منطقه “راوه” در غرب الانبار از شروع عملیات گسترده ضد داعش با مشارکت نیروهای امنیتی و عشایر در این منطقه خبر دادند.

از سوی دیگر احمد ابو ریشه رئیس کنگره بیداری عراق اعلام کرد: کسانی که در الانبار و صلاح الدین حضور دارند داعش هستند و نه انقلابیون و کسانی که وجود این گروهک تروریستی را تکذیب می کنند با آنها همسو هستند.

 ورود نیروهای ویژه برای مقابله با داعش از بابل به سامراء

منابع وابسته به پلیس از رسیدن نیروهای کمکی از استان واسط  که تعداد آنها ۴۵۰ نفر است خبر دادند. به گفته این منابع هدف از اعزام این نیروهای کمکی از واسط به ذیقار حمایت از زندان مرکزی الناصریه در الحوت است.

از سوی دیگر منابع عراقی اعلام کردند: نیروهای ویژه از بابل عازم سامراء برای جنگ با داعش شده است. به گفته این منابع افراد مذکور به خوبی برای جنگ های خیابانی آموزش دیده اند.

ارتش عراق کنترل شهرک تلعفر را به دست گرفت

“سعد معن” سخنگوی رسمی وزارت کشور عراق اعلام کرد که ارتش توانست کنترل شهرک تلعفر در نزدیکی مرز سوریه را به دست بگیرد.

وی همچنین اظهار داشت: با ورود تجهیزات و تسلیحات نظامی به داخل شهر تلعفر و آغاز عملیات نظامی گسترده علیه داعش از شب گذشته تا کنون، نیروهای امنیتی توانستند به طور کامل کنترل امور را در این شهرک به دست گیرند.

تحرکات داعش در غرب استان الانبار

“فرحان فتیخان” فرماندار منطقه القائم در استان الانبار عراق اعلام کرد که عوامل گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام  موسوم به داعش به مناطق “الرمانه” و “الکرابله” واقع در غرب این استان نفوذ کرده اند.

وی همچنین تصریح کرد که داعش چند مرکز پلیس در این مناطق را تحت اشغال خود درآورده است.

از سوی دیگر منابع محلی از قطع آب، برق و اینترنت در استان نینوی از دو روز گذشته تا کنون خبر می دهند.

 دفاتر ۵ شبکه ماهواره ای در بصره بسته شد

شورای استانداری بصره شب گذشته در نشستی فوق العاده دستور داد که دفاتر شبکه های ماهواره ای در بصره همچون البغدادیه، الرافدین، البابلیه، الحدث و العربیه بسته شوند.

در ادامه بیانیه گفته شده است که دفاتر این شبکه ها به دلیل تحریک آمیز بودن و تشویق به اقدامات تروریستی بسته شده اند.

نینوا، صلاح الدین، الانبار و دیاله از جمله استان هایی هستند که برخی مناطق آنها توسط گروه تروریستی داعش اشغال شده است و گفته می شود شبکه های مذکور حامی اقدامات این گروه است.

 داعش از سوی برخی سیاستمداران حمایت می شود / هلاکت ۱۰ نفر از عناصر داعش در بغداد

نیروهای امنیتی عراق صبح امروز (دوشنبه) ۱۰ نفر از عناصر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش را در منطقه “اللطیفیه” واقع در جنوب بغداد به هلاکت رساندند.

از سوی دیگر “هادی احمد” یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون در گفتگو با الغد پرس اظهار داشت: برخی از گروههای سیاسی و سیاستمداران عراقی هستند که با حمایت از تروریسم در داخل کشور سعی دارند عراق را به ورطه نابودی و هلاکت بکشانند.

وی همچنین تأکید کرد که مردم نسبت به سیاستهایی که برخی از سیاستمداران کشور اتخاذ کرده اند آگاه هستند.

 واقعیت عراق پس از اشغال موصل تغییر کرده است

زلمای خلیل زاد سفیر اسبق آمریکا در بغداد اظهار داشت: واقعیت عراق در حال حاضر پس از سیطره افراد مسلح داعش در موصل دومین شهر بزرگ این کشور و تلاش آنها برای سیطره بر بغداد تغییر کرده است.

وی با بیان این مطلب افزود: سرعت تحولات در عراق من را یاد اوضاع افغانستان در دهه ۹۰ می اندازد هنگامی که گروه طالبان با سرعت و یکی پس از دیگری شهرها را اشغال می کرد.

نخست وزیر اقلیم کردستان عراق وارد ایران شد/ رایزنی‌ درباره داعش در تهران

نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق برای گفتگو پیرامون تحولات اخیر عراق به خصوص اقدامات تروریستی گروهک داعش وارد تهران شده است.

وی در این سفر با برخی مقامات کشور از جمله علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار خواهد کرد.

 النجیفی به سخنگوی داعش در عراق تبدیل شده است

“عبدالهادی السعداوی” یکی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون در واکنش به اظهارات اخیر ” اسامه النجیفی” رئیس پیشین پارلمان عراق در خصوص مذاکره دولت با داعش اعلام کرد که  نجیفی با بیان چنین اظهاراتی به سخنگوی داعش در عراق تبدیل شده است.

وی همچنین تصریح کرد: رئیس پیشین پارلمان عراق این نکته را فراموش کرده است که دولت و پس از آن همه مردم عراق، با کسی که کمر به قتل و نابودی آنها بسته است مذاکره نخواهند کرد و جنایات این گروه تروریستی را علیه مردم بی گناه، هرگز فراموش نمی کنند.

 تشکیل گردان های عاشوراء برای مقابله با داعش

مجلس اعلای اسلامی عراق اعلام کرد که برای مقابله با گروه تروریستی داعش گردان هایی را تحت عنوان “گردان های عاشوراء” تشکیل داده است.

سید علاء الموسوی با اعلام این خبر افزود: این گردان ها متشکل از ۵۰ هزار مبارز است که به دعوت مرجعیت دینی عراق برای مقابله با داعش به دفاتر مجلس اعلای اسلامی عراق در سرتاسر کشور مراجعه کرده اند.

 واشنگتن برای مقابله با داعش باید با ایران همکاری کند

لیندسی گراهام سناتور آمریکایی روز گذشته اعلام کرد که واشنگتن باید برای مقابله با گروه های اسلامی افراطی و جلوگیری از پیشروی آنها در شهرهای عراق با ایران همکاری کند.

وی همکاری با ایران را شبیه همکاری آمریکا با جوزف استالین برای جلوگیری از پیشروی های آدولف هیتلر در جنگ جهانی دوم خواند. این سناتور آمریکایی گفت: چه بسا ائتلاف میان ایران و آمریکا در شرایط فعلی یک نیاز باشد.

 عکس‎هایی که صدای آمریکا را درآورد/ساکی:تصاویر قتل عام نشان از خوی حیوانی داعش دارد

گروه تروریستی داعش عصر روز گذشته تصاویری را در خصوص قتل عام تعداد زیادی از نظامیان عراقی در شهر تکریت منتشر کرد که این اقدام با واکنش و انتقاد اغلب کشورهای جهان مواجه شد.

“جن ساکی” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به این خبر که از سوی شبه نظامیان داعش منتشر شده آن را اقدامی هولناک دانسته و اعلام کرد که این تصاویر نشان از خصلت خونخواری تروریست ها دارد.

بر اساس این گزارش، ژنرال قاسم الموسوی، سخنگوی ارتش عراق، اصالت این تصاویر را تائید کرده است.

 هشدار مالکی به رسانه ها و سیاستمداران خائن/امنیت و حاکمیت عراق خط قرمز است

نخست وزیر عراق در نشستی با فرماندهان لشگر هفدهم ارتش جنوب بغداد با هشدار به سیاستمداران و رسانه های همسو با تروریستهای تکفیری تاکید کرد ما نیازی به قانون فوق العاده نداریم و ما بر اساس قانون سلامت ملی عمل خواهیم کرد.

نوری المالکی تصریح کرد عراق دیگر از حالا به بعد در برابر تجاوزات داعش و القاعده و کشورهای حامی آنها سکوت نخواهد کرد.

وی از فرماندهان امنیتی خواست هر فرد خائن یا همدست با تروریستها را دستگیر کنند.

هفت تروریست داعش در واسط دستگیر شدند

نیروهای ارتش عراق، هفت تروریست داعش را در استان واسط دستگیر کردند.

شاکر جودت فرمانده پلیس استان واسط از دستگیری هفت تروریست وابسته به گروه تکفیری داعش خبر داد و گفت دو نفر از این تروریستها از زندان بادوش گریخته بودند.

ورود تروریستهای تکفیری به شهر تلعفر/هلاکت سرکرده داعش در فلوجه

رسانه ها از ورود تروریستهای تکفیری به شهر تلعفر و هلاکت سرکرده نظامی داعش در مرکز شهر فلوجه خبر دادند.

فذاذ محمد ابونصران سرکرده نظامی داعش در محله الانصاری فلوجه در حمله هوایی ارتش عراق به هلاکت رسید که ملیت الجزایری داشت.

  هلاکت بیش از ۲۰۰ تروریست داعش در منطقه صقلاویه

فرماندهی عملیات مشترک عراق از هلاکت بیش از ۲۰۰ تروریست تکفیری در منطقه الصقلاویه واقع در شمال فلوجه خبر داد.

 مالکی در جمع نیروهای مردمی: عراق را با کمک مردم از لوث تروریستها پاکسازی خواهیم کرد

نخست وزیر عراق تاکید کرد با حمایتهای مردمی، با توطئه تروریستی که عراق را هدف قرار داده، مقابله و کشور را از وجود تروریستها پاکسازی خواهیم کرد.

نوری المالکی گفت با لبیک شهروندان به فتوای مرجعیت و درخواست ملی با توطئه تروریستی علیه  عراق مقابله خواهیم کرد.

  انهدام ۵۰ خودرو حامل سلاح داعش/ادامه موفقیتهای ارتش عراق در برابر تروریستها

منابع نظامی عراق از انهدام بیش از ۵۰ دستگاه خودرو حامل سلاح متعلق به گروه تروریستی داعش خبر دادند.

سرلشگر محمد العسکری اعلام کرد این خودروها از موصل به سمت تلعفر در حال حرکت بودند که همگی منهدم شدند.

 انفجار در شهرک صدر چندین کشته و زخمی به جا گذاشت

رسانه های عراق از وقوع انفجار تروریستی در شهرک صدر بغداد خبر دادند که به کشته و زخمی شدن شماری از مردم بیگناه منجر شده است.

انفجار بمب در منطقه الصلیخ بغداد هم به کشته شدن سه غیر نظامی منجر شده است. تروریستهای تکفیری که در عملیات نیروهای ارتش متحمل خسارتها و تلفات سنگین شده اند، انتقام شکستهای خود را از مردم بیگناه می گیرند.

 انتفاضه قبیله شمر ضد داعش/حمله بالگردهای ارتش به تروریستها در صلاح الدین

منابع آگاه از بازداشت چهار نفر که قصد نفوذ به صحرای نجف را داشتند خبر دادند. از سوی دیگر یک منبع امنیتی در استان نینوی اعلام کرد: قبایل شمر در موصل انتفاضه ای را علیه داعش پس از اینکه این گروهک یکی از اعضای این قبیله را کشت آغاز کرده اند که طی آنها دهها نفر از عناصرداعش را به هلاکت رسانده اند.

۲۱:۰۱: ورود ۱۵۰ افسر اطلاعاتی سعودی به موصل/درخواست پرهیز از مواضع غیر مسئولانه

منابع آگاه امنیتی از ورود ۱۵۰ افسر اطلاعاتی از منطقه تحت کنترل داعش در الحسکه سوریه به موصل خبر دادند.

از سوی دیگر اشواق الجاف نماینده ائتلاف کردستان عراق گفت: شرایط کنونی اجازه مواضع تنش زا را نمی دهد زیرا این اظهار نظرها کشور را به سوی فاجعه می کشاند. برخی مسئولان اظهارات غیر مسئولانه ای بر زبان می آورند و این افراد باید خویشتندار باشند و از اتخاذ مواضعی که فتنه طایفه ای و ملی ایجاد می کند پرهیز کنند.

هجوم قریب الوقوع نیروهای نظامی به سلیمان بیک/ آزاد سازی منطقه البو زید فلوجه از داعش

جمیل الشمری رئیس پلیس دیالی اعلام کرد: نیروهای نظامی آماده هجوم گسترده از منطقه العظیم به سلیمان بیک(سلمان پاک) و گشایش جاده مواصلاتی با کرکوک هستند.

 هلاکت ۲۷۹ تروریست داعش طی ۲۴ ساعت گذشته

قاسم عطا سخنگوی ارتش عراق امروز در یک کنفرانس خبری در بغداد اظهار داشت: نیروهای ارتش عراق طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۷۹ نفر از عناصر گروه داعش را در مناطق مختلف این کشور به هلاکت رسانده اند.

وی با بیان این مطلب افزود: اوضاع امنیتی بغداد به طور کامل تحت کنترل است و نیروهای امنیتی عملیات پیشگیرانه ای را علیه تروریست ها انجام می دهند.

دیدار زیباری و ملادینوف/ آوارگان عراقی و همکاری بغداد – اربیل محور مذاکرات

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق امروز با نیکلای ملادینوف نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در عراق دیدار کرد.

در این دیدار بر اهمیت همکاری حکومت مرکزی بغداد و اقلیم کردستان عراق با سازمان های بین المللی با هدف کمک رسانی به آوارگان عراقی تاکید شد.

۱۸:۳۸: کمک‌رسانی صلیب سرخ به آسیب دیدگان درگیری های موصل

موج اخیر خشونت‌ها در عراق به خصوص در شهر موصل، موجب افزایش هر چه بیشترِ نیاز به کمک‌های بشردوستانه‌ ناشی از نبردهایی شده که از ماه دسامبر (دی ماه) در جریان بوده‌اند. در پی این درگیری ها صدها هزار نفر از موصل به نقاط امن گریخته‌اند.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ نیز در حال کمک‌رسانی به ساکنان موصل و دیگر نقاط است و در عین حال از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهد تا به قوانین و اصول حقوق بین‌المللی بشردوستانه احترام گذارند.

مقابله با خطر تروریسم وحدت را ضروری می کند

معاون دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد: خطر تروریسم ایجاب می کند که همه ما با یکدیگر متحد شویم و در یک جبهه قرار گیریم.

وی با بیان این مطلب افزود: ما با تفکر تکفیری روبرو هستیم و باید همه تلاشها در راستای ریشه کنی تروریسم باشد.

 تیرباران دسته جمعی شیعیان توسط داعش

گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش با انتشار تصاویری در توییتر، اعتراف کرد که صدها شیعه را که اخیرا به اسارت گرفته بود کشته است.

 هلاکت ۲۳ تروریست داعش در بغداد/ تک تیرانداز افغانی در تلعفر کشته شد

فرماندهی عملیات بغداد امروز اعلام کرد که ۲۳ تروریست داعش در عملیات امنیتی نیروهای عراقی به هلاکت رسیده اند.

پایگاه خبری المسله نیز به نقل از یک منبع امنیتی در استان نینوا گزارش داد: اهالی منطقه تلعفر توانستند ۲ تک تیرانداز داعش را در غرب استان نینوا به هلاکت برسانند. یکی از این افراد ملیت افغانی داشت.

حمله به مقر داعش در نزدیکی الشرقاط/تکذیب اخبار مربوط به حفر خندق در شمال بغداد

یک منبع امنیتی اعلام کرد: نیروهای ویژه یک مرکز داعش را در نزدیکی پایگاه الکیاره در منطقه الشرقاط در استان صلاح الدین هدف قرار دادند.

از سوی دیگر سر لشکر قاسم عطا فرمانده عملیات بغداد و سخنگوی نیروهای مسلح عراق ضمن تکذیب اخبار منتشر شده در برخی رسانه ها درباره حفر خندق در شمال بغداد از بازخواست رسانه های گمراه کننده خبر داد.

عراق خواستار حضور نظامیان آمریکایی نیست

عباس البیاتی عضو کمیته امنیت پارلمان اعلام کرد: آمریکا نباید اختلافات سیاسی را دستاویزی برای کمک به عراق قرار دهد.عراق خواهان حضور نظامیان آمریکایی نیست بلکه خواستار ارسال فوری سلاح و اطلاعات ماهواره ای آمریکا است.

وی افزود: فتوای جهاد کفایی مرجعیت دینی دارای تاثیرات سیاسی، نظامی و اجتماعی است و همه تشکلات سیاسی پس از این فتوی در محاسبات خود تجدید نظر کردند.

 احضار رئیس حزب امت کویت به اتهام همسویی با داعش

حاکم المطیری رئیس حزب امت برای بازجویی به سبب مطالبی که در صفحه تویتر خود در همسویی با داعش نوشته است به سازمان امنیت کویت احضار شد.وی نوشته بود: مدت زمان زیادی به طول نمی انجامد که ما داعش را در مرزهای کویت خواهیم دید.

این در حالی است که خالد الجارالله معاون وزیر خارجه کویت درباره نقشه ای که اخیرا از سوی داعش منتشر شده است و کویت نیز در آن است تاکید کرد: ما قبلا درباره خطرناک بودن اوضاع عراق هشدار داده بودیم.داعش نه تنها کویت بلکه همه منطقه را تهدید می کند و نقشه ای که منتشر شده است این موضوع را ثابت می کند.

 انگلستان ۵ میلیون دلار به عراق کمک می کند

انگلستان اعلام کرد مبلغ ۳ میلیون پوند (معادل ۵ میلیون دلار) به آوارگان ناشی از حملات تروریست های داعش در عراق کمک بشردوستانه می کند.

این کمک ها شامل دارو ، آب سالم ، تجهیزات بهداشتی و کیت های بهداشتی بانوان خواهد بود.

فتوای آیت الله سیستانی کمر داعش و بعث را شکست

محمد المهری نماینده آیت الله سیستانی در کویت گفت: فتوی آیت الله سیستانی درباره ضرورت جهاد و حل سلاح به شکل کفایی برای شهروندان عراقی کمر داعش و توطئه کنندگان ضد عراق و گروه عزت ابراهیم الدوری و همه بعثی ها را شکست.

وی افزود: با این فتوی جهادی بزرگ، آیت الله سیستانی فرمانده انقلاب اسلامی عراق و تاجی بر سر همه عراقی ها لقب گرفت. این فتوا ملت عراق را از داعش نجات داد، روحیه ارتش را بالا برد و توطئه علیه اسلام اصیل را خنثی کرد.

 نفوذ تروریست ها از مرزهای عربستان برای حمله به زندان ناصریه

یک منبع امنیتی در استان ذیقار اعلام کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی تروریست ها از مرزهای عراق با عربستان با هدف حمله به زندان اصلی ناصریه حمله کردند.

این منبع که خواست نامش فاش نشود افزود: یگانهایی از ارتش و نیروهای امنیتی با پوشش هوایی در حال حاضر در اطراف زندان الناصریه مستقر شده اند.

یک منبع امنیتی در نینوی اعلام کرد: نیروهای ویژه موفق به هلاکت طلال الدوری یکی از سرکرده های گروه تروریستی نقشبندیه در نینوی شده اند.

 هلاکت ۱۰۰ تروریست داعش در تلعفر/۴۲ کشته و زخمی در انفجار بغداد

نیروهای امنیتی عراق امروز طی عملیاتی بیش از ۱۰۰ تروریست گروه داعش را در منطقه تلعفر در استان نینوا به هلاکت رساندند.

این عملیات با همکاری نیروهای ارتش و عشایر تلعفر انجام شد. پایگاه خبری الغد نیز به نقل از یک منبع امنیتی در بغداد گزارش داد: یک فرد انتحاری خود را در نزدیکی مقبره شیخ عبدالقادر الکیلانی در مرکز بغداد منفجر کرد.

بر اثر این انفجار دستکم ۱۲ نفر کشته و ۳۰ تن زخمی شدند. المیادین نیز گزارش داد که وزارت کشور عراق حمله مسلحانه به ساختمان این وزارتخانه را تکذیب کرد.

تلاش تونی بلر برای تبرئه از یک اتهام سنگین/ حوادث کنونی نتیجه جنگ علیه عراق نیست!

“سرگئی لاوروف” وزیرخارجه روسیه اخیرا در اظهاراتی آمریکا و انگلیس را مسئول اصلی وقایع هولناک عراق طی روزهای اخیر دانسته بود.

وی تاکید کرده بود: وقایع عراق نتیجه مستقیم شکست ماجراجویی هایی انگلیس و آمریکا در منطقه است.

 “تونی بلر” نخست وزیر سابق انگلیس امروز در اظهاراتی تلاش کرد آمریکا و انگلیس را از نقش داشتن در وقایع عراق که با سیطره داعش بر برخی شهرهای این کشور همراه شده، تبرئه کند.

وی مدعی شد که هیچ ارتباطی میان جنگ انگلیس و آمریکا علیه عراق در سال ۲۰۰۳ و وقایع کنونی در این کشور وجود ندارد و این مسائل ناشی از شکست غرب در تحرک درباره موضوع سوریه است.

  اوضاع عراق نتیجه اهمال در حل بحران سوریه است

اخضر ابراهیمی نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای حل بحران سوریه امروز اظهار داشت: حمله گروه های مسلح در عراق نتیجه رکود جامعه جهانی در حل بحران سوریه طی ۳ سال گذشته است.

وی در ادامه گفت که ناتوانی در حل بحران سوریه باعث شده است درگیری از این نوع (درگیری در سوریه) در داخل مرزهای یک کشور محصور نشود و گسترش پیدا کند.

ابراهیمی افزود: متاسفانه جامعه جهانی در حل بحران سوریه اهمال ورزید و [اوضاع کنونی عراق] نتیجه این اهمال است.

سرنوشت النجیفی همانند سرنوشت صدام خواهد بود

نماینده ائتلاف دولت قانون در گفتگو با پایگاه خبری الیوم الثامن اظهار داشت: سرنوشت اثیل النجیفی استاندار نینوا همانند سرنوشت صدام دیکتاتورمخلوع عراق خواهد بود.

وی افزود: گریختن النجیفی از نبردهایی که ارتش با تروریستها در موصل داشت و عدم همکاری وی با نیروهای امنیتی دلیل اصلی سقوط کامل استان موصل در دستان تروریستها بود.

وی تاکید کرد: النجیفی به طور بسیار خوب و مناسبی با داعش همکاری کرد و به نیروهای امنیتی نیز دستوراتی درباره عدم مجازات تروریستها صادر کرده بود.

 مقابله عشایر تلعفر با داعشی ها در ۴ محور/انهدام ۴ خودرو داعش در سامراء

شیوخ و عشایر منطقه تلعفر در استان نینوا امروز توانستند در ۴ محور با حملات گروه تروریستی داعش مقابله کنند.

به کمک این مقاومت، تروریست ها پا به فرار گذاشتند و شماری از آنها کشته و زخمی شدند.

جنگنده های ارتش عراق امروز ۴ خودروی گروه داعش را در منطقه سامراء منهدم کردند. در عین حال گروه جدیدی از داوطلبان مبارزه با داعش وارد سامراء شدند.

مرجعیت دینی به شدت با تجزیه عراق مخالف است

مرتضی کشمیری نماینده آیت الله سیستانی مرجع تقلید شیعیان عراق در انگلیس اظهار داشت: مرجعیت شیعه به شدت با تجزیه عراق مخالف است و حفظ وحدت اراضی کشور اولویت آن است.

وی ابراز امیدواری کرد که تروریست ها هر چه سریعتر توسط ارتش قهرمان عراق نابود شوند.

اجبار زنان موصلی به جهاد نکاح/ چهار زن عراقی خودکشی کردند

برخی سرکردگان داعش طی روزهای اخیر زنان موصلی را مجبور به جهاد نکاح کرده اند.

بر این اساس، گروه تروریستی داعش با استفاده از بلندگوهایی در برخی نقاط موصل از مردم می خواهند که زنانشان را به ازدواج نیروهای داعش درآورند.

گفته می شود داعشی ها در شهر موصل دادگاهی را تشکیل داده و کسانی را که از ازدواج دخترانشان با اعضای داعش جلوگیری می کنند را به بدترین نحو مجازات می کنند.

درخواست پناهندگی اسامه و اثیل النجیفی به نروژ

اسامه النجیفی رئیس پارلمان عراق و برادر وی اثیل النجیفی استاندار نینوا از دولت نروژ درخواست پناهندگی کردند.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دوره پارلمان فعلی عراق تمام شده است و مصونیت اسامه النجیفی به پایان رسیده است. وی پس از پایان مصونیت خود نمی تواند از برادرش اثیل النجیفی که احتمال دارد به خاطر حوادث نینوا بازخواست شود حمایت کند.

حکم شلاق چند جوان در موصل به دلیل تماشای فوتبال جام جهانی

عناصر تروریستی داعش شب گذشته چند جوان ساکن شهر موصل را به دلیل تماشای مسابقات فوتبال جام جهانی شلاق زدند. این جوانان در حال تماشای فوتبال در قهوه خانه های مردمی بودند که از نظر داعش این اقدام لهو و لعب محسوب می شود!

گروه داعش همچنین یک جوان را که ریش نداشت شلاق زدند چرا که به عقیده آنها ریش بلند نداشتن بر خلاف دستور العمل داعش در شهر موصل است.

داعش دستور آتش زدن کتاب های درسی در موصل را صادر کرد

گروه تروریستی داعش دستور داد تمامی کتاب های درسی در موصل به آتش کشیده شود.

داعش در توضیح این اقدام اعلام کرده است که کتاب های درسی موجود بر خلاف تعالیم اسلام است.

تکذیب شایعه ورود داعش به بغداد/پیشنهاد مقتدی صدر برای ایجاد وحشت در داعش

سخنگوی رسمی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق شایعه ورود تروریستهای داعش به بغداد را بی پایه واساس خواند.

 قاسم عطا سخنگوی رسمی فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق تاکید کرد وضع امنیتی در بغداد باثبات است و شایعه ورود داعش به پایتخت بی اساس است.

خبر دیگر اینکه منابع امنیتی عراق از هلاکت ۴۴ تروریست داعش و دستگیری ۱۴ نفر دیگر در شهر بعقوبه خبر دادند که ۳۳ نفر از تروریستها را نیروهای پیشمرگه کردستان عراق به هلاکت رساندند.

خبر دیگر اینکه مقتدی صدر رهبر جریان صدر خواستار برگزاری رژه نظامی نیروهای داوطلب مردمی از جمله هوادارانش در شنبه آینده برای ایجاد رعب و وحشت در میان تروریستهای داعش شد.

لواء عقیله زینب(س) هم به جنگ تکفیریها رفت/۴ هزار رزمنده مصمم به نابودی داعش

لواء عقلیه زینب(س) با چهار هزار رزمنده ای که سابقه نبرد جانانه با تروریستهای تکفیری داعش در سوریه و اخراج آنها از منطقه زینبیه دمشق را دارند، وارد عراق شدند تا این بار در خاک کشورشان، داعشی ها را تار و مار کنند

هلاکت یکی از سرکردگان داعش در موصل

یکی از سرکردگان نظامی گروه تروریستی داعش در موصل به هلاکت رسید. بر اساس گزارش رسانه ها ابوعمر العسیلی یکی از سرکردگان نظامی گروه تروریستی داعش در حمله افراد ناشناس به خودرو وی در موصل به هلاکت رسید.

شیخ فتنه گر سیطره داعش بر برخی مناطق عراق را انقلاب مردمی خواند

گروه به اصطلاح اتحادیه جهانی علمای مسلمان به سرکردگی شیخ یوسف القرضاوی همانطور که انتظار می رفت تروریستهای داعش را انقلابی و تحرکات جنگ طلبانه آنها را انقلاب مردمی خواند.

   آیت الله العظمی علی سیستانی مرجع عالی دینی عراق از مردم این کشور خواسته است برای تحکیم پیوندهای برادری و محبت و الفت میان خود تلاش کنند.

 تماس تلفنی جان کری با زیباری/اعلام آمادگی آمریکا برای کمک به عراق

جان کری وزیر خارجه آمریکا با هوشیار زیباری همتای عراقی خود تلفنی گفتگو کرد.

بر اساس این گزارش، کری بر علاقه مندی و آمادگی آمریکا برای حمایت از دولت و نیروهای مسلح در رویارویی با تهدید امنیتی خطرناک تاکید کرد.

منبع:خبرگزاری مهر

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها