امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 353
تاریخ انتشار: 1:19 ب.ظ - سه‌شنبه 2013/11/26
چاپ این نوشته
Share

لزوم تدوین کتب علوم سیاسی با مبانی اسلامی

گروه حوزه‌های علمیه: عضو مجلس خبرگان رهبری در دیدار با اعضاء کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: مسئولان فرهنگی باید در هر جایگاهی که هستند اولویت‎های کشور را در حوزه فرهنگی شناخته و بر روی حل آنها تمرکز کنند.

به گزارش مباحث، آیت‎الله محمد تقی مصباح یزدی شامگاه، دوشنبه، ۴ آذرماه، در دیدار با اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان فرهنگی باید در هر جایگاهی که هستند اولویت‎های کشور را در حوزه فرهنگی شناخته و بر روی حل آنها تمرکز کنند.

وی با ذکر این مطلب که کمیسیون‎هایی که در امور فرهنگی مجلس فعال هستند باید طرح کلانی برای مسایل فرهنگی کشور تهیه کنند، یادآور شد: آنها باید ایده‎آل‎های مورد نیاز را فازبندی کند که پیش از این به شکل دیگری در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شده بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین چاره‎اندیشی برای اساسی‎ترین مسایل فرهنگی کشور را امری پسندیده و ضروری برای کشور عنوان کرد و گفت: ولایت فقیه مبتنی بر فقه پویا است که در هر زمانی شرایط خود را دارد، حکومت دینی بر پایه فقه است و در هر زمانی بر اساس مقتضیات زمان فهم مناسبی از دین ارایه می‎شود.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) یادآور شد: اسلام احکام ثابتی دارد و ما باید فهم درستی از منابع دینی داشته باشیم چرا که قرائت‎ها و تفسیرهای مختلفی را در این زمینه‎ها شاهد هستیم؛ در همین زمینه باید گفت که متاسفانه کتاب‎های درسی که در دانشکده‎های علوم سیاسی کشور تدریس می‎شود بر اساس افکاری است که اعتقاد دارد حکومتی که بعد از انقلاب در ایران به وجود آمد دیکتاتوری فقها است و فارغ التحصیلان علوم سیاسی باید این گونه کتاب‎ها را حتما مطالعه کنند.

وی گفت: سبک مطالب کتاب‌‎های علوم سیاسی طوری سوق داده شده است که دانشجویان فاقد درک مناسب از مبانی اسلامی، آن مطالب را پذیرفته و حاصل آن می‎شود که برخی بگویند دین مسئله‎ای شخصی است و نباید در حکومت نقش داشته باشد.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: در طول چند دوره گذشته ریاست جمهوری کشور شاهد بودیم که افرادی کم و بیش از مطالبی که ذکر شد برخوردار بودند و عده‎ای کشورداری را جدا از مسایل دینی عنوان می‎کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه سخنان خود با تاکید بر این که مسئولین رده اول کشور باید معتقد به اجرای احکام اسلامی باشند اظهار کرد: ولایت فقیه ستون فقرات نظام ما به شمار می‌‎رود و همه دنیا نظام ما را به نام ولایت فقیه می‎شناسند و باید برای همه دست اندرکاران کشور این مهم توجیه شده باشد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها