امروز: جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 333
تاریخ انتشار: 3:59 ب.ظ - دوشنبه 2013/11/25
چاپ این نوشته
Share

محقق و پژوهشگر یمنی با تاکید بر این که کسانی که به عملیات استشهادی علیه تشیع دست می‌زنند گمراه شده‌اند عنوان کرد: برای جذب این جوانان باید طلاب با مبانی اعتقادی وهابیت آشنا شوند.

به گزارش مباحث، عصام العماد محقق و پژوهشگر یمنی شامگاه یک‌شنبه، ۳ آذرماه، در نشست علمی وهابیت در چالش با مقتضیات زمان(جهادنکاح، رضاع کبیر) درموسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(ع)، با ذکر اهمیت بازشناسی افکار و اندیشه‎های وهابیت، اظهار کرد: بازشناسی تفکرات و مبانی فکری وهابیت بسیار مهم است زیرا باید این افکار به طور مبنایی بررسی شود تا ببینیم که چه رویکردی را باید با آنها داشته باشیم.

وی افزود: رفتار وهابی‎ها و به خصوص افرادی که خود را برای دین خدا منفجر می‎کنند باید بازشناسی شود و مشخص شود که آنها چه فکری می‎کنند که حاضر هستند این چنین جان خود و صدها انسان مسلمان دیگر را بگیرند؛ قطعا آنها با بی‎مغزی این کار را نمی‎کنند و به چیزی ایمان می‎آورند که حاضر هستند چنین کاری کنند.

عماد اظهار کرد: مبانی تفکرات، وهابیت برای بریدن سرهای شیعیان، برگرفته از اعتقادات آنان است و اندوهبار آنکه آنان برای بریدن سر شیعیان مبانی عقلی و نقلی ارایه می‎‏کنند و آن را به احادیثی از پیامبر(ص) نسبت می‎دهند، می‎گویند بریدن سر احترام به فرد قربانی است زیرا راحت‎ترین مرگ است.

وی گفت: از میان متفکران جهان اسلام هیچ کسی را همچون شهید مطهری نیافتیم که به این زیبایی وهابیت را بازشناسی و نقد کند؛ شهید مطهری برای اولین بار توانست با مبانی عقلی و نقلی ثابت کند که وهابیت چه می‎اندیشد؛ مبنای اندیشه وهابیت بر شرک استوار است، باید توحید و خدا شناسی را برای آنها تبیین کنیم؛ چرا که توحید وهابیت عین و مصداق واقعی شرک به ربوبیت است.

این محقق و پژوهشگر یمنی تصریح کرد: وهابیت به معنای واقعی فرقه‎ای مشرک است که در کارهای خدای متعال دخالت می‌کند به طوری که آنها می‌گویند، توسل نباید کرد چرا که این کار مخصوص خدای متعال است؛ به اعتقاد وهابیت توسل به شخص حضرت محمد(ص) شرک است که این برخلاف مبانی دینی است.

وی با طرح مباحث شهید مطهری پیرامون وهابیت و چگونگی برخورد با آنها عنوان کرد: اگر چنین موضوع مهمی به پژوهش‌های کاربردی در حوزه تبدیل شود، می‎توانیم پایان‎نامه‎های بسیار خوبی در این زمینه تولید کنیم که بفهمیم که یک جوان برای چه خود را می‎کشد و ما به جای توهین به آنها چگونه می‎توانیم مثل امام علی(ع) و امام حسین(ع)آنها جذب کنیم.

این پژوهشگر یمنی یادآور شد: کسانی که پشت پرده این جنایات قرار گرفته‏اند، انسان‌های بسیار خطرناکی هستند ولی افرادی که عملیات‌ها را انجام می‌دهند، در جهالت محض قرار دارند باید آنها را بیدار کرد؛ باور داریم که این افرادی که خود را به کشتن می‎دهند به خدا اعتقاد عمیق دارند ولی راه رسیدن به خدا را اشتباه رفته‎اند؛ وهابیت جهادی با وهابیت درباری متفاوت است و وهابیت جهادی انسان‎هایی هستند که خواب هستند و می‎شود آنها را بیدار کرد چون به آنها دروغ گفته‎اند.

وی گفت: اینها نیازمند راهنمایی و ارشاد و استدلالات قوی هستند و خود من تا کنون بارها با ورود به سایت‎های استشهادی آنها را با توهماتی که به آنها قبولانده شده است آشنا کرده‎ام و آنها برگشته‎اند؛ بیشترین شیعیانی که از جماعت وهابیت وارد خیمه تشیع می‎شوند از درون همین وهابیت جهادی بوده است نه وهابیت درباری و علمای آنها.

عماد العصام تصریح کرد: آنها جدیدا به شقه‎های مختلف تبدیل شده‎اند و حتی در بین آنها گروه‎هایی ظهور کرده‎اند که امام حسین(ع) را منادی عزت جهان اسلام می‎خوانند و با وهابیت یزیدی به مخالفت می‎پردازند؛ ما باید از این فرصت طلایی استفاده کنیم و به جای اینکه همواره به نقد و توهین به آنها بپردازیم توان خود را برای اصلاح این افراد به کار ببریم زیرا اعتقاد داریم که کسی که به خاطر یزید دروغین حاضر است خود را فدا کند اگر حسین(ع) را بشناسد برای او حاضر است همه زندگی و خاندان خود را نیز فدا کند که البته تشیع از او ترور نمی‎خواهد بلکه می‎خواهد به او انسانیت و شرافت بیاموزد.

منبع: ایکنا

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها