امروز: سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: 316
تاریخ انتشار: 12:34 ب.ظ - دوشنبه 2013/11/25
چاپ این نوشته
Share

عضو هیأت علمی جامعه المصطفی یکی از آفت‌های مسؤولان را عدم دسترسی مردم به آنها دانست و گفت:مسؤولان باید روزها و یا ساعاتی را اختصاص به مردم بدهند و به صورت مستقیم و رو در رو با آنها صحبت کنند.

به گزارش مباحث به نقل از رسا، حجت‌الاسلام ناصر رفیعی خطیب برجسته حوزه علمیه امشب در جمع عزادارن حسینی شبستان امام خمینی(ره) حرم کریمه اهل بیت، با بیان این‌که اسلام اهمیت فراوانی به خانواده داده است، ‌گفت: خانواده نخستین جایی است که شخصیت افراد در آن شکل می‌گیرد و هر فردی ابتدا در خانواده تربیت شده و تعلیم می‌بیند.

اهمیت ویژه اسلام به خانواده
وی با اشاره به این‌که در قرآن چهار خانواده مورد توجه قرار داده شده است، ابراز کرد: یکی از خانواده‌های مورد اشاره قرآن خانواده‌ای است که همه اعضای آن مطلوب هستند همچون خانواده جضرت علی(ع) و جضرت زهرا(س).
خطیب برجسته حوزه علمیه ادامه داد: خانواده‌ای که همه اعضای آن بد هستند همچون خانواده ابولهب که مورد نفرین خدا و پیامبر اسلام قرار گرفته است.
حجت‌الاسلام رفیعی سومین و چهارمین خانواده قرآنی را خانواده‌ حضرت نوح(ع) که تنها پدر خوب و خانواده فرعون که تنها زن یعنی آسیه خوب است ذکر کرد.
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی با بیان این‌که برای محکم شدن بنیان خانواده دو وظیفه مشترک و مخصوص وجود دارد، گفت: برخی از وظایف عام و ویژه زن و مرد است و برخی نیز خاص است که اختصاص به هر یک از زن و شوهر به صورت جداگانه دارد.
هدف دشمن از بین بردن بنیان خانواده است
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به تلاش‌های دشمنان برای از بین بردن بنیان خانواده‌ها، افزود: دشمن امروز با ساخت فیلم و سریال‌های نامناسب به دنبال سست کردن بنیان خانواده‌ها است.
وی با تأکید بر این‌که دشمن کانون خانواده را در غرب از بین برده، اظهار داشت: متأسفانه این فرهنگ به کشورهای اسلامی نیز دارد سرایت می‌کند.
خطیب برجسته حوزه علمیه با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) مبنی بر اظهار کردن دوست داشتن به نزدیکان خود، گفت: در روایات آمده که احساس محبت به همسر و فرزندان را باید به صورت علنی ابراز کرد.
معضلات امروز جوانان به خاطر فقر عاطفی است
حجت‌الاسلام رفیعی خانواده‌ها را به محبت کردن به فرزندان توصیه کرد و اظهار کرد: متأسفانه امروز برخی ازخانواده‌ها دچار فقر عاطفی شده‌اند و بخش عمده روابط دختر و پسر و معضلات جوانان به خاطر عدم عاطفه در خانواده‌ها است.
استاد حوزه و دانشگاه یکی از وظایف مهم برای تحکیم خانواده‌ها را معاشرت نیکو در رفتار و گفتار دانست و اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید؛ با زنان خود معاشرت نیکو داشته باشید و اگر از او خوشتان نمی‌آید چه بسا برای شما خیر کثیر در آن قرار داده شده است.
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی در ادامه یکی از آفت‌های مسؤولان را عدم دسترسی مردم به آنها دانست و گفت: حضرت علی(ع) در نامه به مالک اشتر فرمودند؛‌ مراقب باش، به آفت دوری از مردم گرفتار نشوی.
خطیب برجسته حوزه علمیه ادامه داد: مسؤولان باید روزها و یا ساعاتی را اختصاص به مردم بدهند و به صورت مستقیم و رو در رو با آنها صحبت کنند.
بهترین مردان از نظر اسلام
وی با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام، گفت: بهترین مردان از نظر اسلام کسانی هستند که تقوا پیشه کنند، به دنبال گناه نروند، پاکیزه باشند، سخاوتمند باشند، در زبان و قوه جنسی پاک باشند و همسرانشان را به غیر خود محتاج نکنند.
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه اعتیاد را معضل امروز جامعه دانست و ابراز کرد: اعتیاد قوام خانواده‌ها را بین می‌برد و بخشی از این معضل امروز جامعه به خاطر گرم نبودن کانون خانواده‌ها است.
همکاری در خانه سیره اهل بیت است
حجت‌الاسلام رفیعی همکاری در خانه را از سفارش‌های اسلام خواند و گفت: پیامبر(ص) در این باره فرمودند؛ کسی که به همسرش در کارهای خانه کمک می‌کند ثواب شهید یا صدیق را دارد.
وی با بیان این‌که سیره اهل بیت(ع) کمک به همسران بود، ابراز کرد: پیامبر اسلام در خانه به همسران خود کمک می کردند.
استاد حوزه و دانشگاه خدمت زن در خانه شوهر را سبب نگاه ویژه خداوند به زن دانست و با اشاره به روایات، اظهار کرد: هر زنی که چیزی را در خانه شوهرش جابجا کند و در خانه خدمت کند درهای جهنم به روی او بسته می‌شود.
عضو هیأت علمی جامعه المصطفی در پایان بر ضرورت تبعیت از سیره اهل بیت(ع) تأکید کرد و گفت: مؤمن باید از همه ابعاد زندگی ائمه الگو بگیرد نه این‌که فقط به بخشی از آن توجه کند.
نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها