امروز: یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
کد خبر: 30492
تاریخ انتشار: 1:28 ب.ظ - شنبه 2021/10/16
چاپ این نوشته
Share
عمو روحانی؛

مجری کودک شبکه پویا گفت: رویکرد اولیه این است که کودکان با لباس روحانیت دوست شوند و راحت باشند تا بدانند هرگاه مشکلی برایشان پیش آمد، می‌توانند به این لباس اعتماد کنند و با او صحبت کنند، اما رویکرد دوم بیان محتوای فاخر است.

به گزارش مباحث، سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان، امسال نیز این با همه حرف و حدیث ها به میزبانی اصفهان از ۱۶ الی ۲۱ مهرماه برگزار شد.

 دراین دوره از جشنواره، در کنار برخی از ضعف های همیشگی، اتفاقات مبارکی در سطح فرهنگی جشنواره کودک برگزار شد، از جمله آنها می توان به حضور کاروان شادی و نمایش فیلم های جشنواره برای کودکان مناطق محروم اصفهان به صورت تکامیون های سیار و یا اکران فیلم های کودک برای کودکان و نوجوانان بستری شده در بیمارستان تخصصی امام حسین(ع) اشاره داشت.

در کنار این اتفاقات، مجری های مختلف کودک و نوجوان برای اجرای نمایش های جنبی برای بچه های مختلف شهر در اصفهان حضور داشتند که در این میان، حضور حجت الاسلام محمدصادق مقدسیان، با لقب «عمو روحانی» مجری کودک شبکه پویا را مغتنم شمردیم و به گپ و گفتی صمیمی پرداختیم.

حجت الاسلام محمدصادق مقدسیان، متولد ۱۳۶۷ هست، وی دارای سطح دو حوزه علمیه  و کارشناس ارشد دانشکده صداوسیما در رشته ادبیات نمایشی است و چندین سال است که در زمینه تئاتر فعالیت می کنم.

حجت الاسلام  محمدصادق مقدسیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه در اصفهان، اظهار کرد: از سال۸۳ با آقای سلیمانی در مدرسه علمیه کار تئاتر را شروع کردم و سال ۸۶ به صورت حرفه‌ای ادامه دادم و بعد از حدود ۱۰ سال کار در شبکه پویا پیشنهاد شد، من گفتم با کودک کار نکرده‌ام، که امر شد؛ کار را شروع کنم  کن که در این مسیر از راهنمایی های  آقایان نیک روش، کوهستانی وپیروزی بهره بردم.

وی بیان‌ داشت: همین حضور بزرگواران باعث شد من بدون چون و چرا بپذیرم، زیرا همیشه علاقه داشتم کنارشان فعالیت کنم، وقتی وارد شبکه پویا شدم، طبق معمول تست گرفتند چندنفری از دوستان طلبه هم بودند که خوب و پر قدرت فعال بودند ولی در آخر من انتخاب شدم.

 حجت الاسلام  مقدسیان خاطرنشان کرد: از سال ۹۵ کار با کودک رارسما حرفه ای شروع کردم، اقای کوهستانی و اقای نیک روش، سابقه طولانی‌ای در کار کودک داشتند و راهنمایی‌های زیادی در این زمینه به من کردند، البته که شناخت رسانه و تئاتر بسیار مهم است و کار کودک در راستای این موارد ارتقا می‌یابد همچنین باید عوامل نمایشی و نمایش را شناخت و تمام این مسائل کمک کننده امر هستند.

    مجری کودک شبکه پویا گفت: ارتباط با کودک از مسائل بسیار مهم است، ذهن کودک هنگامی که در حال شکل ‌گیری است، بیش‌ترین مطالب را به خاطر می‌سپارد، آموزش‌هایی که برای کودک اتفاق می‌افتد تفاوت بسیاری با دوران بزرگسالی دارد.

وی تأکید کرد: رویکرد اولیه این است که کودکان با لباس روحانیت دوست شوند و راحت باشند تا بدانند هرگاه مشکلی برایشان پیش آمد، می‌توانند به این لباس اعتماد کنند و با او صحبت کنند، اما رویکرد دوم بیان محتوا است.

حجت الاسلام مقدسیان درباره راحتی کودکان از اقشار مختلف در برنامه آفتاب گردان شبکه پویا گفت: دختربچه‌های زیر ۷ سال انقدر گاهی بام ن دوست می‌شدند که از سرگرمی‌های خود داخل خانه می‌گفتند و به راحتی مسائلی با من در میان می‌گذاشت که شاید از منظر برخی خوب نباشد، وقتی این راحتی ایجاد شد، پذیرش کودک هم برای آموزش بالاتر می‌رود.

مجری کودک شبکه پویا  یادآور شد: برخی روحانیون همکار ما رویکرد اولیه‌شان بیان محتوا است در صورتی که کاربا کودکریال با منبر متفاوت است، کسی که پای منبر می‌آید دنبال محتوا است و دنبال نمایش و اشعار نیست ولی کودک دنبال سرگرمی و بازی است نمی‌شود در وهله اول باید و نباید کرد.

وی اظهار کرد: باید محتوای مد نظر خود را با ابزار نمایش، قصه، بازی و شعر به کودک آموخت؛ روایات و قصه‌هایی که در خصوص پیامبر و امام علی (ع) آورده شده استریال اهمیت این موضوع را نشان می‌دهد.

حجت الاسلام مقدسیان با اشاره به یکی از این داستان‌ها گفت: مثلا هنگامی که پیامبر می‌خواستند به مسجد بروند و کودکان جلوی ایشان را گرفتند و گفتند باید با ما بازی کنید، این اتفاق در وقت نماز افتاد که مردم در مسجد منتظرهستند، اگر فرد نوعی باشد به بچه‌ها می‌گوید صبرکنید نماز بخوانیم اما پیامبر می‌گوید بچه‌ها من می‌شوم شتر شما، بیایید شتر بازی کنیم.

  مجری کودک شبکه پویا بیان داشت: وقتی یکی از یاران پیامبر می‌آید، می‌گوید مردم منتظر هستند پیامبر می‌گوید به خانه برو چند گردو بیاورد، به بچه‌ها می‌گویند بچه‌ها حاضرید گردوها را بگیرید و شتر را بفروشید، بازی را یک دفعه رها نمی‌کند و با یک بازی دیگر بچه‌ها را سرگرم می‌کند و می‌رود.

وی با بیان قصه کشتی امام حسن و امام حسین (ع) گفت: وقتی امام علی(ع) از امام حسین طرفداری می‌کند و او را تشویق می‌کند، پیامبر می‌گویند، خب حسن هم بچه است و من از او طرفداری می‌کنم، انسان وقتی به شخصیت و جایگاه والای پیامبر توجه کند و در رفتارهایشان با کودکان تامل نماید، متوجه عمق اهمیت این ماجرا می‌شود.

حجت السالام مقدسیان تصریح کرد: ما وقتی می‌خواهیم با بچه‌ها ارتباط بگیریم، نباید خود را در نظر بگیریم، باید همراه آن‌ها بچه شویم و لحن و برخودمان با همان حلاوت و شور و نشاط نوجوانان باشد، این قضیه در برخی‌ها کمرنگ است، خاطراتی که همه‌مان از دوران کودکی داریم، افرادی بودند که ما را همراهی می‌کردند، مادربزرگی که برایمان قصه می‌گفت و پدری که همراه ما بازی می‌کرد.

  مجری کودک شبکه پویا تأکید کرد: رفتار و حرکت بزرگان باید برای ما درس عبرت باشد و برای من نوعی باید شاخص و الگو باشد، من هم اگر بخواهم کار کنم باید مثل اهل بیت کار کنم و منیت خود را کنار بگذارم، در اغلب برنامه های کودک، من مهم نیستم و لباس ما مهم است.
وی توضیح داد: در حوزه ارتباط با کودک برخی‌ها از شاخص‌ها دور افتاده‌اند و گاها ارتباط با کودک را نیاموخته ایم، دربرنامه‌های متعددی وال خصوص جشنواره کودک و نوجوان امسال در اصفهان عکس العمل های بسیار خوبی را از کودکان و خانواده‌ها دریافت کردیم، تیپ‌های مختلف والدین که از لحاظ ظاهر سنخیتی با روحانیت نداشتند هم ارتباط خوبی با ما گرفتند، معتقدم لباس ما اعتبار خوبی دارد.

حجت الاسلام مقدسیان به عنوان پیشنهادی برای روحانیت در زمینه ارتباط با کودک اظهار داشت: برای موفقیت در این‌ کار باید تئاتر، نمایش و رسانه را یادبگیرید و اصول و قواعد آن را بدانید، مثلا برخی کار کودک را در حد حضور یک عروسکی کنار خود می دانند.

   مجری کودک شبکه پویا گفت: در این کار نماد شناسی اهمیت بسیاری دارد، مثلا هر عروسکی مثل عروسک حیوانات، نمی شود ازعموروحانی برای ورود به برنامه دعوت کند صرف حضور یک عروسک کنار مجری، کار کودک نمی‌شود، عروسک باید نوع خاصی باشد و فرد اجرا کننده هم اهمیت دارد، برای چه مخاطبی و چه محتوایی قرار تهیه می کند.

وی یادآور شد: بچه‌ها دوست دارند ببینند و از دیدن یاد بگیرند، یکی از اتفاقات خوب جشنواره امسال کودک ونوجوان امسال اصفهان، این بود که شهرداری اصفهان اکران فیلم‌ها را در مناطق مختلف خاصه  مناط قمحروم انجام داده‌ بودند و کامیون سیار کانون پرورش فکری در مناطق مختلف حضور می یافت، قبل از آن استیج برای بچه‌ها و بعد از آن اکران فیلم انجام می‌شد.

   حجت الاسلام مقدسیان در پایان افزود: این کاری که رقم خورد، باعث شده بود کودکانی که امکان حضور در سینما را ندارند، هم فیلم‌ها را ببیند و مخاطبان بیشتری متوجه هفته جشنواره کودک و نوجوان شوند، این فرهنگ آرام آرام نهادینه می‌شود تا شاید تلنگری در زندگی کودکی اتفاق بیفند، ای کاش کامیون‌های بیشتری بود و میشد مکان‌های بیشتری از اصفهان را پوشش داد.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها