امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 30347
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
چاپ این نوشته
Share
استاد اخلاق حوزه:

کارشناس دینی گفت: قرآن، شیطان را یکی از موانع برای سیر معنوی معرفی می کند و آن را به عنوان دشمنی مبین و آشکار می داند و در آیه ۳۶ سوره زخرف خداوند می فرمایند: غفلت عامل قرین شدن انسان با شیطان است.

به گزارش مباحث، حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا شجاعت صبح امروز در نشست اخلاقی با موضوع «روش استفاده از قرآن کریم در سیر معنوی » استاد که با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه خواهران اهل البیت(ع) ملک شهر برگزار شد، اظهار کرد:  قرآن، شیطان را یکی از موانع برای سیر معنوی معرفی می کند و آن را به عنوان دشمنی مبین و آشکار می داند.

وی با اشاره به اینکه در آیه ۳۶ سوره زخرف خداوند می فرماید: «کسی که از یاد خدای رحمن به کور دلی مبتلا شود، شیطانی را برای او همدم خواهیم کرد که این شیطان، انسان را از راه مستقیم باز می دارد و مصیبتی دیگر اینکه گمان می دارد در راه راست است.» گفت:  وقتی انسان نفهمد که در مسیر نیست و غفلت کند کارش بسیار مشکل می شود.

استاد حوزه ادامه داد: بر این اساس یعنی انسان هم راه را گم می کند و هم گمان می کند در راه صحیح است و این ضلالت پیوسته است تا از مسیر الهی خارج شود، این آیه غفلت را عامل قرین شدن با شیطان معرفی می کند.

وی افزود: آیه ۲۰۱ سوره اعراف می فرماید: «زمانی که از شیطان وسوسه ای برای تو اتفاق افتاد پس پناهنده شو به خدا که سمیع و علیم است» کسانی که اهل تقوا هستند زمانی که گروهی شیطان آنها را وسوسه می کند ذکر می گویند.

کارشناسدینی  تصریح کرد: پس اهل تقوا هم در معرض شیطان هستند اما به واسطه ذکر خود را نجات می دهند. بحث اینجاست که این ذکر چیست؟ مگر ما اهل نماز، ذکر،دعا و مناجات با خدا نیستیم؟! مسلماً هستیم پس چرا شیطان قرین ما است؟

استاد اخلاق حوزه ابراز کرد: غفلت عاملی است  که باعث شده استعداد لقاء خدا  از ما گرفته باشد، همه بیچارگی انسان یک کلمه است و آن غفلت است، خداوند انبیا را ارسال کرد تا غفلت و نسیان انسان را یادآور شوند.

وی اذعان کرد: دعای شریف کمیل «یا من اسمه دواء و ذکره شفاء»  اسم خدا را دوا معرفی می کند. اسم الله دواست، ما یک عمر دعا می خوانیم ولی هنوز دشمن قسم خورده ما را وسوسه به کار غلط می کند چرا؟ چون ما هنوز از مرتبه اسم الله به مرتبه ذکر الله سفر نکرده ایم.

حجت الاسلام شجاعت افزود: هدف از خواندن نمازی رسیدن به ذکر الله است و زمانی نماز سبب تنهی عن الفحشاء و المنکر می شود که نماز را به مرحله ذکر برسانیم.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها