امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 30300
تاریخ انتشار: ۸:۱۴ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۷/۰۱/۱۰
چاپ این نوشته
Share
به مناسبت ایام 13 رجب :

استاد حوزه گفت: محبت و مودت، قناعت و احترام متقابل جز شاخصه های سیره علوی در زندگی مشترک است، امروز جوانان مومن و شیعه باید به تاسی از سیره علوی زندگی های خود را بنا کنند.

حجت الاسلام حسن غزالی در گفت‌وگو با خبرنگار مباحث، پیرامون ایام ۱۳ رجب  وشاخصه های سبک زندگی علوی  گفت:یکی از بهترین بخش های سیره علوی زندگی زناشویی حضرت امیر(ع) و حضرت زهرا(س) است.

وی خاطرنشان کرد: مودت در لغت به معنی محبت قلبی است کما اینکه خداوند در آیه ۲۳ سوره شورا می فرمایند« ای پیامبر به امتت بگو من هیچ پاداشى از شما بر رسالت درخواست نمى ‏کنم جز دوست ‏داشتن اهل بیتم »و نفرمودند محبت بلکه گفتند مودت زیرا مودت محبت قلبی باعث تبعیت میشود.

این استاد حوزه تصریح کرد: در خانواده ها باید هم محبت و هم محبت قلبی باشد یعنی زن و شوهر با رفاقت با همدیگر ، از یکدیگر تبعیت داشته باشند و با همدیگر تفاهم داشته باشند که همین مورد را در سیره ی امیرامومنین حضرت علی(ع) می توان مشاهده کرد، کما اینکه روایات زیادی نیز مبنی بر اینکه حضرت زهرا(س) به مولا میفرمودند من کنیز تو هستم وجود دارد؛ در حالت کلی محبت و مودت بین این دو بزرگوار در معارف دینی ما همیشه زبانزد بوده است و باید زوج های ما از ان الگو برداری کنند.

حجت الاسلام و المسلمین غزالی پیرامون بحث قناعت در روابط خانوادگی بابیان اینکه به نظر بنده موضوع قناعت در خانواده خیلی مورد نیاز است بیان  کرد:  برای مثال آنقدر قناعت و مناعت طبع  در خانه ی امیرالمومنین وجود داشته است که حضرت زهرا (س) بعد از چند روز عدم وجود غذا در خانه این موضوع را حتی اظهارزبانی  نیز نمی کنند اما متاسفانه امروزه وجود توقعات بیجا باعث شده است که مرد خانواده به یک بیراهه برود که توقعات همسر خود را بجا بیاورد.

وی با بیان اینکه عدم وجود قناعت یکی دیگر از مشکلات جامعه ی امروز است، گفت: برای مثال مهریه ها و جهیزیه های سنگین یکی دیگر از معضلات و مشکلات موجود بر سر راه ازدواج جوانان امروزی است و این چشم و هم چشمی ها مانع ازدواج جوانان شده است.

این کارشناس علوم دینی در ادامه گفت: خداوند کریم در ایه ۹۶ سوره مریم میفرمایند« همانا آنان که به خدا ایمان آوردند و نیکوکار شدند خدای رحمان آنها را (در نظر خلق و حق) محبوب می‌گرداند» ان شالله که بتوانیم با ایمان حقیقی که همان ولایت امیر المومنین هست به آن مودتی که در این آیه به آن اشاره شده است برسیم.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها