امروز: یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
کد خبر: 30265
تاریخ انتشار: 11:24 ب.ظ - جمعه 2018/03/16
چاپ این نوشته
Share
مدیر گنجینه میراث اسلامی:

آیین افتتاح گنجینه میراث اسلامی به عنوان اولین موزه آثار اسلامی ایران و رونمایی از آثار ارزشمند اسلامی در خانه تاریخی مشیرالملک اصفهان برگزارشد.

به گزارش مباحث، آیین افتتاحیه گنجینه میراث اسلامی به عنوان اولین موزه آثار اسلامی ایران عصر امروز در خانه مشیرالملک اصفهان برگزارشد.

رئیس دپارتمان معماری گنجینه میراث اسلامی در این آیین با بیان اینکه ما در ابتدا برای نام این محل، به جای لفظ فرانسوی موزه از واژه گنجینه استفاده کردیم، اظهار کرد: این گنجینه شامل آثار خوش نویسی، خوش آوایی و معماری است.

حسین قسامی وی با اشاره به ویژگی های معماری ایران بعد از اسلام، عنوان کرد: هنر دینی ما به سمتی در حال حرکت است که برخی به دنبال این هستند که این هنر را هنر ایرانی بنامند و نام اسلامی را از آن حذف کنند.

بزرگ ترین شجره نامه خوشنویسان ایران در گنجینه میراث اسلامی قرار دارد

وی با بیان اینکه بزرگ ترین شجره نامه خوشنویسان ایران در این گنجینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: در این گنچینه یک کتابخانه هنری با هزار جلد کتاب هنری دایر شذه است.

مدیر گنجینه میراث اسلامی با اشاره به دیگر بخش های این گنجینه عنوان کرد: کلیه آثار مروبط به معماری و بررسی شاخصه های معماری اسلامی در تالارهای این مجموعه موجود است.

حجت الاسلام سید محمد فقیه امامی در ادامه این جلسه با اشاره به ویژگی های خانه مشیرالملک، اظهار کرد: این بنا یکی از بی نظیرترین منازلی است که در اصفهان و ایران وجود دارد که به خوبی حفظ شده است.

مدیر گنجینه میراث اسلامی با بیان اینکه قدمت این خانه به پیش از دوره مشیرالدوله برمی گردد، عنوان کرد: اجداد مشیرالدوله اصالتا اهل شیراز هستند.

در دوران قاجاریه به خانه ها و آثار ایرانی ظلم شد

وی با بیان اینکه در دوران قاجاریه به خانه ها و آثار ایرانی ظلم شد، عنوان کرد: برخی از آثار نیز در دوره های قاجار نیز به فروش رفت که هتل عباسی نمونه این آثار بوده است.

فقیه امامی ادامه داد: ظل السلطان پسر ناصرالدین شاه بالغ بر ۵۰ بنای باقی مانده از دوران قبل را در اصفهان تخریب کرده که نمونه این ظلم ها است.

مدیر گنجینه میراث اسلامی با بیان اینکه ضلع غربی این بنا به پروژه ها و تحقیق های دینی اختصاص پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: ضلع شرقی این بنا به عنوان یک سالن آمفی تئاتر برای اهداف دینی استفاده شده و درس خارج علمای قم در این ضلع پخش می شود.

وی با بیان اینکه ضلع شمالی این بنا یک بنای باشکوه در معماری است، خاطرنشان کرد: تنها سه بنای نه دری در سطح کشور باقی مانده است که این خانه سالم ترین این بناهای نه دری است.

فقیه امامی با بیان اینکه ضلع شمالی این خانه از یک حوضخانه تشکیل شده و بزرگ ترین بادگیر بناهای اسلامی را بر روی خود دارد، عنوان کرد: ترکیب زیبایی از آینه و گچ در این حوضخانه به کار رفته است که دلبری می کند و این جا را به عنوان نگارخانه آثار اسلامی استفاده کردیم.

مدیر گنجینه میراث اسلامی با بیان اینکه آثار اسلامی ما در زمینه عرضه با مشکل مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: مکانی که به هنرمند بتواند اثر اسلامی خود را عرضه کند در سطح کشور وجود ندارد و در برخی از بخش ها کم کاری شده است.

وی ادامه داد: ما سعی کردیم در بخش نگارخانه به این ظرفیت بپردازیم و از این زمینه حمایت کنیم.

شاه نشین بنای مشیرالملک تبدیل به موزه شده است

فقیه امامی با بیان اینکه شاه نشین این بنا به بخش موزه اختصاص پیدا کرده است، عنوان کرد: بزرگ ترین مجموعه دار آثار اسلامی یک یهودی اصفهان الاصل با ۴۰ هزار اثر است.

بهترین موزه های اسلامی دنیا را مسیحیان و غیرمسلمانان اداره می کنند

مدیر گنجینه میراث اسلامی با بیان اینکه بهترین موزه های اسلامی دنیا را مسیحیان و غیرمسلمانان دارند، عنوان کرد: بهترین موزه اسلامی دنیا در آلمان مشغول به فعالیت است که آثار متعددی را در خود جای داده است.

وی تصریح کرد: موزه هایی هم که در کشورهای اسلامی وجود دارد، مانند موزه استانبول، مالزی و قطر زیر نظر وهابیت خبیث فعالیت می کند.

فقیه امامی با بیان اینکه نیم نگاهی به بحث گردشگری در این بنا داریم، اظهار کرد: بنا بر اطلاعات مجله میراث فرهنگی اگر ۳۲ میلیون گردشگر به کشور وارد شود، می توانیم درب چاه های نقت خود را ببندیم، اما متاسفانه برخلاف کشورهای همسایه از این زمینه استفاده نکرده ایم.

نگهداری از ۴۰۰ اثر فاخر در این گنجینه

مدیر گنجینه میراث اسلامی با بیان اینکه آثار به دو دسته فاخر و غیر فاخر تبدیل می شوند، اظهار کرد: آثار فاخر ادر این موزه ۴۰۰ اثر است که سعی می کنیم این تعداد را به یک هزار و دویست اثر برسانیم.

وی با بیان اینکه اگر این موزه را در یکی از کشورهای غربی ایجاد می کردیم، میلیاردها دلار هزینه نیاز بود، عنوان کرد: این آثار را در کشورمان می توان با مبلغ بسیار کم تری تهیه کرد که باید از این فرصت استفاده کرد.

خانه مشیرالملک در آثار ملی به ثبت رسیده است

فقیه امامی خاطرنشان کرد: این بنا در سال ۸۹ در آثار ملی به ثبت رسیده است و شماره ثبت دارد.

مدیر گنجینه میراث اسلامی با بیان اینکه از ابتدای شروع پروژه ایجاد این گنجینه تاکنون سه مدیرکل میراث فرهنگی تغییر کرده اند، اذعان کرد: متاسفانه هیچ کدام از مدیران تاکنون از این بنا بازدید نکرده اند

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها