امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 30141
تاریخ انتشار: ۱:۴۱ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۴
چاپ این نوشته
Share
شهرداراصفهان:

شهردار اصفهان تقویت نقش اجتماعی وکلا و حقوقدانان را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: باید حضور خود را در جامعه بیشتر تقویت کرده و به فعالان اجتماعی تبدیل شویم. اینکه در گوشه ای نشسته و در اداره جامعه نقشی برای خود قائل نباشیم درست نیست. در طول سال های گذشته چند حقوقدان از اصفهان وارد مجلس یا شورا شده اند.

 

به گزارش مباحث، قدرت الله نوروزی در بیست و چهارمین نشست از سلسله نشست های اصفهان فردا که با حضور جمعی از وکلا و حقوقدانان تشکیل شد، با بیان این که از ابتدای ورود به شهرداری، ارتباط با نخبگان صنوف و گروه های مختلف را با هدف اخذ دیدگاه های آنان و تجمیع نظرات آغاز کردم بیان داشت: معتقدم تجمیع نظرات این گروه ها منجر به شنیدن صدای تمام شهروندان می شود.

وی با اشاره به این که نظم عمومی، عدالت، آزادی و ارزش های انسانی مهم ترین اصولی است که با موضوع وکالت و حقوق در ارتباط است، تصریح کرد: وکلا، مورد وثوق و امانت دار مردم هستند و شرافت خود را در گرو احقاق حقوق مردم قرار می دهند.

شهرداراصفهان افزود:  اگر به واسطه اشتباهات تعداد کمی، اسباب بی اعتمادی میان مردم و وکلا ایجاد می شود، باید آن را آسیب شناسی کرد. چراکه بخشی از این بی اعتمادی به رفتار وکلا و بخشی از آن به عدم شناخت مردم از این قشر بر می گردد. باید دید آیا این موضوعات به این دلیل است که ما حقوقدانان تنها سر در مسایل خشک حقوقی فرو برده و موفق نشده ایم مسایل حقوقی را با مسایل اجتماعی پیوند دهیم؟

نوروزی اضافه کرد: باید در ارزیابی های صورت گرفته از مردم به جایی برسیم که وکلا در صدر افکار عمومی قرار بگیرند، در صورت عدم وجود چنین نظری باید برای آن چاره ای اندیشیده شود. ما می توانیم با رفتار، کردار، گفتار و تعامل با دیگر بخش ها فضای جامعه را به فضایی تبدیل کنیم که با شنیدن اسم وکیل یا حقوقدان، گرایش ها به این سمت جلب شود.

وی با بیان این که در برخی کشورهای پیشرفته نه تنها تمام مسایل خصوصی و عمومی مردم بلکه اداره کشور، شهرها و شهرداری ها نیز در اختیار وکلا و حقوقدانان قرار دارد، بیان داشت: باید این پرسش مطرح شود که چرا در کمیسیون های ماده صد با وجود بیش از صدها پرونده وکلا نمی توانند حضور داشته باشند. مگر کمیسیون ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات ها اهمیت کمی دارد، پرونده های میلیاردی و تصمیم گیری های غلط که سبب وارد شدن خسارت های بسیاری به مردم می شود توسط چه کسانی رسیدگی می شود؟ این ها مواردی است که باید برای آن چاره ای اندیشید.

نوروزی تقویت نقش اجتماعی وکلا و حقوقدانان را مورد تأکید قرار داد و اضافه کرد: باید حضور خود را در جامعه بیشتر تقویت کرده و به فعالان اجتماعی تبدیل شویم. اینکه در گوشه ای نشسته و در اداره جامعه نقشی برای خود قائل نباشیم درست نیست. در طول سال های گذشته چند حقوقدان از اصفهان وارد مجلس یا شورا شده اند.

وی با اشاره به وجود بیش از ۴ هزار حقوقدان در استان، تأکید کرد: چند نفر از وکلا تز کارشناسی ارشد یا دکترای خود را بر مبنای بازکردن گره های کور جامعه، حل مسایل اجتماعی و یا نظم عمومی قرار داده اند؟ ما زمانی می توانیم وکلای موفقی بوده و در اداره امور جامعه و حاکمیت، تأثیرگذار باشیم که دغدغه اجتماعی داشته باشیم. این در حالی است که به جرأت می گویم تعداد وکلایی که دغدغه مسایل اجتماعی دارند، انگشت شمار است.

وی استفاده از فرصت کانون وکلا و توان ۴ هزار وکیل در استان را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: از دل این ظرفیت ها باید معجزه بیرون بیاید.

شهردار اصفهان، ادامه داد: حضور آقای مزروعی به عنوان یک حقوقدان در شورای شهر گام بسیار مهمی بود اما باید پرسید تاکنون چند لایحه در زمینه حقوق شهروندی که دغدغه همه حقوقدانان است تهیه شده و در شورا به آقای مزروعی تحویل شده است. ما نباید خود را به پرونده هایی محدود کنیم که تنها دو طرف دارد؛ ما وکیل ملت نیز هستیم و باید از حق آنها نیز دفاع کنیم.

وی لزوم ارتقای دانش حقوقی مردم را مورد تأکید قرار داد و گفت: در رسانه ها باید سراغ حقوق شهروندی رفته و بدانیم این حقوق دامنه وسیعی دارد. به طور مثال ساخت یک ساختمان بیش از ۱۰۰ حق شهروندی را شامل می شود که بسیاری از مردم از آن اطلاعی ندارند.

نوروزی خاطر نشان ساخت: باید مسایل حقوقی را با مسایل اجتماعی پیوند دهیم و مردم را از حقوق خود مطلع سازیم.

 

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها