امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 30107
تاریخ انتشار: ۱:۴۰ ب.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۳
چاپ این نوشته
Share
عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع)‏ قم:

حجت الاسلام الویری با اشاره به ضعف بینش تمدنی به عنوان مهمترین معضل کنونی در حیطه تمدن اندیشی، تصریح کرد: جزئی نگری و توجه به سطوح خرد پدیده ها در حیطه های مختلف بسیار مضر است و در مسائل سیاسی و فرهنگ اسلامی سطح ارزش ها را تنزل می دهد

به گزارش مباحث، حجت الاسلام والمسلمین محسن الویری، پیش از ظهر امروز در نشست تمدن اندیشی در حوزه های علمیه که به میزبانی مدرسه علمیه حضرت ولی عصر(عج) برگزار شد، اظهار کرد:

وی تمدن اندیشی را یکی از خواسته های دین معرفی کرد و گفت: شناخت قله و هدف های بزرگ می تواند ما را به مسیر صحیح هدیت کند، در غیر این صورت به گمراهی می رویم، بنابراین داشتن افق دید کلان می تواند قدرت حل مسأله را بالا ببرد و چاره اندیشی ها را پخته تر کند.

مدیر گروه تاریخ و تمدن دانشگاه باقرالعلوم(ع)‏  با اشاره به ضعف بینش تمدنی به عنوان مهمترین معضل کنونی در حیطه تمدن اندیشی، تصریح کرد: جزئی نگری و توجه به سطوح خرد پدیده ها در حیطه های مختلف بسیار مضر است و در مسائل سیاسی و فرهنگ اسلامی سطح ارزش ها را تنزل می دهد.

وی افزود: کلان نگری موضوعی است که باید عمومیت پیدا کند و پیامبر اسلام(ص) با استفاده از همین شیوه و نقش همه مردم در تحولات اجتماعی، جامعه آن روز عربستان را به آن شکوه و عظمت جامعه اسلامی رساند، برای به ثمر رسیدن تلاش ها، لازم است تا آحاد مردم متوجه اهداف اصلی و کلان حکومت باشند، در غیر این صورت ممکن است مردم عادی حاصل سال ها تلاش و زحمت را در یک شب به باد دهند.

حجت الاسلام الویری ابراز کرد: نگاه تمدنی لازمه تمدن اندیشی و کلان نگری ‏لازمه نگاه تمدنی است، همچنین لازم است تا نگاه کلان به مسائل تنها به مسئولان و نخبگان محدود نشود و همه آحاد جامعه را در بر بگیرد، بنابراین باید بکوشیم تا همه مردم کلان نگر شوند و از سطحی نگری و جزئی اندیشی دور شوند و اینگونه قدرت حل مسأله را بالا ببریم.

این استاد دانشگاه، منظور از بینش را نحوه نگریستن و دیدن به همه پدیده‌ها و امور فردی و اجتماعی از افق تمدنی بیان کرد و گفت: مراد این است که انسان به درجه‌ای برسد که همه امور را از منظر تمدن بنگرد، یعنی تمام مسائل خرد و کلان را در بالاترین سطح ببیند.

حجت‌الاسلام الویری تصریح کرد: بالاترین سطح نگاه به مسائل اجتماعی، نگاه تمدنی است که حتی فراتر از نگاه جهانی مطرح می‌شود. اگر این نگاه ایجاد شود برکاتی خواهد داشت و اگر شکل نگیرد، آسیب‌هایی ایجاد خواهد کرد.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها