امروز: پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 29954
تاریخ انتشار: ۱:۳۸ ب.ظ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲
چاپ این نوشته
Share
یت الله ناصری تبیین کرد:

استاد حوزه گفت: در ادعیه و روایات در مورد امام زمان (عج) دارد که «و لدیه موجود آثار الانبیاء» یا «المنتهی الیه مواریث الأنبیاء»، یعنی ارث تمام انبیا به حضرت بقیه الله (عج) رسیده است، ایشان وارث اسم اعظم نزد تمام انبیا، وارث علومشان، وارث صفات حمیده آنها و وارث معجزات، کتابهاو صحف آنها می‌باشند

به گزارش مباحث، آیت الله محمد علی ناصری پیش از ظهر امروز در جمع اقشار مردم اظهار کرد: اینکه می‌گوییم امام زمان علیه السلام وارث انبیاست، به چه معناست؟ آن حضرت چه چیز را از انبیا ارث برده است

وی بیان کرد: در روایات آمده است که برخی از انبیا یک حرف، برخی دیگر دو حرف، بعضی دوازده حرف و برخی از آنان ۲۵ حرف از اسم اعظم را داشته‌اند و هفتاد اسم اعظم نزد نبی اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است.

استاد اخلاق اذعان کرد: در ذیل آیه «و کل شیء احصیناه فی امام مبین»، روایاتی راجع به اسم اعظم و امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شده است، آنچه باید گفته شود، این است که اسم اعظم همه انبیا و اولیا و مقربان، در نزد امام زمان است و او همه آنها را به ارث برده است.

وی افزود: علاوه بر اینها، آن حضرت میراث‌دار علوم همه پیامبران نیز هست، اعم از علوم تشریعی و تکوینی، بنابراین علوم در جمیع ابعاد به امام زمان علیه السلام منتقل شده است. بر این اساس وقتی آن حضرت ظاهر می‌شود، بر خانه خدا تکیه می‌دهد و نام یک‌یک پیامبران را می‌برد و می‌فرماید: هرکس می‌خواهد آنان را ببیند، مرا ببیند.

آیت الله ناصری خاطرنشان کرد: از طرف دیگر، تمام معجزه‌های انبیا و اولیا نزد حضرت بقیه الله است و لذا سید حسنی هنگامی که با سپاه خود از ایران حرکت می‌کند و در نجف محضر حضرت مشرف می‌شوند، از آن حضرت معجزات حضرت آدم و حضرت موسی و سایر پیامبران را طلب می‌کند و آن حضرت هم در همان جلسه عنایت می‌کند، البته این مهم نیست و مقام ولایت بالاتر از همه اینهاست.

وی توضیح داد: در ادعیه و روایات در مورد امام زمان علیه السلام دارد که «و لدیه موجود آثار الانبیاء» یا «المنتهی الیه مواریث الأنبیاء»؛ یعنی ارث تمام انبیا به حضرت بقیه الله علیه السلام رسیده است، پس ایشان وارث اسم اعظم نزد تمام انبیا، وارث علومشان، وارث صفات حمیده آنها و وارث معجزاتشان می‌باشند، کتاب هر پیغمبری الآن محضر حضرت بقیه الله الاعظم علیه السلام است. پیغمبرهایی هم که کتاب نداشتند، صحف داشتند که الآن آن صحف نزد حضرت است.

استاد حوزه ابراز کرد: شایسته است که انسان همیشه در همه حالات و در همه اوقات فکر و ذکرش حضرت باشد؛ چون او ولی الله، نماینده حضرت حق، روح عالم وجود و ذخیره الهی است، چه تعبیر عجیبی در زیارت ایشان به کار رفته است، در زیارت می‌خوانیم «السلام علی وارث الانبیا و خاتم الاوصیاء و حجته علی عباده المنتهی الیه مواریث الأنبیاء و لدیه موجود آثار الاصفیاء» امام زمان وارث تمام انبیا و حجت حق بر بنده‌هایش است و ارث تمام انبیا، به امام زمان می‌رسد، آثار اصفیاء هم نزد حضرت بقیه‌ الله است.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها