امروز: جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 29722
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۳
چاپ این نوشته
Share
آیت  الله ناصری:

استاد اخلاق حوزه گفت:براساس سیره اهل بیت و آیات قران، اول، تزکیه قرار دارد و بعد تعلیم و تعلم، اگر اول، تعلیم و تعلم شد، دیگر تزکیه فایده ندارد، اگر می بینید بعضی از محصلین انحرافاتی دارند، مربوط به این است که تزکیه نشده‌اند

به گزارش مباحث،  آیت الله محمد علی ناصری پیش از ظهر امروز در  جمع اقشار مردم اظهار کرد: قرآن می فرماید « وَ یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَه»، بنابراین تعلیم و تعلم در مرتبه دوم قرار گرفته است.

وی بیان کرد: اول، تزکیه قرار دارد و بعد تعلیم و تعلم، اگر اول، تعلیم و تعلم شد، دیگر تزکیه فایده ندارد، اگر می بینید بعضی از محصلین انحرافاتی دارند، مربوط به این است که تزکیه نشده‌اند.

آیت الله ناصری تصریح کرد: خدا به پیغمبر می گوید: «یزکیهم و یعلمهم»، اول خودش را پاک بکند، صفات رذیله را از وجودش بیرون بریزد، بعد برای درس خواندن اقدام کند و مراتب علمی را طی کند، بعضی ها تزکیه نکرده، چهار کلمه یاد می گیرند؛ سپس مایه گمراهی دیگران می شوند.

وی افزود: همه ما روح انسانی در وجود خود داریم و روح بعضی ها مثل من، یک مقداری ضعیف تر و شما روحتان قوی تر است، به هر حال، این روح در وجود ما هست؛ لکن مریض است و مرض او را هم می شود معالجه کرد.

استاد اخلاق خاطرنشان کرد: خداوند فرموده است، «یا عباد الله أنتم کالمریض و الله رب العالمین کالطبیب فصلاح المریض فیما یعلمه الطبیب و …ای بندگان خدا، شما مانند مرض هستید و خداوند هستی مانند طبیب و صلاح مریض در آنچیزی است که طبیب دستور می دهد نه در آنچه که مریض میل دارد و درخواست می کند.

 

وی اذعان کرد: شما همه مریض هستید و من هم طبیب هستم، خدا دکتر است، بنابراین اگر می خواهید روح شما پاک و منزه بشود، این عمل را انجام بده، بین خود و خدای خودت یک توبه از اعمال گذشته بکن.

آیت الله ناصری با بیان اینکه  به جان امام زمان قسم! راه آن، همین است، راه دیگری به نظر من نمی رسد. اگر هم باشد، من خبر ندارم. یک توبه از اعمال گذشته بکنید، یک تصمیم بگیریم که دیگر از این غلط‌ها  و اشتباهات نمی کنیم، دیگر گناه نمی کنیم.

وی افزود: امام زمان(عج) محیط به ما است، در روایات متعددی است که منظومه شمسی برای امام به منزله فندقی است  که در دست  کسی باشد، همین طور  که من  به یک فندق در کف دستم محیط هستم و تسلط دارم ، امام زمان (عج) هم به عالم هستی محیط هستند.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها