امروز: پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 29500
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۳ ق.ظ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۸
چاپ این نوشته
Share
مدیر مدرسه دارالحکمه اصفهان:

عضو شورای آموزش حوزه علمیه اصفهان با اشاره به ضرورت تدوین متون مورد نیاز حوزه علمیه گفت: حوزه علمیه، متناسب با نیازهای امروز جامعه، به روز شود تا بتواند پاسخگوی نیازهای امروز جامعه باشد.

حجت الاسلام محمود نم نبات در گفت‌و‌گو با خبرنگارمباحث، با اشاره به ضرورت تدوین متون مورد نیاز حوزه علمیه گفت: حوزه علمیه، متناسب با نیازهای امروز جامعه، به روز شود تا بتواند پاسخگوی نیازهای امروز جامعه باشد.

وی با تأکید بر ایجاد تحول در نظام آموزشی حوزه علمیه افزود: حوزه علمیه باید متحول شود به این معنا که به روز شود و بداند نیازهای جامعه در سطح کشور و بین الملل چیست؛ حوزه علمیه باید با بهره گیری از متون قوی و قدر، مجهز به ابزار روز باشد.

عضو شورای آموزش حوزه علمیه اصفهان با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب مبنی بر ایجاد تحول در دروس حوزه علمیه عنوان کرد: ایشان فرموده اند که بروید متون را به روز کنید و از مغلق گویی هایی پرهیز شود؛ بنابراین محتوا و مطلب همان محتوا و مطالب قبلی و اصلی است اما قالب به گونه ای باشد که یم طلبه وقت خود را صرف فهمیدن مطلب کند نه اینکه بخواهد منظور نویسنده را دریابد.

وی با اشاره به کارآمدی متون آموزشی کنونی در حوزه علمیه تصریح کرد: هر طلبه ای که بخواهند در رشته تفسیر، تبلیغ و یا سایر رشته‌ها تخصص داشته باشد باید کتاب‌هایی همچون رسائل و مکاسب را بخواند چراکه این کتاب‌ها روش استدلال و نقد را آموزش می‌دهدو

حجت‌الاسلام نم نبات، جایگزینی کتب جدید را نیازمند زمان دانست و خاطرنشان کرد: باید مطالب کتاب‌هایی همون رسائل و مکاسب دسته بندی شده و نظم پیدا کند و منظور نویسنده در آن مشخص شود، البته کتاب‌های جدید در قم در حال تدوین است اما این کار نیازمند پژوهش و دقت است و اساتید باید بر روی آن نظر داده و نقد شود و پس از آن، جایگزین کتاب‌های موجود شود.

وی گفت: کتاب‌هایی که قرار است به جای کتب قبلی جایگزین شوند باید هم‌وزن و هم ردیف کتب قبلی باشند و سطح علمی خوبی داشته باشند و تا کنون کتاب‌هایی با محتوای بسیار خوب جایگزین کتب قبلی شده است.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها