امروز: یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
کد خبر: 29301
تاریخ انتشار: ۴:۱۱ ب.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲
چاپ این نوشته
Share
نماینده ولی فقیه در استان اصفهان دردیدار با مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه:

مدیر حوزه علمیه اصفهان گفت: یکی از اشتباهات ما این است که سعی در تربیت مبلغین زبان دان فارسی زبان برای کشورهای مقصدی در جهان هستمی، درحالی که معتقدم باید تربیت مبلغ زبان دان آشنا به ارزش ها و فرهنگ بومی کشورهای مقصد مدنظر قرار گیرد که راهی جز شناسایی و تربیت افرادی از کشورهای خارجی و اموزش مبانی اسلامی و دینی نداریم.

به گزارش مباحث، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد پیش از ظهر امروز دردیدار با حجت الاسلام سیدمفید حسینی کوهساری مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه و هیئت همراه از قم، اظهار کرد: حق این است  که که هر از گاهی مسئولین از قم به اصفهان و استان های دیگر کشور بیایند و از نزدیک با اقدامات و فعالیت های حوزه های علمیه و طلاب آشنا شوند.

وی با اشاره به بحث تبلیغ در عرصه بین الملل و جود برخیاز کاستی ها بیان کرد: معنقدم هستم  که حوزه علمیه قم در زمینه ارتباط بین المللی ضعیف عمل کرده است، چرا  که بهتر است به جای آموزش دادن زبان های مختلف به طلاب فارسی زبان و اعزام آنان برای تبلیغ به کشورهای هدف، از طلابی استفاده شود که زبان دان و متعلق به همان کشوهرای مقصد هستند.

امام جمعه اصفهان گفت: دولت نیز همین اشتباه را انجام می دهد و افرادی را به عنوان سفیر، بازاریاب و یا رابط فرهنگی به کشورهای مختلف اعزام می کند که به خوبی با زبان، فرهنگ و آداب و رسوم آن کشورها آشنا نیستند؛ بنابراین لازم است مرکزی برای جذب افراد با استعداد و مسلط به زبان راه اندازی شود و با آموزش قرآن، نهج البلاغه، مبانی تبلیغ و سایر علوم لازم، به تربیت آنان بپردازند البته لازم نیست این طلاب حتماً با لباس طلبگی به تبلیغ مشغول شوند بلکه می توانند از شیوه های مؤثر و متناسب با هر کشور و یا منطقه استفاده کنند.

وی افزود: مبانی تبلیغ چون آیات  و روایات کاربردی، تاریخ اسلام، احادیث  را باید به آن فرد در کوتاهترین زمان ممکن آموزش داد، امروز وهابیت متاسفانه در چهار سال یک مبلغ ئهابی علیه اسلام تربیت میکنند و به او امکانات سخت افزاری چون محراب و منب رو مسجد می دهند.

مدیر حوزه علمیه اصفهان عنوان کرد: یکی از اشتباهات ما این است  که سعی در تربیت مبلغین زبان دان فارسی زبان برای کشورهای مقصدی در جهان هستمی، درحالی که معتقدم باید تربیت مبلغ زبان دان  آشنا به ارزش ها و فرهنگ بومی کشورهای مقصد  مدنظر قرار گیرد که راهی جز شناسایی و تربیت افرادی از کشورهای خارجی و اموزش مبانی اسلامی و دینی نداریم.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه ایجاد جامعه المصطفی العالمیه در ایران و کشورهای جهانی بسیار کار عظیمی و پرسودی است که باید تقویت و توسعه یابد.

عضو خبرگان رهبری در ادامه اشاره ای به بحث خبر و خبرگزاری و امر رسانه کرد و ابراز کرد: معتقدم درامر خبر رسانی و اطلاع رسانی،  خبرگزاری ها و خاصه خبرگزاری حوزه  بایدبازتاب  و منعکس کننده اخبار مفید برای جامعه  وطلاب باشند، انتشا هر خبری سودمند نیست

وی اذعان کرد: متون خبرها باید موجب رشد فکری و علمیت امسان ها و خاصه طلاب شود، همچنین باید توجه داشت در کار خبری موجب اسراف منابع نشویم، خبر باید در زمان انتشار دقیق، به موقع و دارای بارمحتوایی باشد.

امام جمعه اصفهان یادآور شد: در امر روزنامه نگاری باید تیتر ساخت، امروزه حوصله و صبر افراد به اندازه ای نیست  که یک صفحه کامل روزنامه را بدون هیچ جذابیت دنبال کنند، ما نیازمند تیتر سازی و استفاده از میان تیترهایی در محتواهاو مطالب هستیم.

وی عنوان کرد: علی رغم اینکه حوزه علمیه اصفهان از لحاظ چارت سازمانی کشور، استقلال دارد، ولی این استقلال ما به معنای عدم استفاده از برنامه های خوب حوزه علمیه قم نیست، ما فرزندان قم  این مرکز نشر اهل بیت هستم.

عضو خبرگان رهبری تاکید کرد: برنامه‌های حوزه علمیه قم را پس از بومی سازی اجرا می کند، همچنین اجرای برنامه های نوین در دستور کار است برای مثال قرار است به زودی طلابی که سال نخست تحصیل خود را سپری می کنند، تنها دروس صرف، عقاید و احکام را یاد می گیرند.

وی با اشاره به اجرای طرح ادیب در حوزه علمیه اصفهان افزود: طلابی که قصد دارند عمامه گذاری کنند، یک ماه قبل از عید غدیرخم، ثبت نام کرده و در دوره یک ماهه آموزشی شرکت می کنند تا برای حضور و ارتباط با جامعه آماده باشند؛ امسال ۳۰۰ طلبه در مراسم خاصی و با حضور آیت الله العظمی مظاهری(دام عزه) به صورت همزمان عمامه گذاری شده اند.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها