امروز: پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 28879
تاریخ انتشار: ۹:۲۱ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۴
چاپ این نوشته
Share
آیت الله ناصری:

استاد برجسته اخلاق  گفت: اگر می خواهی خدا اشتباهات تو را عفو بکند، اشتباهاتی را که بنده های خدا با تو کرده‌اند، عفو بکن، وقتی که می گویی «بخشیدم» یک انقلابی در وجود تو پیدا می شود و حجاب‌های ظلمانی تو عقب می رود و سنخیتی با امام زمان (عج) پیدا می کنید.

 

به ‘گزارش مباحث، آیت الله محمد علی ناصری صبح امروز در جمع طلاب و در راستای سلسله مباحث اخلاقی خود اظهار کرد: مرحوم خواجه نصیر طوسی از بزرگان و علمای شیعه است، روزی یک نفر نامه‌ای برای او نوشته و در نامه خطاب کرده بود، «ای سگ!».

وی ادامه داد: نامه که به دست ایشان می‌رسد، ایشان در جواب می نویسند: «ظاهراً شما اشتباه کرده‌اید، سگ، بدنش پر از مو است؛ اما من بدنم پر مو نیست، سگ با دست و پا راه می رود و من روی دو پا راه می روم، سگ با دهان خود غذا را بر می‌دارد و می‌خورد؛ ولی من با دست‌هایم غذا را بر می دارم و می خورم» و شروع کرده بود اوصاف سگ را با خودش مقایسه کردن و بیان اینکه من این طور نیستم.

استاد برجسته اخلاق تصریح کرد: اگر چنین نامه‌ای برای من بیاید، من تا زنده هستم می خواهم دنبال او بدوم تا از فرد نویسنده نامه  انتقام بگیرم.

وی افزود: پیغمبر (ص) می فرمایند« بهترین مردم، کسی است که دیر به غضب می آید و زود غضبش برطرف می شود و بدترین مردم کسی است که زود غضب می کند و غبضش دیر بر طرف می شود»

آیت الله ناصری با بیان اینکه اگر بنا شد اشتباهات یک دیگر را عفو نکنیم، خدا اشتباهات ما را عفو نمی‌کند گفت: من در پیشگاه خدا چقدر اشتباه کرده‌ام؟ میلیاردها مورد اشتباه کرده‌ام .

وی اضافه کرد: اگر بنا باشد ظلم دیگر بنده های خدا را در حق خودم عفو نکنم، خدا می گوید« تو که بنده های من را عفو نکردی، من هم اشتباهات تو را عفو نمی کنم، اگر می خواهی خدا اشتباهات تو را عفو بکند، اشتباهاتی را که بنده های خدا با تو کرده‌اند، عفو بکن .

استاد اخلاق حوزه علمیه یادآور شد: وقتی که می گویی «بخشیدم» یک انقلابی در وجود تو پیدا می شود و حجاب‌های ظلمانی تو عقب می رود، منور می شوی، سنخیتی با امام زمان (عج) پیدا می کنی و مورد عنایات امام زمان(عج) قرار می گیرید.

وی با تاکید براینکه این منش و روش  به نفع خود است، عنوان کرد: اگر کینه را ده سال، بیست سال، پنجاه سال، در دل نگه بدارید، چه می شود؟ او که کوتاه نمی آید؛ پس تو کوتاه بیا؛ بگو: تو را عفو کردم، تو را بخشیدم.

آیت الله ناصری با اشاره به حدیثی از حضرت سجاد (ع) در معنا و مفهوم عفو خاطرنشان کرد: عفو، این است که اگر کسی آمد در گوش راست تو به تو فحش داد و بعد رویش را آن طرف کرد و طرف چپ تو آمد و معذرت خواست، از او قبول کنی.

وی در پایان ابراز کرد: یعنی اگر کسی به شما ظلمی کرد و بعد از آن، عذر خواهی کرد، فوراً از او بپذیر، اگر در این گوش، بدگویی و فحاشی کرد و در گوش دیگر آمد و معذرت خواهی کرد، من وظیفه ام این است که قبول بکنم و او را عفو بکنم، رضایت خدا در این است، مشی اهل بیت (ع)  این گونه بوده است؛ من هم سزاوار است که اینگونه باشم.

انتهای پیام/

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها