امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 28625
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ ب.ظ - سه شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۱
چاپ این نوشته
Share

کارشناس دینی گفت: فاصله گرفتن ادیان الهی از معارفشان محصول تفکر منحط غرب است، در مفاهیم غربی، مفهومی به نام گناه وجود نداشته و فقط بد و خوب وجود دارد.

به گزارش مباحث،حجت الاسلام غلامعلی مکارم، صبح روز عاشورا، در حسینیه ثارالله اصفهان به تببین معارف اهل بیت و پیرامون گناه و آثار آن بر زندگی دنیوی و اخروی اظهار کرد: گناه از منظر اسلام و قرآن چیست، فاصله گرفتن ادیان الهی از معارفشان محصول تفکر منحط غرب است، در مفاهیم غربی، مفهومی به نام گناه وجود ندارد، فقط بد و خوب وجود دارد.

استاد حوزه علمیه تصریح کرد: در روانشناسی گاهی سعی شده انسان احساس گناه را در وجودش تقلیل دهد ولی گناه معنایی متفاوت در مفاهیم قرآنی دارد، در جامعه شناسی، نابهنجاری ها و جرم ها بررسی می شود و اسم گناه را هم عوض می کنند.

وی با بیان اینکه با نگاه قرآن به گناه فاصله زیادی گرفته‌ایم، گفت: اینکه انسان‌ها متوجه شوند عملشان گناه است و اظهار توبه و نیایش کنند، کم است. و وقتی انسان کمتر به سمت خد باز گردد، توقع رفتن جامعه به سمت رشد و تعالی نیز کمتر می شود.

وی ادامه سخنان اذعان کردند: چرا نماز من، من را از گناه (نه بدی) دور نمی‌کند؟ چرا عزاداری‌ها، ما را خیلی از گناه دور نمی‌کند؟ بزرگترین سِر عبادات، دور کردن انسان از گناهان است، عزاداری عبادت شمرده شده است و بدانیم از دردهای ما گم شدن سر عبادات است.

حجت الاسلام مکارم خاطرنشان کرد: باید خود را در مورد ارزیابی قرار دهیم که چقدر به سِر عبادات رسیده‌ایم، گاهی یک بی‌توجهی برای بزرگان اتفاق می‌افتاده، می‌نشستند متفکرانه و عارفانه به درگاه خدا اشک می‌ریختند.

وی افزود: سید الشهدا (ع) که در مقام «عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ» است، نیازی به گریه ما ندارد، اهل بیت برای عوض شدن ما تلاش کرده اند، اینکه می فرماید: «با گریه بر سید الشهدا (ع) بهشت واجب می شود» چون باید به آن آگاهی و تقرب رسید.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه بهترین و ارزشمندترین تعالیم ادیان توسط «تقلیل معنا و مفهوم گناه به یک امر بد» زیر پا گذاشته شده است، ابراز کرد: در غرب گفته شد انسان بدی می‌کند ولی گناه نمی‌کند، شناخت این مسئله اهمیت زیادی در سعادت شما دارد.

وی ادامه داد: بخش عظیمی از آیات قرآن مربوط به همین مسئله است و با واژه‌های مترادف و فراوان ذکر شده و قرآن دائما این موضوع را متذکر می‌شود، در تفکر اسلامی می‌توان به جایی رسید که گناه نکرد، اما در تفکر غربی همیشه این بدی با شما هست، انبیاء در تفکر انسان غربی جا ندارند، آنها خوب یا بد مطلق را قبول نکرده‌اند.

حجت الاسلام مکارم ابراز کرد: گناه در ادیان ابراهیمی عبارت است از نافرمانی انسان در برابر قانون الهی که اعم از فطرت انسان‌ها یا تشریع است ولی گناه به این معنا در تفکر غرب وجود ندارد.

وی عنوان کرد: انسان در مقابل گناه عقوبت می‌شود و در قرآن به جهنم اشاره شده که مکانی است که انسان در آن بخاطر نافرمانی از قانون الهی مورد عقوبت قرار می‌گیرد، در تفکر غربی برای بدی عقوبت وجود ندارد.

استاد حوزه علمیه گفت: خداوند در اسلام شاکله‌ای را به وجود آورده و قوانینی ایجاد کرده که موظفید به آن‌ها عمل کنید، انسان مسلمان باید برای قوانین الهی احترام قائل باشد، همه انبیاء و ائمه برای القاء این معانی آمدند و جان دادند و از عزیزانشان گذشتند.

وی با اشاره به آیه ۲۴ سوره انسان ﴿ فَاصْبِرْ لِحُکْمِ رَبِّکَ وَ لا تُطِعْ مِنْهُمْ آثِماً أَوْ کَفُوراً﴾ گفت: «اثم» هر چیزی است که حرکت انسان به سمت یک خیر را کند می‌کند، مومن باید مراقب باشد حرکتش کند نشود ولی در تفکر غربی اصلا حرکت معنا ندارد.

حجت الاسلام مکارم ابراز کرد: «ذنب» اثر هر چیزی است که ماندگار باشد، در روایت آمده است که انسان گاهی به خاطر ذنبش صد سال محبوس می‌شود ولی در تفکر غرب می‌گویند آزاد باش، طبق روایات گناه زخمی است که آثارش تداوم دارد و برای شما تاریکی ایجاد می‌کند.

وی با تاکید براینکه «سیئه» غمی است که به جان شما می‌افتد و اذیت می‌کند، تصریح کرد: اینها واژگانی است که شان انسان را محترم می‌شمرد، قانون الهی حکم نمی‌کند، بلکه آزادید ولی برای عملکردتان باید برای خود جواب داشته باشید، اگر می‌توانی آثار گناه را در وجودت محو کنی، گناه کن.

استاد حوزه یادآور شد: قرآن می‌فرماید گناه روح تو را تاریک می‌کند و تجلی و ظهورش تا آن عالم ادامه پیدا می‌کند، گناه انسان را به جایی می‌کشد که شخص می‌تواند «حسین بن علی (ع)» را بکشد.

وی افزود: در روایتی آمده: «خداوند در قیامت امر می‌کند که تمام نور گروهی از بین برود، این ها اهل نماز و روزه بودند ولی گناه که برآنها عرضه می‌شد، می‌پذیرفتند.»

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها