امروز: چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
کد خبر: 28617
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۸ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۵
چاپ این نوشته
Share
عضو مجلس خبرگان رهبری:

امام جمعه موقت اصفهان گفت: شخص وقتی می تواند انقلابی باشد که انقلابی فکر کند، باور امام خامنه ای بر این است که امروزه حفظ دین ما با انقلابی بودن صورت می گیرد، همچنان که در زمان حضرت سیدالشهدا(ع) انقلابی بودن آن اصحاب، موجب حفظ دین شد.

به گزارش مباحث،

آیت الله سید ابوالحسن مهدوی صبح امروز، در مجلس عزای حسینی در مسجد امام حسین مجتبی(ع) اصفهان، با اشاره به آیات آخر سوره فجر که مصداق بارز آن امام حسین(ع) دانست، گفت: موضوعی که رهبر معظم انقلاب خیلی بر آن تاکید دارند، بحث انقلابی بودن است.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با بیان اینکه  شخص وقتی می تواند انقلابی باشد که انقلابی فکر کند، گفت: باور امام خامنه ای بر این است که امروزه حفظ دین ما با انقلابی بودن صورت می گیرد، همچنان که در زمان حضرت سیدالشهدا(ع)  انقلابی بودن آن اصحاب، موجب حفظ دین شد.

وی ادامه داد: منظور از نگاه کلان رهبر به مسیر انقلاب (در فرمایش های آخر ایشان)، در نظر گرفتن ابتدا و انتهای زمان انقلاب است، باید ببینیم اهدافی که انقلاب بر آن محقق شد کدامش را تحصیل کردیم کدام را موفق بودیم و یا پسرفت داشته ایم؟! پس، از این نگاه کلان است که انقلابی بودن مشخص می شود.

آیت الله مهدوی ابراز کرد: همچنین با این نگاه وظیفه ما در موضوع های مختلف مشخص می شود، از جمله این موضوعات، بحث های اقتصادی، اشتغال جوانان و مهم ترین مباحث دینی و فرهنگی و اینکه اقتدار ملی و نظام چگونه بوده است.

وی در توضیح فایده داشتن نگاه کلان گفت: انسان در این نگاه صحیح فکر می کند(در انتخاب مسیر ،سرعت حرکت آن و…) ولی از موارد جزئی هم نباید غافل شویم، البته از مضرات نداشتن نگاه کلان و اهمیت به مسائل جزئی این است که ما با نگاه جزئی هرگزمسیر صحیح را طی نمی کنیم.

امام جمعه موقت اصفهان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، در جریان کربلا اگر نگاه به سمت جریانات جزئی باشد، از جریان های کلی غافل می شویم، در جریانات جزئی داریم که امام به کربلا رفتند و شهید شدند، خانواده ایشان اسیر شدند، یارانشان هم شهید شدند و عمر بن سعد در جنگ پیروز شد ولی در نگاه کلانی که به این واقعه از ابتدا تا انتها داریم و با توجه به تاثیر آن در جهان، می بینیم که پیروزی با امام بوده است (پیروزی خون بر شمشیر) چرا که یزید تصمیم داشت سفره اسلام و مساجد را جمع کند و این هدفش را هم زبانی و هم عملی نشان داد ولی موفق نشد، جریان کربلا موجی را در جامعه ایجاد کرد و مردم را بیدار کرد و حرکت داد و مساجد و عبادت ها ماندگار شدند.

آیت الله مهدوی یادآور شد: عده ای از اصحاب امام حسین(ع) که رفتند، در ظاهر قضیه و نگاه جزئی، انتخاب درست کردند و چند سال دیگر زنده ماندند ولی حالا پس از گذشت چند قرن، در نظر ما افرادی برنده و پیروز بودند که در کنار امام ماندند و به درجه رفیع شهادت رسیدند.

وی افزود: در زندگی ما هم از ابتدا تا انتها با نگاه جزئی، همان روزمرگی می شود و از مسیر اصلی زندگی غافل می شویم، پس باید با نگاه کلی زندگی را پیش برد، مثلا باید بسنجیم که از پارسال تا به حال چقدر دین را بهتر شناخته ایم؟ در ایجاد صفات پسندیده و در دور کردن صفات بد از خود موفقیت داشته ایم؟

استاد حوزه ابراز کرد: اگر نگاه کلی به آینده باشد و ببینیم که آیا ۵۰ سال آینده از این تصمیم راضی هستیم یا خیر؛ در تصمیم گیری موفق خواهیم بود، ما باید کل مسیر را نگاه کنیم و حتما اهدافی را در زندگی داشته باشیم تا شامل ایه “افحسبتم انما خلقناکم عبثا وانکم الینا لاترجعون” نباشیم .

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: بالاترین کمالی که می توانیم کسب کنیم نفس مطمئنه است، اگر متوجه شدیم که مقصد ما به اطمینان رسیدن نفس است، برنامه ریزی بزرگی در انتخاب مسیرخواهیم کرد.

وی عنوان کرد: مثالی دیگر از نگاه کلی مصداق حضرت علی(ع) است که در نگاه جزئی ما، حضرت امیرالمونین(ع) ۲۵ سال خانه نشین بودند و حکومت نکردند ولی در نگاه کلان متوجه می شویم که اگر ایشان دست به شمشیر می شد و خونریزی می کرد، آنها نیز متقابل به مثل می کردند و امام به نتیجه مورد نظر نمی رسیدند پس در نگاه کلی می بینیم که حضرت بَرنده این صبرند.

آیت الله مهدوی در این زمینه اشاره ای به ضرب المثل ایرانی که داریم جوجه ها را آخر پاییز می شمارند کرد و در آخر با قرائت آیات یَآ أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ (۲۷) ارْجِعِى إِلَى‏ رَبِّکَ رَاضِیَهً مَّرْضِیَّهً (۲۸) فَادْخُلِى فِى عِبَادِى (۲۹) وَادْخُلِى جَنَّتِى‏ گفت: مقصد آخر ما نفس مطمئنه است و باید با آن زندگی کرد و جلو رفت و باید این آیه شامل ما هم بشود، همه ما محتاج تحصیل نفس مطمئنه هستیم، باید یقین را پیدا کرد و با آن به سمت جلو رفت.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها