امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 28592
تاریخ انتشار: ۲:۴۰ ب.ظ - شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
چاپ این نوشته
Share
در مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب خواهر سطح 3:

صبح امروز مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب خواهر سطح ۳ موسسه آموزش عالی مجتهده امین در رشته های تخصصی اصول و فقه، خانواده، مطالعات اسلامی، کلام اسلامی با خضور دانش پژوهان حوزوی برگزار شد.

به گزارش مباحث،مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب خواهر  سطح ۳ موسسه آموزش عالی مجتهده امین در رشته های تخصصی  اصول و فقه، خانواده، مطالعات اسلامی، کلام اسلامی صبح امروز با حضور خواهران طلبه سطح ۳ حوزه علمیه در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان،   برگزار شد.

حجت الاسلام علی اکبر صافی دراین مراسم ابتدا با تبیین محورهای سخنان رهب رمعظم انقلاب در جمع طلاب تهرانی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب توصیه ها ی خود را در چندین محور از جمله تاکید بر نصاب علمی و خوب درس خواندن حوزویان و ضرورت متخصص شدن، موضوع داشتن تقوا  و رعایت آن، حوزه انقلابی و شرایط آن و آغاز تحول حوزه علمیه از خود بیان کردند.

وی با بیان اینکه تخصصی شدن امرو در حوزه های علمیه امری است  که جز سیاست های دفتر تبلیغات اسلامی بوده است، گفت: براین اساس مراکز مختلف تخصصی از جمله موسسه آموزش عالی مجتهده امین ویژه بانوان راه اندازی شده است .

*متخصص شدن طلاب ضرورت جوامع پیچیده  امروز است

حجت الاسلام صافی با اشاره به اینکه اکنون قریب به ۲۱۵ طلبه خواهر از این موسسه یا فارغ التحصیل شده و یا در حال تحصیل هستند،تصریح کرد: طلاب و مبلغین باید برخلاف گذشته و باتوجه به شرایط پیچیده جامعه امروز  و تنوع نیازهای جامعه، در کنار فراگرفتن مباحث حوزوی پایه حتما در رشته ای تخصص کسب کنند.

وی با تاکید براینکه خواهران طلبه می توانند دررشته هایی چون فقه خانواده، فقه تربیت، مطالعات زنان، روانشناسی و.. در کنار امور و دروس حوزوی متخصص شوند، بیان کرد: در حال حاضر دو دانشگاه علوم و حدیث آیت الله ری شهری و دانشگاه باقرالعاوم قم در این موسسه پردیس آموزشی دارند که کمک شایانی به متخصص شدن خواهران طلبه می کند.

رئیس موسسه آموزش عالی مجتهده امین خاطرنشان کرد:نقش تقوا  و اهمیت به این بحث دومین محور از سخنان رهبری در جمع طلاب تهرانی بود که باید همیشه نصب العین ما طلاب باشد.

وی نقش تقوا در زندگی طلاب را بسیار با ارزش دانست و افزود: حوزه های علمیه خواهران به منظور پرورش همزمان تقوا و نصاب علمی لازم در خواهران طلبه به وجود آمده است، اثر وضعی گناهان بسیار خطرناک است و بسیاری از توفیقات را از ما می گیرد.

*برخی درصدد نشان دادن تضاد میان انقلاب و ارتباطات جهانی هستند

حجت الاسلام صافی به بحث سوم یعنی تحول در حوزه های علمیه مورد تاکید رهبری اشاره  و بیان کرد: رهبر انقلاب برای اولین بار فرمودند که خود طلاب در عرصه تحول حوزه های علمیه وارد شوند و فرمان آتش به اختیار در این عرصه را برای طلاب صادر کردند و برداشت بنده اینست که رهبر انقلاب خیلی امیدی به عمل مسئولان در عرصه تحول و نوآوری حوزه های علمیه ندارند.

وی ادامه داد: تأکید مجدد رهبر انقلاب بر حوزه انقلابی بسیار مهم است، برخی روشنفکران در صدد این هستند تا بگویند جمع میان انقلاب اسلامی و روابط بین الملل و اقتصاد جهان در دنیای امروز امکان پذیر نیست و این دو را در تضاد با یکدیگر می دانند، ما معتقدیم چنین تضادی وجود ندارد و انقلاب اسلامی در دنیا حرف های زیادی بر گفتن دارد و نقش طلاب در این زمینه بسیار مهم است.

رئیس موسسه  آموزش عالی مجتهده امین  تصریح کرد: طلاب حوزه های علمیه باید تفکر سیاسی و بصیرت خود را بالا ببرند تا بتوانند در مقابل توطئه های دشمنان برای فاصله انداختن میان انقلاب اسلامی و جامعه بایستند، ارتقای بینش سیاسی طلاب از ضروریات امروز حوزه های علمیه است.

حجت الاسلام محمد قطبی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی واحد اصفهان در ادامه جلسه پیرامون ضرورت توجه به آینده جهان وپژوهش بر روی شاخصه های آن از نگاه حوزویان اظهار کرد: مجموعاً ۱۲ روش تحلیل آینده وجود دارد که یکی از آن ها تحلیل روندی است که با توجه به وضع موجود بتوانیم به تصویری از آینده برسیم.

*فیجیتال در آینده جایگزین عرصه دیجیتال می شود

وی ادامه داد: یک کارشناس فرهنگی توانمند کسی است که بتواند آینده را پیش بینی و مدیریت کند و قدرت تحلیل داشته باشد تا بتواند یک چالش یا آسیب را به موقع تشخیص دهد .

حجت الاسلام قطبی با بیان اینکه فیجیتال در آینده جایگزین عرصه دیجیتال می شود، متذکر شد:  برای مواجهه با این فضا باید آن را به خوبی بشناسیم و در این حوزه به قبیله سازی نوین بپردازیم، هر طلبه از همین امروز باید جایگاه خود را در این فضای نوین بشناسد و در آن گام بردارد تا در آینده دچار سرخوردگی و بی نشاطی و افسردگی نشود، گاهی افراد در شرایط سخت روحی نه تنها کمکی به جامعه نمی کند بلکه پالس های منفی از خود صادر می کنند.

وی افزود:  برای ورود به میدان جنگ نرم باید تجهیز شویم، در غیر اینصورت دشمن به ما رحم نمی کند و ما را به راحتی کنار خواهد زد، انسان عاقل بدون سلاح به میدان جنگ ورود نمی کند و یکی از الزامات انکار ناپذیر برای این تجهیز، آینده نگری و آینده پژوهی و تهیه روندنما از فعالیت های مذهبی و فرهنگی است

* خلاقیت سرمایه اصلی جوامع امروز است

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی واحد اصفهان خاطرنشان کرد: درآینده علم و فناوری ابزار و تکنولوژی جانشین انسان خواهد شد و این موضوع در همه عرصه ها حتی در عرصه فرهنگ و مذهب هم ایجاد می شود، امروز دیگر تبلیغ چهره به چهره همه امر تبلیغ را شامل نمی شود و با ارسال یک فایل صوتی در یک گروه به راحتی و بدون هیچ هزینه ای می توان به میلیون ها نفر اطلاع رسانی کرد، امروز محصول محوری به شدت در دنیا در حال تکثیر است.

وی  ابراز کرد: خلاقیت سرمایه اصلی جوامع امروز است، در روزگاری پول و منابع انسانی و دانش سرمایه های اصلی بودند، اما امروز همه این منابع در گرو خلاقیت است و هر کس خلاقیت نداشته باشد اگر منابع مالی و امکانات فیزیکی فراوانی هم داشته باشد در حکم مرده است و عملاً نمی تواند در دنیای امروز حرف زیادی برای گفتن داشته باشد.

حجت الاسلام قطبی با اشاره به اینکه حوزویان باید در پی یافتن نقش و کارکرد خود در آینده جهان باشند و شاخصه های کارکردی خود را متناسب با این تغییرات تعریف کنند، عنوان کرد: ما در آینده چیزی به نام حریم خصوصی نخواهیم داشتف حال با این اوصاف نسخه روحانیت و مبلغین دین برای این شرایط چیست، باید زودتر اندیشه کرد و پاسخی یافت.

وی اذعان کرد: یکی از مشکلات  و چالش های آینده جهان تنوع طلبی مردم دردین داری است، مردم امروزه به سمت دین داری سوپر مارکتی پیش می روند، به این مفهوم که با ادعای دین داری، سبدی از اصول دین های متنوع را برای خود انتخاب می کنند و یک دینی جدید را می سازند، همانگونه  که یک سوپرمارکت از یک محصول مثلا نخود و لوبیا، مارک ها ی مختلفی دارد و هرکسی براساس سلیقه خود برمیگزینند.

انتهای پیام/مباحث

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها