امروز: سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
کد خبر: 28494
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ ق.ظ - جمعه ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
چاپ این نوشته
Share
مدیرحوزه علمیه اصفهان:

مدیرحوزه علمیه اصفهان گفت: مسئله پژوهش جدای از مسئله علم نیست چراکه علم بدون پژوهش حاصل نمی شود، انسان بدون تحقیق و پژوهش نمی تواند به شیئی علم پیدا کند

به گزارش مباحث،آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد پیش از ظهر امروز  در مراسم اختتامیه هفتمین  جشنواره حلی استان اصفهان با اشاره به فعالیت های مستمر یکساله برای برپایی این جشنواره اظهار کرد: مسئله پژوهش جدای از مسئله علم نیست چراکه علم بدون پژوهش حاصل نمی شود.

مدیر حوزه علمیه اصفهان در ادامه اظهار کرد: انسان بدون تحقیق و پژوهش نمی تواند به شیئی علم پیدا کند براین اساس لازم است برای دستیابی به هر علمی مسئله پژوهش دنبال شود.

وی در پاسخ به افرادی که به حوزویان توصیه می کنند همچون دانشجویان به امر پژوهش همت گمارند اذعان کرد: امر پژوهش مختص به حوزه است و دیگر مراکز این امر را از حوزه آموخته اند کما اینکه برای شرح یک روایت مجتهدان مدتها تلاش و تحقیق می کنند تا منابع را پیدا کنند و به حقیقت آن دست یابند.

وی افزود: حفظ اقوال دیگران در درس خواندن نیاز نیست بلکه آنچه لازمه دستیابی به علم است پژوهش بر مبنای نیاز جامعه است.

وی با بیان اینکه بسیاری از موارد ارزش پژوهش ندارد اذعان کرد: باید اولولیت بندی شود که چه موضوعی با توجه به اهمیت و نیاز جامعه بررسی شود.

آیت الله طباطبایی نژاد  با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) ابراز کرد: هرکس در مقابل علما یا سفها کار علمی انجام دهد تا خودنمایی کند و مردم را عوض خدا به خود دعوت کند و به دنبال پست و مقام باشد جایگاهش در دوزخ خواهد بود.

وی در ادامه با بیان روایتی دیگر از امام صادق پیرامون علم نجات بخش اظهار کرد: هرکس از شیعیان روش اهلبیت را بداند و آن را بیاموزد با هدف اینکه شیعیان را از نظر دینی تقویت کند و آنان را از جهل رها سازد روز قیامت عرصه محشر را نورانی می کند.

امام جمعه اصفهان  با اشاره به اهمیت تحقیق جامع و فراگیر عنوان کرد: علامه امینی وقتی در کتابی نام مرجعی را می دید تفحص می کرد تا کتاب اصلی را پیدا کند و آن مطلب را بدست بیاورد.

*  اصلاح نظام آموزشی و نهادینه کردن هرچه بیشتر امر پژوهش در دروس حوزه یک ضرورت است

حجت الاسلام محمد صالح مازنی مدیر پژوهش حوز های علمیه کشور  با اشاره به فعالیت های پژوهشی این جشنواره اظهار کرد: یکی از اقداماتی که در معاونت پژوهش حوزه های علمیه انجام گرفته لحاظ نمرات پژوهشی در تحصیلات و رتبه آموزشی طلاب است که تاثیر بسزایی در روند آموزشی طلاب و ترغیب آنان به امر پژوهش خواهد داشت.

وی در ادامه در تبیین فعالیت های صورت گرفته در این جشنواره اظهار کرد: تدوین سرفصل و فهرست رقابت های پژوهشی در  ۴ سال، تالیف مهارت های آموزش، پژوهش و نگارش علمی، راه اندازی نشریات واحدهای آموزشی حوزه علمیه از جمله اقدامات صورت گرفته است.

استاد حوزه علمیه  با اشاره به ضرورت اصلاح نظام آموزشی و نهادینه کردن هرچه بیشتر امر پژوهش در دروس حوزه اذعان کرد: پژوهش محور کردن آموزش باید به صورت زیربنایی در حوزه اجرا شود تا خروجی مطمئن تری در این جشنواره داشته باشیم

حجت الاسلام مازنی  با بیان اینکه هدف از راه اندازی جشنواره علامه حلی تقویت نشاط علمی و گسترش روحیه پژوهش در طلاب است ابراز کرد: با شناسایی طلاب برتر در این جشنواره زمینه حمایت از آن ها فراهم شده و با هدایت این افراد به سمت نیازهای اساسی و علوم انسانی موجب رشد علمی و تخصصی در حوزه ها بوده ایم.

وی با اشاره به وجود مفاخر پژوهشی حوزه در استان اصفهان ابراز کرد: این اسوه های پژوهشی خود عامل محرکی برای حوزه های استان خواهد بود براین اساس از ابتدای برگزاری این جشنواره بیشترین برگزیده ها از استان اصفهان بودند و این استان بعد از قم استان دوم بوده است و به لحاظ کیفی و کمی دارای رشد چشمگیری بوده است.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
آخرین اخبار
پربیننده ترین ها